Sağlık

Cildin Bozulmasına Neden Olan Faktörler

Vücudumuzu dış etkenlere karşı koruyan cildimizin en büyük düşmanları güneş, sinir sistemindeki bozukluklar, kirli hava, aşırı nem; aşırı sigara kullanımı gibi sebeplerden dolayı cildimiz daha erken zamanlarda yaşlanmaya başlamaktadır. Cilt uzmanlarının birçoğu cildin bozulmasına neden olan faktörler konusunda tamamının bu gibi etkenlerden oluştuğunu söylemektedir.

Çevresel etmenlerin yanı sıra genetik olarak ta cilt bozulması görülebilmektedir. Savunma sistemi olarak ciltte antioksidanlar depolanmaktadır. Antioksidan maddeleri cildin erken yaşlanmasına sebebiyet veren radikalleri yok edici etkiye sahiptir. Çevresel etmenler ise bu özgür radikalleri besleyerek çoğalmasına sebebiyet vermektedir.

Bu radikallerin çoğalmasını engellemek amacıyla antioksidan içeren besinler tüketilmelidir. Antioksidanlar genellikle A, C ve E vitaminlerinde, minerallerde, çinkolarda, selenyumlarda kaynak halindedir. Cildin bozulmasını engellemek için besin maddelerini tüketmenin yanı sıra ;cilt koruyucu kimyasal ürün içermeyen bitkisel kozmetik ürünlerinin kullanılması da etkili olmaktadır.

cildin bozulmasına neden olan faktörler
cildin bozulmasına neden olan faktörler

Cildin Bozulmasına Neden Olan Hatalar

Belli başlı bazı sebepler cildin bozulmasına neden olan faktörler arasında oldukça büyük etkendir. Bunları başlıklar altında inceleyecek olursak;

Aşırı Bakım Yapmak

Cilt bakımı adına herkesin kullandığı farklı kür ve bakım ürünleri yer almaktadır. Haftada birden fazla cilde peeling ya da maske uygulamak cilde faydadan çok zarar vermektedir. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerini de sık sık değiştirmemek gerekmektedir.

Cilde Hassas Davranmamak

Cilt temizliği esnasında hızlı yapmak isterken cilde sert davranmak ciltte bozulma meydana getirmektir. Bu nedenle cilt temizliği konusunda aceleci davranmamak ve hassas hareket etmek gerekir.

Uyku Düzensizliği

Uyku düzensizliğinin yanında yeteri kadar uyumamak, vücudun salgılaması gereken hormonları salgılamaması sonucunda cildin daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır.

Rutini Bozmak ya da Aksatmak

Cilt temizliği konusunda ilk başta sabun içermeyen bebek şampuanları veya köpek jelleri kullanmak gerekir. Daha sonrasında cildi dinlendirerek üzerine nemlendirici krem sürersek oldukça faydalı olacaktır. Rutini bozmayarak uygulamaları tekrarlamalıdır. Eğer aksaklık yaparsak ciltte bozulmalar meydana gelecek ve zamanla gözenekler kapanacaktır.

Dengesiz Beslenme

Başta dışarda yediğimiz sağlıksız gıdaların yanında dengesiz şekilde beslenme vücudun doğal yapısını bozmaktadır. Bu nedenle dengeli beslenmeye her zaman özen göstermek gerekmektedir. Fazla şekerli besinleri tüketmemeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda düzenli bir diyet programı doğrultusunda fit kalarak beslenirsek ;bu cilt sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Cilt korumasına sağlıklı olan besinlerin yanı sıra; cilde zarar veren ve düşmanı olan besinler de bulunmaktadır. Çikolata, yağlı kuruyemişler, cipsler gibi yiyecek çeşitleri ciltteki yağ oranının dengesini bozmakta ve bunun sonucunda sivilcelenmelere neden olmaktadır. Özellikle yağda kızartılarak tüketilen yiyecekler (patates kızartması gibi) sindirim sisteminde de bozulmaya sebebiyet vererek ;sindirimi yapılamaması halinde hücrelerin kendini yenileme sürecini de yavaşlatmaktadır. Cildin pürüzsüz, sağlıklı ve erken yaşlanmasını önlemek amacıyla vitamin içerikli ve mineral değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

C vitamini özellikle cilt açısından çok faydalı olmaktadır.  Portakal, mandarin, limon ve özellikle kivi gibi meyveler cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları ortadan kaldırmada en büyük etkene sahip olmaktadır. Meyveler ile birlikte sebze tüketimini de özen gösterilmeli ve özellikle ıspanak sebzesi cildin güçlenmesini sağlamaktadır. Mineral açısından vücudu yükseltmek için ise çinko içeriği yüksek olan deniz ürünlerinin tüketilmesi ile sağlanmaktadır.

Kozmetik ürünleri tabi ki de bitkisel olarak ayarında ve bilinçli olarak kullanıldığında cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olmasına karşılık aşırı şekilde bilinçsizce kullanıldığında cilde faydadan çok zarar vermektedir. Örneğin nemlendirici kullanırken sadece cildin ihtiyacı bulunan bölgelerde kullanılması gerekmektedir. Burun ve çene kısımlarında yağ bezeleri fazla olduğundan dolayı buralarda cilt kurumaları fazla olmadığından dolayı nemlendiriciyi fazla kullanmamak gereklidir.

Cildi En Çok Yaşlandıran ve Uzak Durulması Gereken Besinler

Cildin bozulmasına neden olan faktörler arasında tükettiğimiz gıdalar da yer almaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir cilt için bazı besinlerin tüketimi konusunda dikkatli davranmamız gerekiyor.

  • Tuz ve şeker
  • Alkol
  • Kahve
  • İşlenmiş gıdalar
  • Isıl işlem görmüş hazır paketli ürünler
  • Yağda kızaran yiyecekler, abur cuburlar
  • Trans yağlı ürünler ve Fast food yiyecekler
  • Konserve ürünleri
  • Pizza

Genç kalmanın sırları okumak için buraya tıklayın.

Cildin Yağ Dengesi Neden Bozulur?

İçerisinde fazla kimyasal madde barındıran cilt ürünleri cildin nem dengesini bozar. Bu yüzden ciltte fazla yağlanma meydana gelir. Aynı zamanda aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, fiziki hastalıklar ve ilaç kullanımı, stres gibi faktörlerde cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu