Şifalı Bitkiler

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar ‘kozalak’ dendiğinde akla süs eşyası gelse de ya da kozalak genelde kuru halde toplanıp mangal yakarken kullanılan bir şey olarak aklımıza gelse de çam kozalağının sağlığa da faydası bulunmaktadır. Peki, çam kozalağı şurubu faydaları nelerdir? biliyor muyuz! Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında alternatif tedavi olarak fayda sağlayan kozalak şurubu çok sık karşılaştığımız bir tat olmasa da aslında ülkelerin birçoğunda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Daha önce kozalak şurubunu hiç tatmayanlar merakını bu yazıyı okuyarak giderebilecekler. Bu yazıda kozalak şurubu nasıl yapılır? Çam Kozalağı Pekmezi ne işe yarar? Çam kozalağı şurubu nasıl tüketilir? gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Çam kozalağı şurubunun birçok faydası bulunmaktadır ancak bu şurup yılın belirli dönemlerinde hazırlanabilmektedir. Bunun nedeni ise şurubun yalnızca yeşil ve taze ufak kozalaklardan üretilebilmesidir.

çam kozalağı şurubu faydaları

Çam Kozalağı Şurubu Hangi Kozalaktan Yapılır?

Eğer sizlerde evde çam kozalağı şurubu yapmaya karar verdiyseniz çam kozalağı şurubu yapımında normal küçük yeşil karaçam ağaçlarının kozaklarını kullanabilirsiniz. Özellikle solunum yolu hastalıkları arasında astım, koah, bronşit gibi hastalıklara alternatif tedavi ürünü olarak yeşil çam kozalağından şurup ya da reçel yapmaktadırlar. Ancak çam kozalağı hangi ayda toplanır diye soracak olursanız; en uygun zamanı yeşil oldukları Mayıs aylarıdır.

Çam Kozalağı Şurubu Besin Değeri

Sıra dışı lezzetiyle son zamanlarda insanların damaklarında güzel bir tat bırakmakla kalmayıp; birçok hastalığın tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılan çam kozalağı şurubunun besin değeri oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi düzenlemeye katkı sağlamaktadır. Böylelikle organları içten temizlemektedir. Aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına karşı çam kozalağı şurubu faydaları oldukça fazladır. Besin değeri yüksek olan çam kozalağı şurubu soğuk algınlığına karşı da iyi gelmektedir. Protein, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

çam kozalağı şurubu faydaları

Çam Kozalağı Şurubu Nasıl Yapılır?

Sağlık sorunlarına karşı etkili olan çam kozalağı şurubu eczanelerde ve aktarlarda satılmaktadır. Aynı zamanda sizlerde aşağıda vereceğimiz tarifle evde çam kozalağı şurubu hazırlayabilirsiniz.

İlk olarak kozalaklar tek tek güzelce yıkadıktan sonra derin bir kap içerisine alarak üzerine bol miktarda su ilave ederiz ve 1 gün süreyle bekletiriz.

1 gün bekledikten sonra kozalaklar ayrı bir tencereye alırız ve üzerine su koyarız, kaynatırız. Kaynattığımız ilk suyu süzeriz ve dökeriz. Hafif şekilde haşlanmış olan kozalaklar yine tencereye alınır.

6 su bardağı su ayrı bir yerde kaynatırız ve su kaynadıktan sonra kozalaklar bu ölçülü su içerisinde tekrar kaynamaya bırakırız. Su kaynadıktan sonra tencere kapağı yarı açık halde kapatırız ve ocak en kısık dereceye getiririz.

2 saat kadar piştikten sonra üzerine toz şeker ilave ederiz ve kıvamı bulana kadar ara ara karıştırırak pişiririz. Pişerken üzerinde köpükler oluşursa bunlar kaşıkla toplanır.

Kıvam almaya başladıktan sonra içine limon suyu ilave eder ve karıştırırız. Ocağı kapatarak tencere oda sıcaklığına gelene dek bekletilir. Sonra elde edilen şurup kavanozlara boşaltılarak hazır hale gelir.

çam kozalağı şurubu faydaları
çam kozalağı şurubu faydaları

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları

Evet; çam kozalağı şurubu faydaları konusunda maddeler halinde sıralama yaparsak;

  • Grip nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarında vücut direncinin artmasını sağlar.
  • Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında, öksürükte, astım ve bronşitte iyileşme sürecine olumlu yönde katkıda bulunmaktadır.
  • Hafızayı kuvvetlendirir, dikkat dağınıklığını önler ve odaklanmayı artırır.
  • Halsizlik ve yorgunluğu giderir, dinç kalınmasını sağlar.
  • Akciğerlerin temizlenmesini sağlayarak rahat nefes alabilmeyi sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına katkıda bulunur.
  • Sakinleştirici etkisi olduğu için strese ve buna bağlı meydana gelen uykusuzlara iyi gelmektedir.
  • Ağız ve boğaz yaralarına, diş eti iltihaplanmalarına karşı faydalıdır.

Not: Çam kozalağı şurubunun günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemeliyiz. Fazla tüketimde başta mide bulantısı olmak üzere birçok yan etki oluşur. Kozalak macunu olarak ta ismi geçen çam kozalağı şurubunu covid-19 ve şeker hastalarına karşı şekersiz üretenlerde mevcuttur.

Aynı zamanda çam kozalağı şurubu balgam söktürücü özelliği sayesinde solunum yollarını rahatlatmaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

Çam Kozalağı Şurubu Zararı Var mıdır?

Çam kozalağı şurubu eğer dozunda kullanır ise zararı olmaz ; ancak kronik hastalığı olanlar, hamileler ve çocukların doktora danışmadan kullanmaması gerekir. Bunun yanında şurubun nasıl bir kozalaktan üretildiği ve üretildiği koşulların ne derece sağlık koşullarına uygun olduğu önemlidir.

Çam Kozalağı Şurubu Nasıl Tüketilir?

Çam kozalağı şurubunun diğer adı pekmezdir ancak diğer pekmezlere göre tadı biraz acımsıdır. Özellikle bazılarının tercihi olan şekersiz çam kozalağı şurubunu sade haliyle tüketmekte zorlanırsanız bal ile ya da pekmezle beraber tüketebilirsiniz. Ev yapımı meyve sularına karıştırabilirsiniz. Günde 1 tatlı kaşığı sabahları aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Çam Kozalağı Pekmezi ( Şurubu) Çocuklara ya da Bebeklere Vermek Doğru mu?

Çam kozalağı şurubu her ne kadar sağlığa yararlı olsa da kronik rahatsızlıkları olanlar ve hamile olanlar mutlaka kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Çocuklar ve bebeklerde fazla miktarda tüketirse sindirim sorunu meydana gelir. Bu yüzden mutlaka doktora danışmakta fayda vardır.

Hamilelikte Çam Kozalağı şurubu kullanmanın da ayrıca hiçbir sakıncası yoktur. Rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sıradaki yazı; beyaz çay faydaları okumak için buraya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kozalak Şurubu Kaç Yaşında Kullanılır?

1 yaş itibariyle 4 yaşa kadar çocuklarda 1 tatlı kaşığı kozalak şurubu verilebilir. 4 yaşını geçtikten sonra bu oranı 1 yemek kaşığına çıkarabilirsiniz. Sabahları aç vaziyette ve geceleri yatmadan önce tüketmek ve tükettikten sonra yarım saat bir şey yiyip içmemek tavsiye edilir.

Çam Kozalağı Şurubunun Zararları Nelerdir?

Kullandığımız her üründe aşırıya kaçmak vücudumuza faydadan çok zarar getirir. Kozalak şurubu da aşırı tüketilmesi durumunda zarar vermektedir. Özellikte olgunlaşmamış çam kozalağından yapılan şuruplar tüketildiğinde sindirim problemi oluşabilir. Aşırı şekilde çam kozalağı şurubu tüketmek mideye zararlıdır.

Çam Kozalağı Şurubu Zayıflatır mı?

Pek çok faydası bulunan kozalak şurubun faydaları arasında zayıflama ne yazık ki yoktur. Çam kozalağı şurubu içerisinde şeker bulunduğu için zayıflamaya katkısı bulunmaz. Bu yüzden zayıflama konusunda başka alternatif bitkisel ürünlere yönelmek doğrudur.

Kozalak Şurubu Öksürüğü Artırır mı?

Çam kozalağı şurubu faydaları arasında öksürük kesici özellik olduğu için öksürüğü artırmaz ve akciğerleri temizleme özelliğine sahiptir.

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları- İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çam ağacının yapraklarını astım, bronşit gibi hastalıklarda, akciğer hastalıklarında, öksürüklerde, balgam söktürmede ve nefes açma konusunda tavsiye etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu