Apiterapi

Çam Balının Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardan beri birçok medeniyete şifa kaynağı olan ve günümüzde de sevilen balın birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında bal çeşitleri arasında çam balı da bulunmaktadır. En fazla tercih edilen ballardan biri olan çam balının faydaları nelerdir? bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.

Antioksidan ve anti-eflamatuar özellikte olan çam balı; dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda romatizmal hastalıklara karşı da oldukça etkilidir. Bazı durumlarda yumurtalık iltihaplarına karşı da kullanılmaktadır.

Çam Balı Özellikleri

Kıvamını yıllarca bozulmadan saklayabilen bir bal olma özelliği taşımaktadır. Diğer çiçek ballarına göre çam balının glikoz ve früktoz oranı oldukça düşüktür ve bu yüzden boğazda yanma hissi bırakmaz. Çok zor üretimi söz konusu olduğu için oldukça değerli bir baldır. Diğer ballara göre çam balının farkı; Akdeniz iklimi hakim olan yerlerdeki çam ağaçlarından çam pamuklu koşnili salgısı ile üretilen baldır. 

Çam balı yalnızca ülkemizde ve Yunanistan’da üretilmektedir. Her çam ağacında pamuklu koşnili yoktur; bu yüzden üretimi oldukça kısıtlıdır. Akdeniz iklimi olan yörelerde Halep, Kızılçam, Karaçam çeşitlerinde çam pamuklu koşnili konukçudur. Peki, çam balı nasıl oluşur ve çam balının faydaları nelerdir? şimdi bunlardan bahsedelim


Çam Balı Nasıl Oluşur?

Akdeniz bölgesinde saymış olduğumuz çam türlerinde olan çam pamuklu böceklerinin ağacın öz suyunu emmesi suretiyle beslenmesi sonucunda ağacın gövde kısmına bu suyu dışkı olarak göndermekte ve Temmuz ve Ekim ayları zamanlarında bu sıvıların arılar aracılığıyla toplanmasıyla üretimi söz konusudur. 

Üretimi ise genel olarak Aydın, Muğla , İzmir, Antalya, Çanakkale, Mersin ve Balıkesir bölgelerinde yapılmaktadır. Çam balını diğer ballardan ayıran en önemli özellik ise uzun süre boyunca kristalize olmadan yani donmadan kalabilmesidir. Yöre halkı adına önemli bir geçim kaynağı özelliğini taşır. Renk olarak diğer ballardan daha koyu bir renge sahiptir. Glikoz ve Früktoz içeriği bakımından diğer ballara nazaran daha düşük olduğundan ötürü daha az tatlıdır ancak boğazda yakma hissi vermez. Dünya üzerinde Çam balının %90’ı ülkemizde üretilmekte olup %80’i ise Muğla yöresinde üretimi yapılmaktadır. 

çam balının faydaları nelerdir?
çam balının faydaları nelerdir?

Çam Balı Besin Değerleri


100 gr Çam balı esas alındığında;

 • 280 kalori
 • Potasyum ihtiyacının 5m/g’si
 • Demir ihtiyacının 0,4 m/g’si
 • Su ihtiyacının 20 gr’ı 
 • Sodyum ihtiyacının 11m/g’si
 • Protein ihtiyacının ise 0,4m/g’si

karşılanmaktadır.

Çam Balının Faydaları

 • Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelmekle birlikte saç köklerini güçlendirir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı ile yüksek tansiyona karşı olumlu etkileri vardır.
 • Mideyi tedavi eden özelliği vardır. 
 • Nezle, öksürük ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Alerjik reaksiyonların önüne geçer
 • Kansızlığa iyi gelmektedir.
 • Doğal diş macunu olarak kullanınız
 • Kansızlığa karşı iyi gelir.
 • Eğer ılık suyla birlikte çam balını karıştırıp tüketirseniz kilo vermeye etkisi olur.

Çam Balının Yan Etkileri

Henüz 1 yaşını doldurmamış küçük bebeklere kullanımını tavsiye etmiyoruz. Çünkü bebeklerde sindirim sistemi yeteri kadar gelişmemiştir. Fakat 1 yaşından sonra ise tüketmesinde sakınca yoktur. Aynı zamanda arı ürünlerine karşı alerjisi olanların da dikkatli olması tavsiye edilmektedir.

Çam Balı Nasıl Tüketilir

Bu sorudan önce çam balı nedir ve diğer ballardan farklarından bahsetmek gerekir. Çiçek balını bal arıları çiçeklerin nektarlarından üretmektedir.  Çam pamuklu koşnili adındaki böcek çam öz suyunu emerek beslenmektedir. Daha sonra bunu çam ağaçlarına tatlı bir madde olarak bırakmakta; bal arıları da bunları toplayıp olgunlaştırarak çam balı haline getirir

Çam balı çok farklı özelliklere sahip olan, vitamin ve besin değerleri oldukça yüksek bir bal çeşididir.  Vücut direncini artırmakta ve günlük besin ihtiyacımızı karşılamaktadır. 100 gram çam balı içerisinde 288 kalori bulunmaktadır. Çam balı nasıl tüketilir sorusuna cevap olarak ise ekmek üzerine sürülerek kahvaltılarda tüketiriz; ya da ılık su ile karıştırarak içerek tüketmekte faydalı olacaktır. Çam balını içerek tüketmemiz halinde açlık duygusunu bastırır ve mide rahatsızlıklarının giderilmesini sağlamaktadır. 

Bu balı sadece yemek olarak tüketmekle kalmayıp aynı zamanda göz bakımı da yapabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı çam balı ile 1 tatlı kaşığı ılık su karıştırılıp losyon haline getirilip göz üstlerinize uygulamanız fayda sağlar. 

KESTANE BALININ FAYDALARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


Çam Balının Diğer Ballardan Farkı 

Bu balın bir salgı balı olduğundan bahsetmiştik. Çam balı aynı zamanda doğal olarak çam kokusu barındıran, reçinemsi, mineral değeri yüksek ve acılığı yok denecek kadar az, sporculardan tutunda yaşlılara kadar herkesin kullanabileceği bir baldır. Gerçek bal zaman geçtikçe kristalize olur. Bu durum çiçek ballardan daha hızlı iken çam balında ise oldukça yavaştır ve hatta hiç donma olmaz. Gerçek balı test etmek için akışkanlığının süreklilik göstermesi önemlidir. 

Çam balı özellikle mide sorunları olanlar ve kilo vermek isteyenler için tam bir şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamasının yanı sıra kaşıntılara da çare olmaktadır. Saç köklerini güçlendirmek için çam balı kullanabilirsiniz. Asidik yapısı nedeniyle çam balı früktozun glikoza maddesi içermektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu