Apiterapi

Çakşır Balı Nedir?

Çakşır otundan elde edilen çakşır balı son zamanlarda oldukça ilgi gören bal çeşitleri arasında yer almaktadır. Bal çeşitleri ülkemiz sınırları içerisinde zengin flora sayesinde oldukça fazladır. Her bir bal çeşidi bitkilerin nektar kaynağına göre kendine has özelliktedir. Bunlardan birisi de çakşır balıdır. Tüketicilerin sofrasından eksik etmediği ballar arasında yerini alan çakşır balı nedir? Faydaları nelerdir bundan bahsedeceğiz.

Çakşır Balı ve Çakşır Otu

Çakşır balından önce çakşır otunun ne olduğunu bilelim. Latince adıyla Ferula olarak bilinen ve ülkemizde 23 çeşidi olan çakşır otu çok yıllık ve otsu bitkiler arasında yer almaktadır. Ülkemizde Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu bölgelerinden kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemizde oldukça meşhur olan ve insanların severek tükettiği Van otlu peyniri içerisinde çakşır otu yer alır. Bazı yörelerde çakşır otundan turşu dahi kurmaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Kantaron Balı Nedir? okumak için tıklayın

İçerisinde zengin besin ögelerini bulunduran çakşır otunun insanlardan tarafından en fazla bilinen özelliği afrodizyak etkili olmasıdır. Aynı zamanda üreme hücrelerinin sayısını ve kalitesini artırmaktadır.

Çakşır bitkisi ülkemizde Toros Dağlarında yoğun olarak görülmektedir. Boyları ortalama 2 metre olup bitkinin rengi sarıdır. 3000 bin yıl öncesine kadar çakşır otu bitkisini arı kovanı yapımında kullanmaktalardır. Aynı zamanda Orta Asya’da afrodizyak amaçlı tüketilen bir bitkidir. Fenolik bileşikler bakımından oldukça yoğun bir içeriğe sahiptir.

Çakşır Balının Özellikleri

Öncelikle çakşır balı nedir? sorusuna cevap verecek olursak; çakşır otunun olduğu yerlerde arıların bu bitkiden nektar toplayarak bal üretmesi sonucunda çakşır balı meydana gelmektedir. Arıların nektar aldığının bitkinin çeşidine göre çakşır balı farklı etkilere sahiptir. Bu yüzden balların farklı kullanım alanları olabilir.

İlginizi çekebilir: Peri Balı Nedir? Okumak için tıklayın.

Çakşır bitkisi, tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmediği doğal ortamlarda; özellikle yüksek rakımlı yerlerde yetişen bir bitkidir. Arıların çok hoşlandığı endemik bir bitkidir. Fakat bu bitki doğal koşullarda oluştuğu için Çakşır Balı üretimi oldukça azdır. Diğer ballara nazaran çakşır balı daha ince yapıdadır. Kendine has aroması bulunan çakşır balının rengi kehribardır. Özellikle gurme müşteriler tarafından oldukça tercih edilen bir bal çeşididir.

Çakşır Balının Faydaları

Çakşır otunda da olduğu gibi çakşır balı da aynı şekilde afrodizyak etkisi oluşturur. Bunun nedeni otun içerisinde yer alan fito östrojenik bir maddeden kaynaklanmasıdır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan çakşır balı antimikrobiyal özelliktedir. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekleyici özellik taşımaktadır. Ruhsal olarak sakinleşmek isteyenler çakşır balından gergin olduğu zamanlarda 1-2 kaşık tüketerek rahatlayabilirler.

çakşır balı nedir?
çakşır balı nedir?

Çakşır Balı Nasıl Tüketilir?

Çakşır otunu direkt olarak tüketeceğimiz zaman miktarını ayarlamak zordur. Bu yüzden kontrollü yaklaşmamız gereken bir bitkidir. Fakat çakşır otu balını kullanarak hem bitkinin etkisini hem de arının salgıladığı enzim ile meydana gelen daha zengin içerikli bir ürün tüketmiş oluyoruz. Çakşır balını da tüketirken fazla abartıya kaçmamak gerekir. Günde 1-2 kaşık tüketmek bizim için yeterli olacaktır.

Çakşır Balı Nereden Alınır?

Çakşır otunu üretirken üretim şekline ve toprağa dikkat etmemiz gerekir. Tarım ilacı, ağır kimyasallar ve metal gibi insan sağlığına zararlı olan şeylerden uzak tutmak gerekir. Çakşır otunu organik tarım yöntemiyle yetiştirmeli, bulunduğu bölgede tarımsal ilaç ve kimyasallar olmamalıdır. Bu yüzden çakşır balı nedir? sorusundan ziyade nereden almamız gerektiğini bilmek bizim için daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Beyaz Bal Nedir? Okumak için tıklayın

Zararlı bileşenlerden arınarak çakşır bitkisi yetiştirdiğimizde; bu bitkiden elde ettiğimiz bal daha organik ve kaliteli olacaktır. Çakşır balını alırken organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde üretimi yapan; içerisinde katkı ( glikoz, şeker vb.) ve kimyasal kalıntı içermeyen organik üretim yapan yerler tercih etmemiz gerekir. İnternet üzerinde adını dünya literatüründe duyurmuş olan ve apomondia ödüllü firmalar yer almaktadır. Bu tarz yerlerden bal satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Bal konusunda sizlerde ucuza kaçarak sağlığınızdan olmayın. Merdiven altı içerisinde ne olduğu belli olmayan piyasada bir sürü sahte bal mevcuttur. Bu şekilde üretim yapan firmalar yüzünden işini hakkıyla yapan üreticiler doğal ve sağlıklı ürünlerini hak ettiği değerde pazarlayamamaktadır.

Balı Gibi Çakşır Otu da Şifa

Günde 2 kaşık çakşır otu balı tüketmek yeterlidir. Çakşır otunu dilerseniz toz haline getirerek bal ya da pekmez ile karıştırıp tüketebilirsiniz. 1 çay kaşığı toz ve 1 çay kalığı balı karıştırarak tüketmek size yeterli gelir. Eğer yüzünüzdeki sivilce için kullanmak isterseniz; çakşır otu yağı ile zeytin yağı karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu