Sağlık

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Günümüzde hemen hemen herkesin karşılaştığı burun tıkanıklığı nedir? burun tıkanıklığına ne iyi gelir? sorusunun cevabını herkes aramaktadır. Solunum sistemimizde en baş görevi üstlenen, soluduğumuz havanın akciğerlere ulaşmadan evvel; burnumuzun bazı görevleri yerine getirememesi sonucunda tıkanma meydana gelir. Buna burun tıkanıklığı denir.

Günümüzün kalitesini düşüren, nefes almamızı zorlaştıran burun tıkanıklığı; sadece ayakta bizi rahatsız etmez. Aynı zamanda kaliteli bir uyku çekmemizi de engeller. Uykumuzun kalitesi bozulduğunda da uykumuzu alamayız ve gün içerisinde daha yorgun ve halsiz oluruz. İşte bu yazımda burun tıkanıklığı nedir? burun tıkanıklığına ne iyi gelir? konusunda sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Diğer taraftan koku almamızı zorlaştırır ve nefes mekanizmamızı sekteye uğratır. Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı; mevsim geçişlerinde ya da burun yapısındaki bozukluklardan kaynaklı meydana gelmektedir. Gribal enfeksiyonda da karşılaştığımız bir durumdur. Alerjiden ötürü oluşan burun tıkanıklıkları tedavi edilemediğinde; alerjik astım gibi solunum hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hafife almamalı ve tedavi sürecini es geçmemeliyiz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun dokularının tahriş olması sonucunda burun tıkanıklığı meydana gelmekte olup; grip, soğuk algınlığı, sinüzit, alerji gibi nedenlerde burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Burnumuzun tahriş olması sonucunda da burun tıkanıklığı ile karşılaşabiliriz. Buna ise alerjik olmayan rinit adı verilmektedir. Nadir de olsa tümörler burun akıntısına ya da tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Burun Tıkanıklığını Olası Nedenleri

 • Burun eti
 • Sinüzit
 • Konka şişmesi
 • Soğuk algınlığı, nezle
 • Baharatlı yiyecekler
 • Mevsim geçişleri
 • Burunda yabancı cisim olması
 • Gebelik
 • Alkol
 • Tiroid bozuklukları
 • Saman nezlesi

Burun tıkanıklığı yaşadığımızda ağızdan solunum yapmak zorunda kaldığımızdan; burun filtresini kullanamadığımızdan dolayı boğaz enfeksiyonu ile karşılaşırız. Horlama ve uyku problemi ile yanı sıra ağız kuruluğu yaşarız.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Tıkanma meydana geldiğinde nefes alıp vermek için ağzımızı kullanırız. Geceleri ağzımız açık uyumamız sonucunda horlarız. Uykumuzun kalitesi bozulduğunda ise yorgunluk ve halsizlik yaşarız. Boğaz enfeksiyonları yaşamamız halinde ise birçok hastalıkla karşılaşırız.  Ağızdan soluma sonucunda ise ağız kokusuna ve dudak kuruluğuna yol açar. Burunda kuruluk ve kaşıntı, hapşırık gibi belirtiler de eşlik eder.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun kemiği veya kıkırdak eğriliği: Burun tıkanıklığı eğer kronik hale geldiyse en büyük sebebi eğrilik olmaktadır. Bu da nefes alıp vermemizi zorlaştırmaktadır.

Burun eti: burnumuzun içinde geçen havanın ısısını ve nemini düzene sokan konka adındaki etler yer almaktadır. Bu etler ise zamanla iltihaplanarak büyüyebilmektedir. Bunun sonucunda da burun tıkanıklığı meydana gelir.

Enfeksiyonlar: Virüs kaynaklı meydana gelen soğuk algınlığı sonucunda burun tıkanıklığı oluşur. Burnumuzun mukozalarında ödem oluşmasına ve sıvı salgısının artmasına neden olur.

Alerjiler: Ev akarı, polen alerjisi, evcil hayvanlar sonucu oluşan alerjik rinit sonucunda da burun tıkanıklığı meydana gelmektedir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?
burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Tıkanıklığının nedenine bağlı olarak kulak-burun-boğaz doktoru ile görüşüp sebeplerini öğrenmemiz gerekir. Endoskopi yöntemiyle beraber burun tıkanıklığı sebebini anlamaya çalışırlar. Saman nezlesi, geniz eti ve burun eti büyümesi gibi sebeplerle burun tıkanıklığını gideren ilaçlar ile tedaviye başlarlar.

Eğer burun eğriliğine bağlı bir durum söz konusuysa ameliyat yoluna başvurmaktadırlar. Sürekli olarak ağız solunumu yapıyorsanız ameliyat yöntemi büyük fayda sağlayabilmektedir. Daha kaliteli bir yaşam için zorda kalırsanız hekiminizin ile karar alarak ameliyata başvurabilirsiniz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Çocuklar ve bebekler burun tıkanıklığı sonucunda ağız solunumu yapmaya mecbur kalır ve özellikle bebeklerde; ağız solunumunda devreye girmesiyle duruş bozuklukları oluşur. Bebeklerin bazıları ise solunum yapmayı ağızdan bilmedikleri için solunum güçlüğü oluşur. Çocuklar ve bebeklerde burun tıkanıklığının en büyük sebebi ise geniz eti ve burun içindeki anomalisi meydan gelmesidir. Bazı durumlarda ise ameliyat gerekebilir.

Alerjik Burun Tıkanıklığı

Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında polenlerin artması burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Sabahları ve mevsim geçişlerinde artış gösterirse saman nezlesini işaret etmektedir. Alerjiye bağlı oluşan burun akıntısı tedavisi için burun spreyi ya da tablet hapları doktorlar reçete etmektedir.

Polen alerjiniz var ise, polenlerin aktif olduğu zamanlarda kapı ve pencerelerimizi mümkün mertebe kapalı tutmalıyız. Ev ve arabamızda klima varsa filtrelerini düzenli şekilde değiştirmeliyiz. Dışarı çıktığımızda gözlük ve şapka kullanmalı; eve geldiğimizde duş almalıyız.  Bu önlemleri alırsanız alerjinin size etkisini azaltırsınız.

Burun Tıkanıklığı İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle kulak-burun-boğaz doktoruna başvurarak sorunun temel kaynağını öğrenmemiz gerekir. Eğer ilaçlar ve spreylerle tedavi mümkünse ilaçla tedaviye başlarlar. Ancak burun ve kıkırdak eğriliği var ise ameliyata başvururlar. Başka bir tedavi ise radyofrekans cerrahisidir. Yüksek frekanslı radyofrekans dalgaları ile burun tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirmektedirler. Peki, burun tıkanıklığına ne iyi gelir? bunlardan bahsedelim:

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Evde yapabileceğimiz birkaç yöntemle tıkanıklığını azalmasını sağlayabiliriz. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bu yöntemleri sıralayacak olursak;

·       Nane, zerdeçal, tarçın, zencefil gibi bitki çayları tüketirsek tıkanıklığın azalmasını sağlar.

·       Sigara içmek ya da dumanını solumak ise burun tıkanıklığı tetikleyen en büyük faktörlerdendir. Bu yüzden dumanı olan ortamda dahi bulunmamamız gerekir.

·       Tuzlu su burun tıkanıklığı için birebirdir. Denize girme imkanımız yoksa evde 1 bardak ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek; burnumuza çekersek iyi gelir.

·       Bol su tüketmek te mukozanın incelmesini sağlar ve nemli kalması sonucu burnumuzda rahatlar.

·       Kaloriferli ve klimalı ortamda havalar kuruduğu için burun kuruluğu ve buna bağlı tıkanıklık oluşmaktadır. Yattığınız odada buhar makinesi veya kaynar su bulundurursanız; problemi çözersiniz.

Sıradaki Konu: Alıç Sirkesi Faydaları Okumak için buraya tıklayınız

Tıkalı Burun Nasıl Açılır? 

Bunun için yapabileceğimiz şey; havayı nemlendirmek ve böylece iltihaplı burun yollarındaki mukusun parçalanmasını sağlamaktır. Fakat astımı bulunanlar nemlendirici kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Tıkalı burnu açmak için yapabileceklerimiz aşağıdaki gibidir:

 • Zencefil çayı tüketirseniz mukusun azalmasını sağlayabilirsiniz. Geniz kanallarının açılmasına yardımcı olan zencefil; aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarında da etkilidir.
 • Burnunuza birkaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Zeytinyağı da burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.
 • Sıcak banyo yaparak bronşlarınızı gevşetirseniz kanalları açarsınız. Aynı zamanda yatarken de yastığınızı yüksek tutmayı ihmal etmeyiniz.
 • Son olarak baharatlı yiyecekler ve bol sıvı tüketmenizi de önermekteyiz.

Buruna Zeytinyağı Nasıl Damlatılır?

Tıkalı olan burnu açmak amacıyla bir miktar zeytinyağını ısıtarak ılık hale getirdikten sonra burnumuza 1-2 damla damlatırsak iyi gelecektir.

Tıkalı Burun Doğal Yolla Nasıl Açılır?

Bir bardak ılık su içerisine bir tatlı kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sirke ekleriz. Sonrasında günde 2 defa bu karışımı içerek burun tıkanıklığına iyi gelmesini sağlayabiliriz. Aynı zamanda bir bardak ılık su içerisine 2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek bunu burnumuza da çekebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu