Sağlık

Budd Chiari Sendromu

Budd Chiari Sendromu, Budd Chiari hastalığı nadir görülen bir hastalıktır. Budd chiari sorunu yaşayan kişiler için belirlenen özel tedavi yöntemleri olmasına karşın iyileşme oranları değişiklik gösterir. Budd chiari sendromu yaşayan kişiler, kendilerini iyileştirebilmek için farklı yöntemler kullanmayı da deneyebilmektedir. Ölüm riski bulunan ve hayati tehlikesi sebebi ile önemli olan bir hastalıktır. Budd chiari sendromu yaşayan kişilerin iyileşmesi için öncelikle yan hastalıklara da bakmak gerekir. Gerekli tetkiklerin yapılması ve hastanın özel yaklaşımlar ile tedavi edilmeye çalışılması önemlidir. Alanında uzman kişiler tarafından budd chiari sendromu süreci yönetilmelidir.

Budd Chiari Sendromu Nedir?

Budd chiari sendromunun açıklaması incelendiğinde öncelikli olarak görülen bilgi sendromun nadir olarak görüldüğüdür. Kendi içerisinde kalp bozukluğu, kalp yetmezliği, fonksiyonların tam olarak çalışmaması gibi sorunlara da neden olmaktadır. Bu sebep ile de budd chiari sendromu çoğunlukla mortal olarak seyredebilmektedir. Anomali oluşumu, tedavinin devam ettirilememesine neden olabilmektedir. Dolayısı ile budd chiari sendromunun devamı niteliğinde organ nakline kadar uzayan bir süreç söz konusudur.

Budd chiari sendromuna sebep olan faktörlerin bulunması ve iyileştirilmeye çalışılması önemlidir. Faktörler ortadan kaldırılmadığı müddetçe budd chiari sendromu görülmeye ve sendromun seviyesi ilerlemeye devam edecektir. Dolayısı ile faktörlere ve etkenlere odaklanmak ve sendromu ortaya çıkaran durumlara göre hareket etmek en doğru yöntemler arasında bulunur.

Budd Chiari Sendromu Tedavisi

Budd chiari hastalığının tedavisi için öncelikli olarak dahiliye bölümüne gidilmelidir. Gerekli tetkikler burada yapıldıktan sonra kişilerin tedavi süreci başlatılır. Tedavi süreci hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak uygulanır. Uzmanlar tarafından yönetilen bir süreçtir ve mutlaka doktor kontrolünde hareket etmek gerekir.

Budd chiari sendromunu tedavi edebilmek için asıl sebebi bulmak gerekir. Sendromun ortaya çıkışını destekleyen ana etken bulunmadığı takdirde kullanılacak olan yöntemler sürdürülebilir olmayacaktır. Tedaviden verim almak ve tedavinin olumlu sonuçlanması için ana etkene göre hareket ediyor olmak önem taşır. Altta yatan sebepler ve itici hastalıklar bulunduğu takdirde kişinin iyileşme oranı yükselecektir. Kullanılan tedavi yöntemleri ve amaçları şu şekilde sıralanabilir:

 • Pıhtılaşmayı önlemek
 • İlaç tedavisi
 • Tıkanmaların önüne geçmek
 • Yan etkileri rahatlatmak
 • Semptomları azaltmak

Bunların yanı sıra stent takılması, cerrahi yöntemlerin uygulanması ve organ nakline başvurulması da tedavi adımları içerisindedir. Hastalığın seyrine ve seviyesine bağlı olarak budd chiari tedavisine karar verilir.

Budd Chiari Tedavisi Olanlar

Budd chiari tedavisi yaptıranlar bu süreçte kendilerine ekstra özen göstermelidir. Doktor tarafından söylenen bütün tavsiyelere uyulması ve psikolojik olarak da iyileştirme yapılması önem taşır. Hastanın psikolojik olarak rahatlatılması olumlu etki bırakmaktadır. Bu sebep ile de budd chiari tedavisinde sadece fiziksel durumlara odaklanılmamalı aynı zamanda hastanın ruhsal durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastanın kendini iyi hissetmesi, tedavi için motive olması gibi psikolojik etkenler tedavi sürecini rahatlatmaktadır. Hastanın stres seviyesi yükseldiği takdirde psikolojik zedelenmeler ortaya çıkabilir. Bu sebep ile uzmanlar tarafından her aşama ile ilgili hastaya doğru bilgi aktarılmalı ve hasta da tüm sürece uymalıdır. Budd chiari tedavisi olan kişilerin nakil ihtiyacı olmadan iyileşebilmesi için hastalığın ilerlemesi engellenmelidir.

Budd Chiari Sendromu Nedenleri

Budd chiarinin nedenleri çoğu zaman farklı olabilmektedir. Hastalarda meydana gelen travmalar, zedelenmeler ve pıhtı sorunları bu sendromun ortaya çıkışına neden olabilmektedir. Doğrudan tek bir sebepten dolayı budd chiari sendromu ortaya çıkabileceği gibi farklı hastalıkların bir araya gelmesi neticesinde de sendrom ile karşılaşılabilir. Budd chiari sendromuna neden olan bazı etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Pıhtı bozuklukları
 • Tümör oluşumu
 • Kan hastalıkları
 • Damar problemleri
 • Hamilelik
 • Travma
 • Enfeksiyon oluşumu

Her ne kadar belirli sebepler bulunabilse de ana etkenin bulunamadığı vakalar da vardır.

Gebelik Budd Chiari Sendromuna Sebep Olur Mu?

Budd chiari ve gebelik arasında bağlantı vardır. Yapılan çalışmalar ve örnek vakalar göstermiştir ki gebelik budd chiari sendromuna sebep olabilmektedir. Bebeğin anne karnında büyümesi hem organlara hem de farklı noktalara ve dokulara baskı oluşturur. Bu baskı sebebi ile de ortaya farklı problemler çıkabilmektedir. Bağırsak, karaciğer ve böbrekler özelinde gerçekleşen bu durum neticesinde ise gebe kişide budd chiari meydana gelebilir. Budd chiarinin meydana gelmesi halinde tedaviye odaklanılması ve bebeğin sağlığının da korumaya alınması önem taşır.

Çocuklarda Budd Chiari Olur Mu?

Budd chiari çocuklarda görülür mü sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sendrom daha çok genç ve yetişkinlerde ortaya çıkmasına karşın nadiren de olsa çocuklarda görülebilmektedir. Özellikle kan ve damar hastalıkları, tıkanıklık ve pıhtılaşma gibi sorunlar var ise bu durumda çocuklarda da budd chiari sendromu ortaya çıkabilir.

BCS Ne Demek Tıp?

Budd – chiari Syndrome (BCS) kısaltması ile de bilinmektedir. Nadir bir hastalık olan budd chiari sendromundan zarar görmemek için doğru ve erken tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Farklı sebeplerden ve etkenlerden dolayı ortaya çıkabilen budd chiari sendromunda kişilerin böbrek ve kalp sorunları yaşaması muhtemeldir.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu