Arivehayat

Boş ve Kabarmış Arı Petekleri Nasıl Saklanır?

Ülkemizde genel olarak karasal ve sıcak iklim hâkim olduğu için; bal sağımı yaptıktan sonra boş petekleri doğru bir şekilde muhafaza etmek gerekecektir. Peki, boş ve kabarmış arı petekleri nasıl saklanır, bu konuda bilgi sahibi olmak; doğru yöntemlere başvurmak gerekir.

Arı peteklerini muhafaza ederken en çok karşılaştığımız sorun; güve problemidir. Eski zamanlardaki arıcılar bu problemi çözmek adına naftalin gibi yanlış yöntemlere başvurmaktaydı. Fakat naftalin bir petrol ürünü olduğu için peteklerde kalıntı yapıyordu. Bu sebeple ilk bilmemiz gereken; kesinlikle petek güvesine karşı naftalin kullanmamalıyız.

Boş ve kabarmış petekleri saklamak için en uygun yöntemler arasında soğuk hava deposunda muhafaza etmek yer alır. Bu sayede peteklerin küflenmesini ve ekşimişinin de önüne geçmiş oluruz. Başka bir yöntem ise petekleri asitle korumaktır. Kapalı bir ortamda formik asit veya asetik asitle bunu yaparız.

Asit İle Peteklerin Saklanması


Asit değeri %60 olacak şekilde yayvan bir cam ya da porselen bir kabın içerisinde peteklerin üzerine koyarız. Oda içindeki her 1 metreküp için 2 litre asedik asit kullanırız. Bu şekilde güvelerin yumurta atmasını engelleyerek; ergin olan güvelerinde ölmesini sağlarız. Fakat güvenin larva ve pupa zamanlarında bu yöntem fazla etkili değildir. Bu sebeple bu işlemi petekleri kovandan aldıktan hemen sonra yapmak gerekir.

1 metreküp hacim için 800 gr formik asit uygulaması ile de yine bu işlemi yapabiliriz. Yaz aylarında 2 hafta aralıkla 2 kez uygulamayı tekrar edip; peteklerin güvelerinden muhafaza edilmesini sağlayabiliriz.

Petekleri Uygun Sırada Kullanmak

Güveler genel olarak bal mumu içerisinde petek gözlerindeki polen kalıntıları ile beslenmektedir. Bu nedenle bizim için petek sırası önemlidir. Güveye besin kaynağı olacak olan petekleri daha önce depodan çıkarmaya gayret göstermeliyiz.

Sıralama şu şekilde olmalıdır:

  • İlkbahar mevsiminde polenli ve koyu renkli petekler
  • Bu peteklerden sonra koyu renkli ve polensiz petekler
  • Sonra açık renkli ve polenli petekler
  • En Sonda açık renkli ve polensiz petekleri sırayla kullanmalıyız.

Depoya petekleri yerleştirirken de sırayı tem tersi şekilde takip ederek uygularsak daha verimli ve etkili bir yöntem kullanmış olacağız.

Petekleri Saklamak İçin Başka Yöntemler

Arıcılar genelde arıların temizlemesi için verdikleri petekleri havalar soğuk olana kadar almıyor. Bazı arıcılar boş ve kabarmış arı petekleri nasıl saklanır konusunda farklı yöntemlere başvurmaktadır. Kükürt yakarak petekleri güveden korumaya çalışıyor. Bu ise bizim için tehlike arz eder. Kükürt yaktığımız zaman açığa çıkan duman solunum yollarında büyük tahribata neden olmaktadır.

Bunun yerine  her ne kadar defne yaprağı , ceviz yaprağı gibi yöntemlere başvursak; bunlar bize kesin sonuç vermemektedir. Bizim için en basit ve en doğru yöntem peteklerin soğuk ortamda ya da derin dondurucu da muhafaza etmek olur.

Sıradaki yazı : arı kovanlarını dezenfekte etmek, okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu