Tarım

Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır?

Bordo bulamacı göztaşı ve kireç kullanılarak hazırlanan bir karışımdır. İlk olarak Fransa’da üzüm yetiştiriciliği yapan çiftçiler tarafından 19. Yüzyılda hırsızları uzaklaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Daha sonra üniversitede bir profesör tarafından hastalıklara karşı etkili olduğu keşfedilmiş ve bugünkü kullanımını elde etmiştir.

İlk etapta bağ mildiyösüne karşı etkili olduğu bulunmuş ve daha sonra ilaç olduğu fark edilmiştir. İçerisinde %98 oranında sülfat bulunan bu karışımda birde kireç bulunur. Hem bakteriyel hem de fungal hastalıklara karşı etkilidir. Sonbahar aylarında hasat sonrası ilkbahar aylarında ise çiçek gözleri uyanmadan uygulanmaktadır.

bordo bulamacı

Bordo Bulamacı Malzemeleri

%2’lik bordo bulamacı hazırlamak için;

 • 2 kg göztaşı ve 2 kg sönmüş taş ya da
 • 1 kg sönmemiş kirece ve eritip karıştırmak için de 1 adet 100 litrelik 1 adet 50 plastik ya da beton havuz, plastik kova süzme için ise tülbent, karıştırmak için de sopa kullanılır.

Bordo Bulamacı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hazırlanışta daima kireçli göztaşı suyun üzerine eritilmiş su ilave edilmelidir.
 • Hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmamalıdır.
 • Ağacın üst dallarında başlayıp altı kısma doğru yıkama usulü ile ilaçlama yapılmalıdır.
 • Eğer ilaçlamadan sonra 10 saat içerisinde yağış meydana gelirse tekrar ilaçlama yapılması gerekir.
bordo bulamacı hazırlanışı

Bordo Bulamacı Hazırlanışı

50 litrelik ve 100 litrelik iki ağaç fıçısı ya da beton havuzu kullanılır. 100 litre bordo bulamacı için kullanılacak göztaşı ve kireç miktarı;

 • %0,5’lik bordo bulamacı için; 0,5 kg göztaşı- 0,250 kg sönmemiş kireç
 • %1’lik bordo bulamacı için; 1 kg göztaşı- 0,500 kg sönmemiş kire.
 • %1,5’luk bordo bulamacı için; 1,5 kg göztaşı- 0,750 kg sönmemiş kireç
 • %2’lik bordo bulamacı için; 2 kg göztaşı- 1 kg sönmemiş kireç
 • %3’lük bordo bulamacı için; 3 kg göztaşı- 1,5 kg sönmemiş kireç

Sönmemiş kireç önce bir kap içerisinde su ile söndürülür. 100 litrelik kaba alınır ve sonrasında su 50 litre ile tamamlanır. Diğer kaba ise 50 litre ile bir torba ya da sepet içerisinde göztaşı suya sarkıtılıp eritilir. Eritilen göztaşı sonrasında yavaş yavaş 100 litre kapta bulunan kireçli su içerisine ilave edilerek bir tahta ya da ağaç sopası ile devamlı karıştırılır. Çivit mavisi bir bulamaç elde edilmeli ve hazırlanan bulamaç fazla bekletilmeden kullanılmalıdır.

Bordo Bulamacının Meyvelerde Kullanıldığı Hastalıklar

 • Elma ve armut kara lekesinde; dal sıracası olan yerlere %2, olmayan yerlere ise %1 oranında çiçek gözleri kabarmaya başladığı dönemde uygulanır.
 • Armutta memeli pas hastalığında; çiçek tomurcukları patlamaya yakın dönemde %1’lik kullanılır.
 • Yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı hastalığında; ağaçların durgun dönemi ve budama sonrasında %2’lik uygulanır.
 • Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığında; tomurcuklar kabarmaya başladığında %2’lik uygulanır.
 • Kiraz dal yanıklığı hastalığında; sonbahar ayında yapraklar dökülmeye başladığında %1, ilkbaharda gözler uyanmadan önce %0,6 oranında uygulanır.
 • Kirazda yaprak delen hastalığında; sonbahar yapraklar döküldükten sonra %3, ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce %1 oranında uygulanır.

Bordo Bulamacı Nasıl Kontrol Edilir?

İyi hazırlandığını anlayabilmek için turnusol kağıdı kullanılır. Kırmızı turnusol kağıdı karışımı batırıldığında eğer maviye dönerse kıvamı olmuş demektir. Eğer kırmızı renkte kalıyorsa karışım içerisine biraz daha kireçli su ilave edilmelidir. Turnusol kağıdı yok ise içerisine parlak çivi batırılarak 5 dakika beklenir. Çivide kırmızı leke var ise biraz daha kireçli su eklenir. Eğer leke yoksa karışım olmuş demektir.

İlgili Makale: Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Bordo bulamacı kaç derece sıcaklıkta atılır?

Don tehlikesinin olmadığı, hava sıcaklığının 5 derece üzerinde olduğu, rüzgar olmayan ve yağışsız bir günde ilaçlama yapılabilir. Aksi takdirde ilaçlamadan istenilen sonuçlar olumlu yönde etki etmeyebilir.

Bordo bulamacı fazla atılırsa ne olur?

Bitkide ve toprakta fazla miktarda bulunursa zarar verebilir. Ayrıca insanlar da bakır sülfatı eğer cilt ve solunum yoluyla alırsa tahriş edici etkide olur ve aynı zamanda beyin, karaciğer, böbrek, mide ve bağırsak yüzeylerde yaralanmalara neden olabilir. Bu yüzden uygulama sorasında mutlaka koruyucu maske, eldiven ve özel elbise giyilmelidir. Bakırı solumak insanlarda az da olsa solunum yollarına zarar vermektedir.

Bordo Bulamacı Yağmurdan Etkilenir mi?

Hava koşulları olarak yağmur beklentisi var ise ilaçlama yapmamak gerekir. İlaçlama sonrası 10 saat süre içerisinde yağmur yağsa bile ilaç gerekli etkiyi yapmaz. Bu yüzden yağmurlu ve rüzgarlı havalarda ilaçlama yapılmamalıdır. İçerisindeki karışım yalnızca bakır ve kalsiyum içerir. Bu nedenle de soğuktan koruma özelliğini ispat eden bir durum söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu