Evcil HayvanlarKedi

Birman Kedisi Karakter Özellikleri ve Bakımı

Birman kedisi Birmanya bölgesinde ‘’Kutsal Kedi’’ olarak nitelendirilmekte olup herkesi kendine hayran bırakan bir kedidir. Sahibine sürekli miyavlayarak onunla konuşmak istemesi onun en büyük neşe kaynağıdır.

Bütün dünyada ve Avrupa’da herkesçe bilinen Birman kedisi ilk başta Myanmar bölgesi civarında ortaya çıkmıştır. Sonrasında Fransa’ya götürülerek bütün dünyaya tanınmıştır.

Oldukça akıllı ve konuşmayı çok seven bir kedi olarak bu kediyi evinde sessizlik olanlar ve bu durumdan rahatsız olanlar sahiplenebilirler. Kendine has yapısı ve harika güzelliği ile mitoloji kitaplarında yerini almıştır. Fransız mitolojisinde ise bu özel görünümünü mavi gözlü bir kraliçeden aldığı belirtilmiştir.

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Zootarim

Birman Kedisinin Genel Özellikleri

 • Tüyleri uzun ve kabarık, genelde krem tonlarında renge sahiptir.
 • Gözleri genelde mavi renkli olup büyüktür.
 • Myanmar ya da Birmanya kökenlidir.
 • Yetişkin olanları ağırlık olarak ortalama 4,5-5 kg arasındadır.
 • Hem uysal hem de enerjiktir.
 • Zeki, meraklı, sürekli konuşan, ses tonu yumuşaktır.
 • Eğitime açıktırlar. Sahibini üzecek davranışlarda bulunmazlar.
 • Yalnız kalmayı sevmeyen sosyal kedidir.     
 • Diğer kedi cinslerine göre insanlarla ile daha iyi empati kurabilen ve duyarlı kedilerdir.
 • Banyo yapmayı çok seven bu kediler sudan korkmazlar
 • Ortalama olarak 12-15 yıl arası ömürleri vardır.

Birman Kedisinin Karakteri

Çok fazla neşeli yapısı ve insan gibi konuşmayı sevmesiyle ön plana çıkar. Akıllı ve araştırmacı yapıya sahip olan bu kedilerin çevreyi keşfetme ve analiz yetenekleri oldukça gelişmiştir. Serbest kaldığı zamanlarda sürekli bir şeyleri keşfetme çabasına girer. Oldukça sosyal ve geveze bir ırktır.

Sahiplerine oldukça bağlı ve düşkündür. Kucakta durmayı çok seven bir kedi cinsidir. Çocuklar ile oldukça uyumlu olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Doğasında sosyallik olduğu için her insanla sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

Birman Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi - Zootarim

Birman Kedisi Bakımı

İpeksi ve uzun tüyleri fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bakımı oldukça meşakkatli bir kedidir. Bakımı için uzun zaman harcanmalıdır. Tüylerinin devamlı taranması gerekir. İlkbahar döneminde aşırı tüy döktüğü için sık sık taranmalıdır. Banyo sonrasında tüyleri uzun olduğu için zor kurur ve bu yüzden kurutulması gerekir.

Pati ve tırnak bakımı 2 haftada 1 diş bakımı haftada 1 ya da 3 kez fırçalama olarak yapılmalıdır. Göz akıntısı olduğu zaman sterilize bezle temizlenmelidir. Haftada 1 defa kulak temizliği ılık su ya da sirkeli su karışımıyla yapılmalıdır.

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Zootarim

Birman Kedisinin Diğer Özellikleri

Vücut Yapısı

Orta uzunlukta ve yuvarlak kulakları olan birman kedisinin cam gibi gözleri oldukça dikkat çekici özelliktedir. Dolgun yanakları ise onu sevimli gösterir. Yuvarlak ve geniş kafa yapısına sahiptir. Gözlerinin dış kısmı yukarı doğru bakar. Geniş ve yuvarlak patilere sahip olan bu kedilerin vücudu gelişmiş ve yapılıdır.

Bacakları kalın ve orta boyda, kuyruğu ise bedeni ile orantılıdır. Boyun etrafında yakayı andıran tüyleri bulunur. Karın bölgesinde hafif dalgalı tüyleri vardır. Tüy rengi krem, leylak, kahverengi, göz rengi ise genelde mavi renklidir. Yavru olanlarında ise beyaz renkli gözleri olanlar vardır.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Son derece insancıl özelliğiyle çocuklar ile pozitif ilişki kuran Birman kedisi aynı zamanda diğer hayvanlarla da iyi şekilde anlaşır. Duygusal yapıda olan bu kediler özellikle çocuklara daha yakın davranırlar. Çocuklar ile oyun oynamayı sever. Köpeklerle de son derece iyi ilişki yaşar. Çocuklarla ilişkisi iyi olan başka bir kedi ırkı olan Somali Kedisi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Durumu

Sağlık durumunun iyi olması adına tüy bakımını düzenli yapmak gerekir. Oldukça uzun tüylü olduğu için yaşamında bu önemli bir yere sahiptir. Çok hareketli ve enerjik yapıda olan bu kediler kolay kolay kilo almazlar. Gerekli bakımları ve rutin kontrolleri yapıldığında kolay kolay hasta olmazlar.

Sağlıklı bir şekilde bakılırsa 12-15 yaş arasında ömürleri olur.  Sağlığı için mutlaka kaliteli kedi mamaları tercih etmek gerekir. Bu kedi ırkı diğer kedilere göre daha az hasta olsa da kalıtsal bazı hastalıkları bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırma neticesinde Birman kedisinin kalp rahatsızlığına yatkın olduğu ortaya koyulmuştur. Bu konuda problem yaşamamak için yetişkinlik dönemine dek veteriner kontrolü ihmal edilmemelidir. Olası hastalıkları ise şu şekildedir:

 • Kalp hastalıkları
 • Mide hastalıkları
 • Kalıtsal hipotrikoz
 • Gözlerde tüy oluşması
 • Sürekli titreme
 • Sponjiyöz dejenerasyon

Eğitimi

Oldukça meraklı ve araştırmacı yapıda olmasına rağmen eğitime sıcak bakmaz. Sosyal bir kedi olduğundan dolayı genelde sahibiyle konuşmayı tercih eder. Fakat eğitime de fazla ihtiyacı olmayan bir kedi cinsidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu