Şifalı Bitkiler

Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?


Camellia sinensis adı verilen bitkiden üretilen beyaz çay dünya çapında bakıldığında değeri yüksek olan çaylar arasında yerini almaktadır. Özellikleri bakımından beyaz çay içerisinde zengin miktarda antioksidan özelliği bulunan kateşin maddesi bulunmaktadır. Bu kateşin maddesi çay yaprakları hasattan önce toplandığında ortaya benzersiz bir aroma meydana gelmektedir. Bu yazımızda beyaz çay nedir, beyaz çay faydaları nelerdir? konusunda bütün detaylar sizlerle.. iyi okumalar.

Beyaz çay nasıl toplanır? Diye incelendiğinde bahar aylarının gelmesiyle beraber çiçek açmayan bitkilerin çay yaprakları özenle toplandıktan sonra hiçbir işleme tabii tutulmadan doğal yollarla kurutulur. İşte bu da beyaz çay nasıl üretilir sorusunun da cevabını bizlere vermektedir. Beyaz çay nerede yetişir sorusuna cevap verilecek olursa genel olarak Çin, Hindistan, Tayvan, Nepal, Sri Lanka, Tayland bölgelerinde yetiştirilmektedir. Beyaz çayın içerisinde tanin, teaflavin, kateşin gibi maddeler yer almakta olup özellikle bu üretilen bölgelerde beyaz çaya yoğun bir talep bulunmaktadır. Bu özellikleri ise beyaz çayı dünya çapında daha değerli hale getirmektedir.

Beyaz çay çeşitleri arasında yer alan gümüş kadife daha hafif bir tada sahip olmasının yanında daha çok tüketilmektedir. Ekonomik getirisi en yüksek olan beyaz çay gümüş kadifedir. Bunun yanında Afrika beyazı, Seylan beyazı, darjeeling beyazı adı verilen beyaz çay çeşitleri de bulunmaktadır. Beyaz çayın lezzeti siyah çay ve yeşil çaya nazaran oldukça hafiftir. Sağlık bakımından da antioksidan özelliklerine bakıldığında diğer çaylara göre daha faydalıdır. Peki, beyaz çay nedir beyaz çay faydaları nelerdir? Bunlardan da bahsedelim.

beyaz çay faydaları nelerdir?
beyaz çay faydaları nelerdir?

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?


Cildinizde kuruluk hissetmeye başladığınız zamanlarda tükettiğinizde cildi canlandırarak parlak bir görünüme kavuştuğunu görebilirsiniz ancak beyaz çay tek başına tamamen iyileştirici özellikte olmayacaktır. Beyaz çay tüketilmeden evvel mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun izin verdiği ölçüde yardımcı ürün olarak kullanabilirsiniz.

Beyaz çayın içerisinde diğer çaylara göre çok daha az miktarlarda kafein bulunmaktadır. Kafein tüketimini azaltmak isteyenler beyaz çayı daha çok tercih edebilirler. Beyaz çayın faydalarından birisi de strese bağlı meydana gelen huzursuzluk ve gerginlikleri azaltıcı sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Eğer stresli bir iş ile meşgul iseniz, gün içerisinde sık sık gergin iseniz beyaz çay tüketerek bu etkileri azaltabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler arasında, doğru beslenme önerilerine uyumlu, egzersiz yapan biri iseniz doktorunda sakınca görmediği durumda beyaz çay tüketerek kilo vermeye destek olmasını sağlayabilirsiniz. Metabolizmaya olumlu katkıları bulunduğu için beyaz çay kilo verme sürecinde olumlu olarak destekleyici bir üründür. Ancak yan etkilerini de göz önüne alarak doktor kontrolünde tüketmeniz gerekmektedir. Günlük sıvı tüketim ihtiyacını karşılama adına beyaz çay tüketebiliriz. Sade olarak tükettiğimizde beyaz çayın herhangi bir kalorisi bulunmaz.

Bunların yanı sıra beyaz çayın faydalarını sıralayacak olursak;

  • Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önlemektedir.
  • Güne beyaz çay içerek başlarsanız daha enerjik hale gelirsiniz ve yorgunluk belirtileri azalır.
  • Beyaz çay kalp sağlığını korumaktadır, aynı zamanda cinsel sağlığa da oldukça faydalıdır.
  • Beyaz çay tansiyonun ve kolesterolün düşmesini sağlar
  • Diş sağlığına oldukça faydalıdır.
  • Güçlü antioksidan özelliği bulunmaktadır.
  • Beyaz çay bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kemik yapısını güçlendirmekte, romatizmal hastalıklara karşı da oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Diğer çay türlerine göre beyaz çay yağ hücrelerinin oluşumunu engellemekte ve var olan yağ hücrelerini de yok etmektedir. Yağ yakıcı maddeleri diğer çay türlerine göre bünyesinde daha fazla barındırmaktadır.

Sıkça Sorular Sorular

Beyaz Çay Kilo Verdirir mi?

Beyaz çay antioksidan özelliği sayesinde kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda düşük kafeini sayesinde sık bir şekilde tüketilebilir. Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlayarak yağ yakmayı hızlandırmakta olan beyaz çay aynı zamanda idrar söktürücü özelliktedir.

Beyaz Çayın Yan Etkileri ve Zararları


Beyaz çay her ne kadar düşük oranlarda kafein içerse de ;fazla tüketimi halinde çarpıntı, anksiyete, uykusuzluk gibi problemlere yol açar. Bu sebeple gün içerisinde fazla tüketmemek gerekir. Günde en fazla 2 bardak beyaz çay tüketmek yeterlidir.

Beyaz çay içeriğinde bulunan flavonoid nedeniyle vücutta demir miktarını artırabilir. Bu sebeple beyaz çay yemeklerden önce tüketmek tavsiye edilmektedir. Demir eksikliği nedeniyle ilaç kullanıyorsanız da beyaz çay tüketmemeye gayret etmek gereklidir. Yine hamile ve emziren bayanların da beyaz çay tüketmemesi gerekir.

Buraya kadar sizlere beyaz çay faydaları nelerdir? konusunda detaylı olarak bilgi verdik. Sıradaki yazı; adaçayının faydalarını okumak için buraya tıklayın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu