beyaz-bal-nedir-beyaz-bal-faydalari-nelerdir.jpg

Beyaz Bal Nedir? Beyaz Bal Faydaları Nelerdir?

Posted by

Kafkas arıları tarafından Kafkas bölgesinin yüksek kesimlerinde ve özellikle ülkemizde Ardahan, Artvin bölgesinde üretilen bala beyaz bal adı verilmektedir. Eski zamanlarda ‘’mart’’ balı olarak isimlendirilmekte ve diğer ballara göre beyaz renginden dolayı farklı özellik göstermektedir. İlk baktığımızda doğal bir ürün olarak görmeyiz fakat arılar tarafından doğal şekilde üretilen bal türüdür. Bu yazımızda beyaz bal nedir? beyaz bal faydaları nelerdir? bu konuda detaylı olarak bilgilendirme yapacağız.

beyaz bal nedir? beyaz bal faydaları nelerdir?
beyaz bal nedir? beyaz bal faydaları nelerdir?

Beyaz Bal Özellikleri

Henüz kovanındayken bile alıcısı olan beyaz bal pahalı bir üründür. Bu yüzden beyaz balın özel müşterileri olur. Kafkas arıları tarafından beyaz balın kendine has bazı özellikleri yer almaktadır. Kafkas arıları dil uzunluğu en fazla olan arı ırkıdır. Bu arılar ilaç niteliği taşıyan bu özel balı üretmektedir.

Kıvamında ve doğal yolla üretilmesi için beyaz balı şehir merkezi ve sanayi bölgesinden uzak yerde üretmek gerekmektedir. Bu bal kendi özel tadını veren temiz hava ve dağ havasıdır. Özellik olarak beyaz bal kristal bir kıvamdadır. Aynı zamanda görüntü olarak krem renktedir. Kırgız ve Kazak Türklerinin yöresel besinleri arasında yer alan beyaz bal; bildiğimiz ballara göre daha açık renktedir.

Beyaz bal hangi çiçekten olur diye merak ediyorsanız; Kafkas Dağı yüksek rakımlı yerlerdeki çiçeklerden arıların nektar toplamasıyla meydana gelmektedir. Diğer bal çeşitlerinden beyaz balı ayıran en önemli özellikler; yüksek rakım, flora ve Kafkas arılarıdır. Rakımı 800-2000 ve üzeri yerlerde şehir ve fabrikadan uzak doğal ve temiz ortamda beyaz balı üretirler. Yılın yarısında kar altında kalan bu bölge bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir.

İlginizi çekebilir; narenciye balı nedir, narenciye balı faydaları okumak için tıklayın.

Beyaz Balın Rengi Neden Farklıdır?

Balın beyaz renkte olmasının nedenleri arasında Kafkas arılarının üretmesi ve üretildiği yerin çok yüksek rakımlarda olmasıdır. Bu yüzden beyaz balın rengi oldukça açıktır.

Beyaz Balın Faydaları

Yüzyıllardan beri dünyada hastalıkların tedavisi amacıyla ve ilaç niyetiyle beyaz bal kullanılmıştır. Araştırmalar neticesinde beyaz balın faydaları şu şekildedir:

  • Bağışıklığı güçlendiren beyaz kan dolaşımını hızlandırarak vücudun enerjisini artırmaktadır. Böylelikle hastalıklara karşı vücut daha dirençli hale gelir. Hasta olan kişinin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Vücudumuzda biriken toksit maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Hafızayı güçlendiren beyaz bal unutkanlığı gidermektedir. Diğer taraftan sakinleştirici etkisi olduğu için strese karşı etki gösterir.
  • Cilt sağlığı bakımından beyaz bal tüketenlerin cildi onarım sağlamaktadır. Diğer taraftan beyaz balı cilt kremi olarak kullanabiliriz.
  • Hazımsızlığa, sindirim sistemine iyi gelen beyaz bal midenin daha rahat çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı vücudu korumaktadır.
  • Dikkat eksikliği ve depresyona karşı da beyaz bal etkilidir.

Buraya kadar beyaz bal nedir? beyaz bal faydaları nelerdir? konusunda bilgi verdik, yazımıza devam ediyoruz.

Beyaz Bal Türkiye’de Üretiliyor Mu?

Anavatanı Kafkaslar olan beyaz bal Ardahan ve Artvin bölgesinde üretilmektedir. Kafkasların iklim ve bitki örtüsü özelliklerini bu bölgede görmekteyiz. Bu iki ilimizde bu sayede beyaz bal üretimi gerçekleşmektedir. Karadeniz’in bazı yörelerinde ve Doğu bölgesinde de beyaz bal üretimi için çalışmalar hız kazanmıştır. Ancak istediğimiz ölçüde kaliteli bal elde etmek zordur.

Bu yüzden kaliteli beyaz bal için en uygun yer Ardahan ve Artvin bölgesidir. Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’da da beyaz bal üretimi yapmaktalar. Her ne kadar Çin ve Hindistan’da da beyaz bal üretimi yapsalar da Kafkas arıları tarafından üretilen bal gibi kaliteli değildir.

Keçiboynuzu balı faydaları okumak için tıklayın.

Beyaz Bal Nasıl Tüketilir?

Tıpkı çiçek balını nasıl tüketiyorsak beyaz balı da aynı şekilde tüketebiliriz. Tek başına tükettiğimiz gibi beyaz balı başka gıdalarla da tüketmekte bir sakınca yoktur. Ancak beyaz balın içeriği diğer çiçek ballarına göre daha güçlü olduğu için az miktarda tüketmemiz gerekmektedir. Günde 2-3 çay kaşığı kadar beyaz bal tüketmek yeterli olacaktır. Tadımlık olarak ve şifa niyetiyle yiyeceğimiz bir bal çeşididir.

Beyaz Bal Nereden Alınır?

Eğer beyaz bal nereden alınır diye merak ediyorsanız gıda fuarlarında doğal ve değerli ürünleri satanlarda bulmak mümkündür. Aynı zamanda ülkemizde her noktada güvenli yerlerden temin edebilirsiniz. Ekonomik değeri fazla olan beyaz balın fiyatı kilo bazında ortalama 200 TL civarıdır.

Sonuç olarak sizlere bu yazımızda beyaz bal nedir? beyaz bal faydaları nelerdir? konusunda sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirdik? Dilerseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bal Bozulur mu? bu yazıyı okumak için tıklayın.

Bal Neden Ekşir Okumak için tıklayın.

Beyaz Bal Nasıl Elde Edilir?

Kafkas arı ırkı tarafından Artvin ve Ardahan illerinde beyaz bal üretimi yapılmaktadır. Kafkas arılarının genleriyle oynanmamıştır. Bu arılar sert iklim şartlarına adapte olmuş ana vatanı Kafkasların dağlık bölgeleri olan arılardır.

Beyaz Bal Ne İşe Yarar?

Oldukça güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu zararlı maddelere karşı korumaktadır. Hali hazırda vücuda giren zararlı maddeleri hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.