Şifalı Bitkiler

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumu bamya bitkisinin içini açtığımız zaman karşımıza çıkan minik çekirdeklerdir. Bu çekirdekleri doğru şekilde kuruttuğumuzda ise kullanıma uygun hale gelmektedir.

Aktarlarda sıklıkla karşılaştığımız belki yeteri kadar faydalarını bilmediğimiz bir besinden bahsetmek istiyoruz. Bugüne kadar sizlerde bamya yemeğini tatmış ve belki de beğenmemişinizdir. Ancak bamya yemeğini sevmeseniz de tohumunu denemenizi tavsiye etmekteyiz.

Her mevsim kolayca bulunabilen bu ürünün sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Doğru şekilde kullanmanız haline bamya tohumu harika etkiler yaratmaktadır. Ancak burada önemli olan husus, bamya tohumunun atalık olmasıdır.

Bamya Tohumu Nedir?

Kimi insanlar bamyayı çok severken, kimileri ise tadına dahi bakmak istemiyor. Fakat bamya bizim için sağlık açısından oldukça yararlı bir besindir. Yemeğini sevmeyenler vitamin ve mineral bakımdan zengin olarak tohumunu deneyebilirler.

Bitkisini açtığımızda içindeki gördüğümüz çekirdekler bamyanın tohumudur. Bamya doğru şekilde kesilmediğinde sıvıyla birlikte dışarıya çekirdekleri de çıkmaktadır. Bu çekirdekleri kurutarak ise bamya tohumunu elde etmiş oluyoruz.

bamya tohumu faydaları nelerdir?

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Günlük olarak düzenli şekilde 11 adet tüketmeniz gerekir. Düzenli olarak tüketmeye devam etmeli ve aksatmamalısınız.

Tohumu yutmak eğer size zor geliyorsa aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Havanda tohumları ezip tüketebilirsiniz. Ezdiğiniz tohumları yoğurt, zeytinyağı, bal ile karıştırarak tüketmeniz de fayda sağlar.
 • Toz haline getirip suda demleyip içerseniz de faydalı olacaktır.1 gün öncesinden su içinde bekletin. Yumuşadıktan sonra su ile birlikte tüketiniz.
 • Oda sıcaklığında su içerisinde bekletip sabah suyu içiniz.
 • 10 tane bamya tohumunu toz haline getirdikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Macun kıvamına gelen bu kürü 1 hafta boyunca günde 1 çay kaşığı kadar tüketin. 1 hafta kullandıktan sonra 2 hafta ara vermeniz gerekir.

Hangi Bamya Tohumunu Tüketmeliyiz?

Ülkemizdeki bamya tohumlarının büyük bir kısmı hibrit tohumlardır. Hibrit tohumlardan elde edildiğinde bundan fayda görmek mümkün olmaz. Bu nedenle eski zamanlardan kalan ata tohumlarından bulmalı ve bunları tüketmeliyiz. Bu tohumlarda hiçbir şekilde gen oynaması yapılmamıştır. Tarım ilacına gerek kalmadan üretimi olan tohumlardır.

Bamya Tohumu

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

 • Sıvı kayıplarına iyi gelmekte, kireçlenme sorununu çözmektedir.
 • Özellikle diz kapakları ve eklem bölgelerinde sıvı kaybı yaşayanların tüketmesi gerekir.
 • Kan şekerini düzenlemekte ve zayıflamaya da yardımcıdır.
 • Bağırsak, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Kötü kolesterol problemi yaşayanlar kullandıklarında kolesterolü dengelemektedir.
 • Hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız sindirim sistemini rahatlatmak için tüketilir.
 • Bağırsakların temizlenmekte ve aynı zamanda hafızanın da güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Astım ve bronşiti olanlar kullanırsak iyileşme sürecine katkı sağlar.
 • Vücuttaki toksinleri atar.
 • K vitamini bakımından zengindir.
 • Diyabet hastalığının oluşumunu önler.
 • Reflü ve gastrite iyi gelir.
 • Strese bağlı uyku probleminin çözülmesine yardımcıdır.

Bamya Tohumunun Kilo Vermeye Etkisi

Lifli bir besin kaynağı olduğundan kilo vermek isteyenler kullanmalıdır. Tokluk hissi sağlayarak, kan şekerindeki ani artış ve azalmaların önüne geçer. Böylece yeme ataklarını da önlemiş olur. Bamya tohumu düşük kaloriye sahip bir besindir. 100 gram tohum 35-40 kalori içermektedir. Özellikle diyet yapanlar tohumu rahat bir şekilde tüketsinler.

Bamya tohumunun faydaları ve zararları:

Kansere Karşı Koruyucu Kalkan: Bamya Tohumu

Bamyanın hem sebzesinde hem de tohumunda yüksek miktarda antioksidan yer almaktadır. Bu bileşenler hücrelerin direnci artmakta ve kanserli hücre oluşmasını önlemektedir. Vücutta tümör oluşumunu önlemekte ve aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Özellikle kolon kanseri oluşumuna karşı vücudu büyük ölçüde korumaktadır.

Bamya Tohumu Enfeksiyonlara Karşı Korur

Mantar, virüs gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudunuzu korumak istiyorsanız tohumunu tüketiniz. Sadece vücudu korumak değil, eğer hastaysanız da hızlı şekilde iyileşmenizi sağlar. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da önlem almış olursunuz.

Bamya Tohumunun Zararları Nelerdir?

 • Alerjik bünyesi olanlar, düzenli ilaç kullananlar, kronik rahatsızlığı bulunanlar kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Özellikle emziren anne ve anne adayları bu konuda çok dikkatli olmalıdır.
 • Mutlaka günlük ölçüde aşırıya kaçmayınız.
 • Kürünü 1 hafta kullandıktan sonra ara vermeniz gerekir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu