Arivehayat

Bal Verimi Nasıl Artırılır?

Teknik Arıcılık Konusunda Eğitim

Teknik arıcılık konusunda elde edilen bilgileri her zaman taze tutarak ve üstüne koyarak devam etmemiz gerekir. Ancak bu şekilde bal verimi nasıl artırılır konusunda sorulara cevap bulur ve başarılı oluruz. Doğal iklim koşulları elverişli olması halinde yapılan çalışmalar ile yüksek verim konusunda başarı elde ederiz.

Kovan başı bal verimi ortalama olarak 20-25 kg arasında olsa da kovan başına 30-50 kg arası bal alabilmekte mümkündür. Özellikle ülkemizin geniş ve çeşitli bitki flora özelliği ile nektar verimi konusunda ayrı bir parantez açmak gerekir. Bu yazıda bal verimi nasıl artırılır, bal verimini artırmanın yolları nelerdir bu konuda birkaç bilgi vereceğiz.

Bal Verimi İçin Bitkileri Tanımak

Teknik arıcılık konusunda yalnızca arıcılık bilgilerini geliştirmekle kalmamalıyız. Güzel ülkemizin coğrafi özellikleri, bitki çeşitleri, tıbbi ve aromatik bitkileri, çiçeklenme dönemleri, yörelerin özelliklerini iyi öğrenmeliyiz. Bu konulara önem verirsek bal verimini artırma konusunda daha başarılı olabiliriz.

Doğanın ve iklimin sezon olarak bizlere neler getirecek elbette ki bilemeyiz. Bazı sezonlarda her ne kadar iyi çalışmalar yürütsek te iyi gitmeyen mevsim şartları sonuca olumsuz etki edecektir.

Düzensiz ve kurak geçen bir mevsimde bal verimini artırabilmek pek mümkün gözükmeyebilir. Her ne kadar doğal koşullar verime doğrudan etki etse de bal verimini artırmanın en temel yolu üreticinin konulara iyi hâkim olması ve kendini devamlı olarak geliştirmesinden geçecektir.

Bal verimi nasıl artırılır, gibi soruların cevabını merak eden bir araştırmacıysanız sizlere önerimiz şudur. 

Bu konuda gözleme ve deneme yöntemlerine başvurmalısınız. Bunları da düzenli olarak kayıt altına almanız halinde başarı şansınız artar. Gün gün, hafta- hafta, ay ay nerde ne yaptığınızı görür ve hatırlarsınız.

Nerede ne gibi yanlışlar ve doğrular yaptım. Neyden ne derecede başarı aldım. Bunu görmüş olursanız gelecek sezonda aynı hataları tekrarlamaz ve çalışma metotlarınızı değiştirebilirsiniz.  Peki, yüksek bal verimi için neler yapabiliriz, bu konuda birkaç noktaya değinelim:

Yüksek Bal Verimi İçin Püf Noktaları

Güçlü Kolonilerin Katkısı

Bal veriminin yüksek tutulması için öncelikli olarak koloninin işçi sayısının fazla tutmayı sağlamalıyız. Güçlü bir koloni elde edilmesi ve bunun kaynağı da ana arının genç ve sağlıklı olmasıdır. Ana arı genç olduğunda günlük yumurta atma kapasitesi fazlalaşır. Teknik arıcılıkta ise 2 yılda bir ana arının değiştirilmesi önemlidir.

Ana arının hangi yıla ait olduğunu belirlemek için o yıla ait olan boya rengi ile ana arı işaretleyebilirsiniz. Kolonideki kraliçe arı yaşlandıkça koloninin popülasyonu düşecek ve orantılı olarak ta bal verimi azalacaktır. Bu yüzden ana arı konusunda dikkatli davranmamız gerekir.

Güçlü koloni ile çalışma hedefi koyulduğunda arı mevcudu yüksek olan bir kolonide verimi artırmak daha kolaydır. 5 çıtaya sahip 50 adet arılı kovan yerine 10-15 çıtalı 20 adet arılı kovan olması daha güzeldir.

Koloni sayısı az olduğunda masraflarda az olacaktır. Verim konusunda etki eden faktörler arasında arı ırkları da önem taşımaktadır. O yöreye uygun arı ırkı ile çalışmak, kendi üretimimiz ile çoğaltım sağlamak fayda sağlayacaktır.

Arı Hastalıkları ve Zararlılarının Tespiti

Teknik arıcılık konuları, arı hastalıklar ve zararlıları konusunda uygulama ve teorik çalışmaları da dikkate almalıyız. Daima araştırma yapmalı, yenilikleri takip etmeli ve öğrenmeye açık olmalıyız. Özellikle varroa konusunda, yavru çürüklüğü konusunda, ruhsatlı ilaçlar konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir.

Arı Irkının Verime Etkisi

Yöreye uygun arı ırkının uysal ve oğula gitmeyen özellikte olması verim artırma yolunda fayda sağlar. Özellikle ıslah edilen arı ırkı kış aylarında az bal tüketen cinstedir. Yaz aylarında da fazla bal üreten, oğula fazla gitmeyen, uysal ve çalışması kolay özellikleri barındırır.

Bunlarla birlikte hangi yörede yaşıyor ve çalışılıyor isek o bölgede bal akım dönemi tespit ve analizlerini iyi yapmalısınız. Bal akım dönemlerinde işçi arı sayısı olarak tarlacı arı sayısının maksimum düzeyde tutmaya özen göstermeliyiz. Yavru arı sayısının da az olmasını sağlamalıyız.

Arılık Yerinin Önemi

Son olarak arılık yeri seçimi konusundan da bahsedelim. Arılık yeri seçimini doğru yaparsak bu da bal verimine olumlu katkı sağlar. Arılık yerini nektar kaynaklarına ve su kaynaklarına yakın tutmaya özen göstermeliyiz. Rüzgar yönü ve güneş yönünü doğru belirlemeliyiz. Kış aylarında su ve nem almayacak şekilde korumaya dikkat etmeliyiz.

Şeker Yerine Bal Kullanmanın faydalarını okumak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu