Sağlık

Bal Peteği Yemek Sağlığa Zararlı Mı?

Süzme bal tüketiminin Avrupa ülkelerinde daha yaygın olmasının bir nedeni vardır. Türk halkıysa genelde petek bal daha kalitelidir diye düşünerek hareket etmektedir. Peki, bal peteği yemek sağlığa zararlı mı? bu yazımızda bu konuda sizlere detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Anadolu’da petek bal tüketmek oldukça yaygındır ve özellikle karakovan balının kalitesinin yüksek olduğu yönünde bir anlayış yer almaktadır. Fakat petek bal tüketimi sağlık açısından çok uygun değildir. Petek yapısında yer alan bal mumu 65 dereceden sonra erimeye başlar, balla vücudumuza aldığımız petek erimeden sindirim sistemimizde dolaşmaktadır.

1 kg petekli balda 300 gram petek yer almakta ve dolayısıyla yüzde 30 gramaj kaybımız vardır. Hem daha pahalıya mal olur ve hem de sağlık açısından pek faydası yoktur. Bu yüzden petek bal yerine süzme bal tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Baldaki kalite petekle alakalı olmayıp yöredeki çiçek ve bitki örtüsüyle alakalı olmaktadır.

Arıcıları arıları sakinleştirmek için körük kullanmakta ve bu dumandaki tortularda petek birikmektedir. Bizde bu petekli balı tüketirsek bu tortular sindirim sistemimize girer. Bu yüzden süzme bal tüketmek bizim için oldukça faydalı olacaktır.

bal peteği yemek sağlığa zararlı mı?
bal peteği yemek sağlığa zararlı mı?

Uzmanların yaptıkları araştırmalarda petek balın insan sağlığı açısından zararları yer almaktadır. Avrupa ülkelerinde süzme bal tüketimi oldukça yüksek iken ülkemizde ise petek bal tüketimi daha fazladır.

Ülkemizde üretimi gerçekleşen petek balın araştırmalar neticesinde bal mumundan elde edildiği ve bu da insan sağlığı açısından zararlı olduğu ortaya koyulmuştur. Petekli balı tüketmek sağlık açısından büyük riskler oluşturmaktadır.

Petek yapısı gereği doğadaki bütün kimyasal maddeleri bünyesine çekebilen bir üründür. İnsan vücudunda hiçbir değişime uğramadan bağırsaklar yoluyla dışarı atılır. Fakat bal mumunda bazı ilaç kalıntıları yer alabilmekte ve bu da insan sağlığını tehdit etmektedir.

Petekli Bal Zararlı Mı?

Doğadaki en sağlıklı arı ürünleri arasında yer alan baldır fakat bal peteği yemek sağlığa zararlı mı? nasıl tüketmemiz gerekiyor. Karpuzu kabuğuyla tüketmemiz ne kadar yanlış ise balı da petekle tüketmemiz o kadar yanlıştır.

Petek üretiminde kullanılan bal mumu arıların ihtiyacına göre ürettikleri ve oldukça enerji harcadıkları bir üründür. 1 kg petek için 12-15 kg arasında bal tüketmeleri gerekmektedir. Zor şartlarda üretimi gerçekleşen peteklerin sanayi ürünleri de kalıntı sorunlarına yol açmaktadır. Bal mumu insan organizması yararlı olmadığı ortaya koyulmuştur.

Süzme bal hazmı kolay olması, el değmeden süzme makinelerinde hasat edilmesi ve analizinin olması nedeniyle hem güvenli hem de daha sağlıklıdır. Petek ballar süzme ballara göre iki kat daha pahalı olmakta; yüzde 25’ide bal mumu olduğunu hesaplarsak bizim için hem maddi hem sağlık açısından zararlıdır.

Süzme Bal mı? Petek Bal mı?

Süzme bal yapısı gereği yoğun ve akışkan sıvı halde bir üründür. Numunesini daha kolay alabildiğimiz ve homojen yapıda olan süzme bal; analiz ve testlerde yanılma oranı çok düşüktür. Balın gerçek olup olmadığını ve balda sahtecilik olup olmadığını da bu analizler sayesinde öğreniyoruz.

Petekli ballarda ise doğru analiz yapmak ve sahte olup olmadığını anlama olasılığı oldukça düşüktür. Test ve analizler için her petekten ayrı bir numune almak gereklidir. Yani doğru analiz yapmak petekli balda pek mümkün olmaz.

Balın petekli halini bizler millet olarak daha fazla seviyoruz ancak bal üretimi esnasında ürünü çoğaltmak adına arılara şeker vermekteler. Özellikle petekli balların sırlanması için bu işlemi yapanlar epey fazladır. Bu da balda katkı maddesi olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bal arıları için verilen ilaçlarda peteklere yansımakta ve bu da kalıntı problemine yol açmaktadır. Bu nedenle analiz yöntemleriyle doğallığı kanıtlanan süzme balı tercih etmek daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Günümüzde halk arasında sıkça sorulan sorular arasında süzme bal mı petek bal mı tüketmek daha doğru sorusu yer almaktadır. Geleneklere baktığımızda daha çok petek bal tüketenler mevcutken; kullanım alışkanlığına göre süzme bal tüketenlerde oldukça fazladır. Petekteki kirlilik seviyesi arttıkça renginde koyulaşma da meydana gelmektedir.

Bileşen olarak süzme bal ile petek bal arasında fark yoktur ve besin değerleri aynıdır. Sağlık açısından petek bal tüketmenin süzme bala göre ek bir avantajı yer almamaktadır. Fakat petek bal tüketmeyi sağlıklı olarak görmüyoruz. Analiz imkanı süzme balda homojen yapıda olduğu için daha kolay ve mümkündür. Petekli balda ise bu durum imkansız gibi birşeydir.

diğer yazımız petek bal nasıl süzülür, okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu