Arivehayat

Bal Neden Köpürür?

Vücudumuzun gerekli mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayan bal birçok alanda kullanılan bir arı üründür. Kozmetik ürünlerinde de balın kullanıldığını ve sağlıklı ve doğal haliyle insan sağlığına bitmeyen faydaları vardır. Fakat balda belirli bir süre sonra beyaz köpük oluşumu meydana gelmektedir. Peki, bal neden köpürür diye sizlerde merak ediyorsanız; bu yazımızda bu konuda bütün detayları açıklayacağız.

Yüzeyde beyaz köpük oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi onun doğal bal olduğunu onaylar ve insan sağlığı için tehdit oluşturmamaktadır. Yüzeyde meydana gelen bu köpük aslında antioksidan değeri yüksek olduğunu gösterir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte, sinir sistemimizin aktivitesini normalleştirmektedir. Aynı zamanda beyaz köpük belirli bir fermantasyon sürecinin sonucu olabilir ve bu da sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu yüzden köpük oluştuğunda görünümü etkileyen ana faktörleri iyi bilmemiz gerekiyor.

Balda Köpürme Meydana Gelmesinin Nedenleri

Köpük oluşmasının birkaç nedeni yer almaktadır ve bunların hepsi de ürünün bozulması anlamını taşımaz. Örneğin ürün içerisinde yüksek miktarda polen ya da arı ekmeği varsa köpük meydana gelir. Bu da insan sağlığı için bir tehdit değildir.

Bal da damıtma yapıldığında hava genellikle emildiğinden, birkaç hafta sonra yüzeyde köpük meydana gelmektedir. Ancak balda fermantasyon meydana geldiyse belirli bir süre sonra kabarcıklar oluşur ve köpükler meydana gelmektedir. Bu ürünü tüketmek ise bizim için iyi değildir. Evet, bal neden köpürür konusunda bunlara dikkat ettikten sonra balın doğallığı ve kalite faktörü bizim için önem taşımaktadır.

Beyaz köpüğün oluşma nedeni arı ekmeği ya da polene bağlıysa yememizde sakınca yoktur. Ürün henüz olgunlaşmamış ise oda sıcaklığında bir kapta 1 ay kadar bekletiriz. Böylece ürün olgunlaşacak ve köpürme olayı olmayacaktır. Balların ısıl işlem görmesi de onun doğallığını kaybetmesine, içerisindeki enzimlerin ve vitaminlerin ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle balı ham haliyle tüketmemiz gereklidir.

Sahte Balı Nasıl Anlarız Okumak için tıklayın.

Balda Köpük Oluşumunu Engellemek

Temiz, kuru, cam ya da seramik kaplarda muhafaza etmeliyiz. Aynı zamanda oda sıcaklığını iyi ayarlamalıyız. Balda belirli bir süre sonra kristalleşme görülmesi ile köpük oluşmasını karıştırmayınız. Bu son derece doğal bir olaydır ve balın kalitesini bizlere gösterir. Odanın nem seviyesi fazla olmamalı, güneş ışığına fazla maruz kalmamalı ve aynı zamanda balı da fazla ısıya maruz bırakmamalıyız.

diğer bir konu; bal peteği yemek zararlı mı okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu