Arivehayat

Bal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır?

Bal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır?

Bal süzme işlemini gerçekleştirirken bal süzgeci kullanmazsak petekte bal mumu sırları ve parçaları bala karışabilir. Bu petek kırıntıları içerisinde polenin yumakları bulunabilir. Bu durumda polen yumakları içerisinde bulunan petek güvesi yumurtaları süzme bala karışmış olur. Çok düşük ihtimal olsa bile süzme ballarda bile bal güvelenme problemi ile karşılaşabiliriz. Petekleri güveden koruma konusunda en çok sorulan sorular arasında bal neden güvelenir yer almaktadır.

Bu durumları göz önüne almalıyız. Bal süzme işlemi esnasında mutlaka bal süzgeci kullanmaya özen göstermeliyiz. Bal süzme süzgeci kullanırsak hem balın görüntüsü göze daha hoş gelir ve hem de güvelenme ihtimalini de ortadan kaldırmış oluruz.

Süzme balda güvelenme ihtimali çok azdır. Fakat petek ballarda eğer gereken önlemleri almaz isek güve oluşma durumu kaçınılmaz olacaktır. Petek güvesi denilen kelebek yumurtalarını boş petek gözlerine bırakır ve burada beslenerek büyümeye başlarlar. Burada örümcek ağına benzer şekilde galeria açar ve peteklerde ağ kurdu oluşmasına neden olurlar.

Süzme işlemi gerçekleştirilen ve temizlenen boş petekleri derin dondurucuda belirli bir süre muhafaza etmeliyiz. Peteklerde güve yumurtası bulunsa bile burada ölür ve kendine yaşam alanı bulamaz.

Aynı zamanda petekli balları kısa süreliğine buzdolabında saklarsak iyi olur.  Süzdüğümüz petekleri derin dondurucuda muhafaza edersek bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz.  Petek ballar özellikle çok polen ihtiva ediyorsa güve kelebekleri için yumurta alanı olarak en cazip yerler haline gelir.

Petekli çam balında ise bu durumla karşılaşma ihtimali ise neredeyse hiç yok gibidir. Çam ballarında polen bulunmadığından dolayı bu durum söz konusudur.  Süzme ballarda bal mumu ve polen bulunmaz ise kurtlanma meydana gelmez ancak süzme ballarda da polen karışımı hazırlanırsa ve buzdolabında muhafaza edilmezse güve meydana gelir.

Ham Bal Nedir Okumak İçin Tıklayın.

Petek Güvesi ( Ağ Kurdu) Nedir?

Kanatları gümüş renginde olan, kovanlara girip boş petek gözlerine veya dip tahtasındaki kovan çatlakları arasına yumurtalarını bırakarak burada yaşam alanı bulan canlılara petek güvesi diyoruz.

Özellikle Temmuz ayından sonra zayıf kovanların boş kısımlarında daha yoğun görürüz. Akşam saatlerinde kovan önlerinde güve kelebeklerinin uçuştuklarını görebiliriz.

Bu kelebekler uygun ortamı bulduklarında hemen yumurtalarını boş petek gözlerine bırakır. Burada oluşan kurtçuklar ise petekleri ele geçirmekte ve petek yapısının bozulmasına sebep olmaktadır.

Petek güvesi ile mücadele konusunda kimyasal mücadele olarak herhangi bir ilaçlama işlemi yapılmamaktadır. Eski arıcılar çam sakızı, kuru nane dumanı gibi petek güvelerini imha etmek için önlemler alırdı. Fakat ,bu yöntemler pek fayda vermiyor.

Petek güvesinden petekleri ve kovanı korumak için öncelikle kovan temizliğine çok dikkat etmemiz lazım. Sezonluk ilkbahar bakımlarında arı kovanlarını dezenfekte etmeliyiz. Eskiyen ve küflü, çok kararmış olan petekleri kullanmamalıyız.

Kovan içerisinde fazla boş petekler var ise kovandan almalıyız. Arı daima sıkışık vaziyette olmalıdır. Kabarmış petekleri kış aylarında gelecek sezon için  uygun koşullarda muhafaza etmeliyiz. Eğer petek gözlerinde güve yumurtası olsa bile buzdolabında ya da derin dondurucuda belirli bir süre saklarsak ölmelerini sağlarız.

Bal ve Petekleri Petek Güvesinden Nasıl Koruyabiliriz?

Bal ve peteklerimizi ve kolonimizi yani kovanımızı petek güvesinden korumak için daima güçlü koloniler ile çalışmaya özen göstermeliyiz. Böylelikle otomatik olarak çözüm mekanizmasını aktif hale getirmiş oluruz.

Eğer kovanlarda petekli güveler var ise mutlaka arılıktan uzaklaştırmalı ve imha etmeliyiz. Yine , kovan bakımları sonrasında etrafta mum ve petek kalıntısı bırakmamaya özen göstermeliyiz.

Kalıntı problemi aynı zamanda arılarda yağma durumunu da sebep olur. Arı kovanları daima sağlam olmasına özen göstermeliyiz. Kovan etrafında çatlak ve yarıklar varsa onarmalıyız. Çok deforme olan kovanlar var ise yenileri ile değiştirmeliyiz.

Petek güvesi ile mücadelede kimyasal mücadele kalıntı problemine yol açar. Bu yüzden petek güvesiyle kimyasal mücadele yapmamalıyız. Kabarmış petekleri güveden korumak için en güzel yöntem, derin dondurucuda muhafaza etmektir.  

Ancak derin dondurucudan çıkardığımız petekler ile dondurucuya koymadığımız petekleri aynı yerde bulundurmamalıyız. Bu durumda içerisinde hala güve barındıran peteklerden kelebek oluşur ve diğer muhafaza edilen peteklere tekrar yumurta atar.

Her ne kadar kesin çözüm sağlamasa da çıtalar arasına ceviz yaprağı koyabilirsiniz. Bu güve sorununu engelleyen yöntemler arasında yer almaktadır.  

Petek Balı Nasıl Muhafaza Ederiz. Merak ediyorsanız bu yazımız okumak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu