Arivehayat

Bal Neden Ekşir?

Arıların doğal yollarla elde ettiği bal; kahvaltı sofralarımızda sıkça tükettiğimiz bir besindir. Aynı zamanda cilt bakımından tutunda tatlıların görsel süslenmesinde kullanılmaktadır. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullandığımız ve uzun süre içeriğini koruyan bal neden ekşir? Bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Balın Ekşime Nedenleri

Erken Hasat Edilmesi

Arıcıların balı erken hasat etmesi sonucunda balda ekşime meydana gelmektedir. Normal şartlarda arıların topladığı nektarlar peteklere depo edildikten sonra; balın petekte yoğunlaşması ve suyunu çekmesi için üzerinde yatar ve kanat çırparlar.

Akşam saatlerinden sonra kovan önünde arılar toplanarak; baş kısımlarını kovanın iç kısmına çevirip kanat çırpmaya başlar. Bu dönemde kovana yoğun bir nektar girişi vardır. Arıcılar için bu olay sevindirici bir durumdur. Peteklerin yarıdan fazlası bal ile dolduğunda arıcılar petekleri toplayarak erkenden satmak istemektedir. Ancak petekteki bal kıvamını almadığından dolayı nem oranı fazla ve kalitesiz olur.

Sonuç olarak balı kovandan almak için ballık bölümündeki peteklerin üçte ikisinin sırlanmış olması gerekmektedir. Bu dönemden sonra ne kadar çok beklersek balın yoğunluğu ve kalitesi o denli daha artacaktır.

Saklama Koşulları

Balda ekşime meydana gelmesinin diğer önemli bir sebebi onu uygun koşullarda saklamamaktır. Balı muhafaza ettiğimiz kabın ağzını sıkıca kapatmalı ve hava almasını engellemeliyiz. Aynı zamanda balı muhafaza ettiğimiz ortamın nem derecesi düşük olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Bal Nasıl Saklanır? okumak için tıklayın.

Nemli bir ortamda balı muhafaza edersek bal içerisinde zararlı bakteriler meydana gelecektir. Bu bakteriler bir süre sonra baldaki faydalı mineralleri yok ederek ekşimesine neden olur. Bir süre sonra bal sirke gibi olur. Bu duruma gelen balı tüketmek sağlık açısından ise oldukça zararlıdır.

Bala Su Karışması

Bir teneke balın içerisine bir damla su bile damlasa o balda bir süre sonra ekşime meydana gelebilir. Bu yüzden bal tenekelerini bir kez kullanmaya özen göstermeli; ikinci kez kullanacaksak iyice kurumasına dikkat etmeliyiz. İçerisine su damlayan balın üzerinde köpük oluşur ve şekerlenme meydana gelir. Üzerine su damlayan balı tüketmemeliyiz.

Baldaki nem oranını ölçen refraktometre adında bir alet bulunmaktadır. Baldaki nem oranı kaliteli bir balda %16-18 seviyelerinde olmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından baldaki nem oranının %20’nin altında olması gerektiği belirtilmiştir.

Balın Ekşidiğini Nasıl Anlarız?

Bal neden ekşir sorusundan sonra ekşidiğini nasıl anlarız bundan bahsedelim:

Tadında ekşime meydana gelen balın tadı daha acı hale gelir. Bazı durumlarda bal üzerinde köpükler oluşur. Balda ekşime meydana geldiğinde bozulduğunu anlarız. Bozulan bal içerisindeki polenler insan sağlığına zararlı olduğundan; kesinlikle tüketmemeliyiz. Derhal ekşiyen balı imha etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir: Bal bozulur mu? okumak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu