bal-neden-donar.jpg

Bal Neden Donar?

Posted by

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetli ve sağlıklı ürünleri arasında kuşkusuz bal yer almaktadır. Yüzyıllardan beridir birçok medeniyette bal sadece tüketmek amaçlı değil birçok alanda kullanılmıştır. Ülkemizde de her yörede kendine has bal çeşitleriyle sofralarda karşımıza çıkmaktadır. Son derece severek tükettiğimiz bu ürün konusunda tüketiciler bal neden donar? Neden şekerlenir gibi soruların cevabını aramaktadır.

Genel olarak baktığımızda bal; nektar kaynağına göre farklılık göstermekte olup içerisinde 15 farklı çeşit doğal şeker içermektedir. Bu doğal şekerlerin çoğu ise glikoz ve früktozdan meydana gelmektedir. Glikozda bulunan mono hidrat partikülleri balda donmayı olayını tetiklemektedir. Süzme ballarda kristalleşme olayı ise daha erken başlar. Baldaki glikoz su oranı 1,7 den düşük olduğunda hiç şekerlenme meydana gelmez. Ancak 2,1 den yüksek su oranına sahip ise bal kısa süre sonra donmaya başlayacaktır. Aynı zamanda nektar kaynağına bağlı olarak balın glikoz ve früktoz miktarında da değişim söz konusudur.

Baldaki glikoz oranı arttıkça kristalleşme durumu da artar. Eğer früktoz oranı artarsa bu seferde baldaki donma süresi daha da uzar. Örneğin, yonca ve ayçiçeği balı kısa sürede kristalleşir. Fakat hardal, çam, orman gülü, akasya gibi ballar daha geç donmaktadır. Balın donması kalitesine göre değil; içerisindeki doğal şeker oranına bağlıdır. Gelişmiş ülkelerde kontrollü olarak donan balı daha çok tercih ediyorlar. Balda kristalleşme meydana gelmesi bir bakıma onun bize doğal olduğunu gösteren yollardan birisidir. Eğer donmuş balı çözdürmek isterseniz de 35 dereceyi geçmeyecek şekilde çözdürebilirsiniz. Bu şekilde balda besin kaybı meydana gelmeyecektir. Sizlerde donmuş bal nasıl çözülür yazımızı okumak isterseniz mavi linke tıklayınız.

Donmuş Bal Nedir?

Halk dilinde şekerlenme adı verdiğimiz donmuş bal; içerisindeki glikozun tanecikler haline gelmesiyle birlikte balın akıcılığını kaybetmesidir. Bu durum genelde tüketicinin kafasında hileli bal diye yanlış bir izlenim uyandırmaktadır. Fakat balda donma meydana gelmesi son derece doğal bir olaydır. Böyle bir düşünceye sahip olmak maalesef bu konuda halk olarak yeterli bilgiye sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Balda kristalleşme meydana gelmesi zararsız ve doğal bir değişim sürecidir.

bal neden donar?
bal neden donar?

Bal Donar mı?

Tüm akışkan kıvamlı ve doğal ürünler gibi balda da donma meydana gelir. Bu da bize ‘bal donar mı’ sorusuna cevap vermektedir. Nitekim bal glikoz ve früktoz gibi doğal şekerlerden meydana gelen bir üründür. Yani diğer bir ifadeyle viskozitesi yüksek besinler arasında yer alır. Balın donması ile mayalanma olayı arasında benzerlik söz konusudur. Doğal şekerlerin birleşerek katı hale gelmesi balda donma olayını meydana getirir.

Değerli bir ürün olan balın doğal olması adına donma meydana gelmesi gerekmektedir. Diğer taraftan balda donma meydana gelmesi onun bize doğal ve işlem görmemiş bir ürün olduğunu göstermektedir. Genel olarak bir çiçek balında yıl boyunca hiç donma meydana gelmiyorsa; bu onun ısıl işlemden geçtiğini bizlere göstermektedir. Nitekim bal neden donar? sorusuna cevap olarak; doğal olduğunu bizlere kanıtladığı için donmaktadır, diyoruz.

Sahte Bal Donar mı?

Günümüz koşullarında arıcılar tarafından arı beslemesi yaparken üç ayrı şeker kullanılmaktadır. Şeker kamışından yaptıkları toz şeker, pancar şekeri ya da mısırdan elde ettikleri ithal glikoz ağda şekeri bunlar arasındadır. Genelde ithal glikoz şekerini daha çok baklavacılar kullanmaktadır. Bunlar asla donmayan özelliktedir. Yine aynı şekilde sahte balları da bu şekerden üretmektedirler. Sonuç olarak ta bu ithal glikoz şekeri arıya verdikleri zaman; o balda donma meydana gelmez. Bu yüzden sahte bal donar mı? sorusuna cevabımız hayır olacaktır.

Sahte Balı anlamanın yolları okumak için tıklayın

Bu yüzden balları mutlaka güvendiğimiz satıcı ve üreticilerden satın almaya özen göstermemiz gerekmektedir. Çok anormal ucuz fiyatlarda merdiven altı ürettikleri ballara itibar ederek hem sağlığınızdan hem de paranızdan olmayın. Tabi ki balda donma meydana gelmesi tek başına onun doğal olduğunu bizlere kanıtlayıcı nitelikte değildir. Fakat balda donma meydana gelmesi onun doğal olduğunun en büyük göstergelerinden birisidir. Özellikle Almanya’da tüketiciler balda donma olmadan onu satın almazlar.

Gerçek Bal Donar mı?

Çiçek ve bitki çeşidine bağlı olarak donma süresinde değişkenlik meydana gelse de gerçek bal da donma meydana gelmektedir. Bunun nedeni çiçek tozları ve bitki nektar varlığındandır. Ancak glikoz katkılı ballarda donma meydana gelmez. Balda şekerlenmeyi önlemek için ısıl işlemden geçirmektedirler.

Hangi Ballar Donmaz?

Ülkemizde donmayan iki çeşit bal yer almaktadır. Birisi salgı balı olan ve aynı zamanda früktoz oranı oldukça yüksek olan çam balıdır. Diğeri de saf kestaneden meydana gelen kestane balıdır. Ancak kestane balının içerisinde kekik, orman gülü gibi diğer nektar çeşitleri de olursa donma meydana gelmektedir.

Balı Nasıl Tüketelim?

Krem haline gelmiş olan balların besin değeri oldukça yüksektir. İçerisindeki enzimler sebebiyle zamanla kristalize olmaktadır. Tüketicilerin birçoğu balı yüksek ısıya maruz bırakarak öyle tüketmektedir. Ya da kristalize olan balı kullanmayı tercih etmiyorlar. Oysaki gerçek balı krem halinde ısıtmadan tüketmemiz daha fazladır. Evet sonuç olarak bal neden donar? sorusu aslında bize sağlıklı bir şekilde cevap vermektedir. Donmuş balın daha sağlıklı olduğunu anlamış oluyoruz.

Bal Neden Donma Yapar?

Balda kristalleşme olayı halk dilinde şekerlenmesi durumu içerisindeki doğal glikozun taneciklere dönüşmesi sonucunda akışkanlığını az ya da çok şekilde kaybetmesine verilen addır. Balda donma meydana gelmesi oldukça doğal bir olaydır ve balın hakiki olduğunu kanıtlar.

Süzme Bal Neden Donar?

Baldaki glikoz şekerinin belirli bir zaman sonra doyma noktasına ulaşıp dibe çökmesiyle kristalleşme yani donma olayı meydana gelmektedir. Çiçek balları eğer içerisinde katkı maddesi yok ise zaman içerisinde kristalleşmeye başlar. Donma hızı içerisindeki su, früktoz ve glikoz oranına bağlı olmaktadır.

Glikoz Şurubu Olan Bal Donar mı?

Halk diliyle arının bizzat kendisinin yaptığı hakiki bal donar; yani şekerlenir. Ancak içerisinde glikoz şurubu gibi katkı maddesi bulunan sahte ballarda donma meydana gelmez.

Market Balı Neden Donmaz?

Yüksek ısılarda pastörize işlemi ve filtrasyon yöntemi uygulanan ve içeriğinde polen bulunmayan ballarda donma görülmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.