Arivehayat

Bal Hasadı Nasıl Yapılır? Bal Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Bal hasadı nasıl yapılır, bal hasadı ne zaman yapılır sorusuna cevap olarak ; ülkemizde bölgeden bölgeye farklılık göstermekle birlikte genel olarak ağustos ayının sonlarında yapılmaktadır. Eğer mevsim şartlarında değişme gerçekleşirse; gerektiğinden önce ya da sezon içerisinde birkaç defa bal hasadı yaparız.

Akdeniz bölgesinde mayıs ayı içerisinde turunçgil, Muğla yöresinde ekim ayında çam balı hasadı yapılırken ; yaylalarda ağustos ayı itibariyle bal hasadı başlar. Bal hasadı nasıl yapılır, bal hasadı ne zaman yapılır diye merak edenler için hasat sırasında arıların peteklerden uzaklaştırabilmek için; fırça ile hafifçe arılara zarar vermeden süpürme yöntemi kullanılabilir. Ya da bal hasadı yaparken her ne kadar arıları strese maruz bıraksa da ; kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi de silkme yöntemidir.

Bal Sağım Yöntemleri


Arıcılar için en kolay bal sağımı yöntemleri arasında arı kaçıran uygulaması da yer almaktadır. Ancak arı kaçıran uygulaması yapacak iseniz kovanlarda ana arı ızgarasının bulunması gerekir. Eğer ana arı ızgarası yok ise ballık bölümünde yavru arıların olma ihtimali olacağından ; arı kaçıran yöntemi ballık bölümünde yer alan arıların burayı terk etmesi sonucu sorun yaşar. Arı kaçıranı sıcak havalarda uzun süreçli kullanırsanız kovan içindeki havalandırmayı aksatma durumunu unutmayın.Bal Hasadı Ne Zaman Yapılır?

 


Bal hasadı için en uygun zaman peteğin 2/3’ü sırlandığı zamandır. Yeterli düzeyde sırlanmadan bal petekleri alınırsa; baldaki su oranı fazla olur ve balda ekşime meydana gelir. Bal hasadı yapılırken bir kovandaki işlemler bitirmeli ve kapatmalı sonra diğer kovana geçilmelidir. Hasat işlemi gerçekleştirilirken arıların sonbaharda ve kış aylarında beslenebilmesi için; yeterli besin kaynağı bırakılmasına dikkat edilmelidir. 

Bal hasadı yapıldıktan kısa bir süre sonra balların süzme işlemlerinin gerçekleştirilmesi daha kolay olacaktır. Zaman geçtikçe baldaki akışkanlık azalacağı için ; aynı zamanda sıcaklığın 30 derece civarlarında olması bal hasadını daha kolay hale getirir. 

Bal hasadı hangi saatlerde yapılır sorusuna cevap olarak ; özellikle hasat sırasında yağmacılık durumu söz konusu olabileceğinden; nektar akımın azalmaya başladığı günler itibariyle, sabah saatlerinde arı mevcudunun az olduğu sırada yapılması uygundur. 

Bal süzmek için peteklerdeki sırların sır bıçağı ya da sır tarağı ile alıp petekleri süzme makinesine yerleştiririz. Bal süzme makinesi elektrikli ya da manuel olarak bulunmaktadır. Balları süzerken içerisinde yer alan yabancı maddelerden ya da petek kalıntılarından arındırmak için filtreli elekten geçirmeli ve dinlenmesi için tenekelerde bekletilerek pazarlanmaya hazır hale getirilmektedir. Süzdüğümüz petekler daha sonra arıların temizlemesi için tekrar kovanlara aktarırız. Petekler arılar temizleyip sonrasında eğer petek hala kullanmaya uygun durumda ise gelecek sezon için depoya kaldırırız. Boş petekler depoya alınmadan önce ağ kurdu(mum güvesi) ya da petek güvesine karşı önlemler alınmalıdır. 

Arı Kovanını Açmadan Bal Nasıl Toplanır?

Arı ürünleri arasında herkesin bildiği ve iyisiyle kötüsüyle sofralarımızda olan ve gerçeğiyle tüketildiğinde insan sağlığına mucizevi katkılar sağlayan bal ürünü hayatımızda önemli besin kaynakları arasında yer alır. Arıcılık işiyle uğraşan ustaların emekleriyle soframıza uğrar. Arıcılık mesleği çok emek sarf edilmesi gereken meşakkatli bir iştir. 

Bu meşakkatli iş parçalarından birisi de muhakkak ki arıların toplanması yani teknik adıyla bal hasadı dır. Bal hasadını daha kolay hale getirmek adına dünyada pratik yöntemler geliştirilmeye devam edilmektedir. Son dönemlerde youtube ve diğer vidyo  kanallarında muhakkak ki arıcılık mesleğine ilgi duyan ya da bu işle ilgilenen kişiler son teknoloji arı kovanlarına rastlamıştır. Google üzerinde musluklu arı kovanı diye aratılan ve başka bir adıyla kovanmatik akan çerçeve ile bal hasadı sayesinde artık hasat işlemleri son derece kolay yapılabilmektedir. 

 

 

Son Teknoloji Musluklu Arı Kovanları


Avustralya’da deneyimli bal üreticileri bal hasadını daha kolay hale getirmek için yeni bir arı kovanı icat ettiler. Arıcılıkta en zor süreçlerden birisi olan bal hasadını kolay bir hale getirmekle birlikte bu sistem sayesinde yağmacılığın önüne geçerek arıların da rahatsız edilmemesini sağlıyoruz. Bu sistemde; arılar bal mumları ile petek hücrelerini oluşturup balla doldurmasından sonra bal arıları rahatsız olmadan balın muslukla akmasını sağlıyoruz ve oluk sayesinde direkt olarak balları kavanozlara aktarıyoruz. Hasat işlemi sona erdikten sonra boşalan petek hücreleri bal arıları tarafından tekrar doldurulmaya devam ediyor. Bu işlem bu şekilde döngüsel bir şekilde oluşuyor.

 
Kovanı açmaya gerek kalmadan bal arıları tarafından üretilen ve kıvamını alan ballar ; kovan dışına yerleştirilen kaba süzülerek bal sağımı daha kolay hale geliyor. Bu şekilde arılar da rahatsız edilmeden ve sokulma riski azaltılarak bal hasadı yapılması mümkün olmaktadır. Çerçeve cihazı arıların bal ile doldurduğu petek gözlerini bozduktan sonra; kovan dışına yerleştirilen kap içerisine bal akmaya başlıyor. Sonrasında petek gözleri arılar dolduracak biçimde eski halini alıyor. Arıcılık bu pratik işlem sayesinde keyif verici ve kolay bir hale gelmiş oluyor. Arıcılar bu sistem sayesinde petek takma işleminden kurtulmuş oluyor.

 

İlgili Makaleler

32 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu