Arivehayat

Bal Bozulur mu?

İnsanların birçoğu tarafından sevilerek tüketilen bal; eski yüzyıllardan beri kullandığımız ve uzun süre besin içeriğini koruyan ve bozulmayan bir yapıdadır. Ancak insanlar bal bozulur mu diye merak etmektedir. Bu konudaki detayları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

İçerisinde yüksek miktarda şeker olan balda bozulma meydana gelmemektedir. Uzmanlar tarafından balın içeriğinde yer alan enzimler sayesinde bal uzun yıllar boyunca dahi bozulmamaktadır. Aynı zamanda balın bozulmaması nem oranının düşük olmasına da bağlıdır. Bal içerisinde yoğun bir asit oranı vardır. Bu özelliği sayesinde vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Ancak bazı durumlarda balda bozulma ile karşılaşmaktayız. Balda bozulma meydana gelmesi de onun faydadan çok zarar vermesine neden olur. Bu yüzden balı doğru şekilde saklamayı iyi bilmemiz gerekir. Kapalı şekilde saklamamız gereken balda su yüzdesi artmamalıdır. Kapalı bir kap içerisinde uygun bir ortamda balı muhafaza etmek gerekir. Bu nedenle bal bozulur mu sorusunda önce balın muhafazası konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.Bal Ne Zaman Bozulur?

Eğer balı doğru şekilde muhafaza etmez isek ve içerisine su kaçırırsak balda bozulma meydana gelmektedir. Bozulan bal ise bizlerde hastalığa neden olmaktadır.

Balın Bozulma Nedenleri

Genel olarak baktığımızda balın bozulma nedenleri arasında birçok sebep yatmaktadır. Bunlar arasında aşağıdakiler söz konusu olmaktadır.

Kirlenmiş Olması

Balın içerisine polen yoluyla, toz ve hava yoluyla, ya da çiçeklerden bakteri mantar ve küf gelebilir. Ancak bal mikrop karşıtı özellikte olduğu için bu organizmalar az miktardadır ve çoğalamaz. Bu nedenle bunlar balda sağlık problemi meydana getirmez. Fakat nörotoksin botulinum adı verilen sporlar; bal numunelerinde incelendiğinde %5-15 arasında olduğunu gözlemlediler.

Bu sporlar yetişkinler için zararsız olsa da bebeklerde botulizm hastalığı sonucunda sinir sistemine ve solunuma zarar vermektedir. Bu sebeple bebeklere bal vermek uygun değildir. Aynı zamanda balda yüksek miktarda mikroorganizma yer alması ve rüzgâr, böcek, su ve hayvanlardan kirlenme meydana gelebileceğini bizlere göstermektedir.Toksik Bileşenler Barındırması

Arıların bazı çiçeklerden nektar toplaması sırasında bitkilerden peteklere zehir taşıması söz konusu olabilir. Bunun en iyi örneği deli baldır. Bu deli bal insanlarda fazla tüketilmesi sonucunda baş dönmesi, mide bulantısı, tansiyonun sıfırlanması gibi sebeplere yol açmaktadır.

Diğer Taraftan balın işlenmesi sırasında HMF adı verdikleri bir bileşen meydana gelmektedir. Bu HMF bir çalışmaya göre DNA ve hücrelere hasar vermekte olup; başka çalışmalarda antioksidan ve anti inflamautar özellik gösterdiği görülmektedir. Yine de balda kilo bazında 40 mg’dan daha fazla HMF olmaması gerekmektedir.

Katkı Maddesi Taşıması

Balın hacmini artırmak ve üretim maliyetini azaltmak adına maalesef bazıları içerisine ucuz tatlandırıcılar ekleyerek doğallığını bozmaktadır.

Üretimi ucuzlaştırmak için, arılar şeker şurupları ile besleniyorlar veya şuruplar doğrudan bala eklenebiliyorlar. Bal akım döneminde dahi bal yapma sürecini hızlandırmak ve fazla mahsul almak için arılara şeker şurubu vermekteler.

Aynı zamanda balın olgunlaşmadan toplamakta onun ekşimesine ve bozulmasına neden olmaktadır. Normal şartlarda arılar kovanda suyun buharlaşmasını sağlayarak %18’den daha az su olmasını sağlar. Fakat bal daha erken zamanda hasat edilirse içerisinde daha fazla su olmaktadır. Bu da balda fermantasyona neden olmaktadır.

Yanlış Depolama

Eğer yanlış şekilde muhafaza edersek ve depolarsak belirli bir süre sonra bal mikrop karşıtı özelliğini yitirerek bozulmaya başlamaktadır. Açıkta kalan balın su içeriği fazlalaşabilir. Bu da balda fermantasyon riskini artırmaktadır.

Aynı zamanda açık kaplarda tuttuğumuz balların mikrop alması kaçınılmazdır. Su oranı artan balda bakteri gelişimi meydana gelmektedir. Yüksek sıcaklığa maruz bıraktığımız balların renginde ve tadında bozulma meydana gelmekte ve ayrıca HMF oranı artmaktadır.  

Bal Neden Köpürür okumak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu