Arivehayat

Bal Arısının Biyolojik Gelişim Evresi ve Yaşam Döngüsü


Bal Arısı Yaşam Döngüsü


Hayvanların arasında bal arıları , mühendislik ve mimarlık bilgisi yüksek bir varlıktır. 20 bin türe sahip bal arısının biyolojik gelişim evresi ve yaşam döngüsü ilginçtir. Bu nedenle yaşam tarzları birçok canlıdan ayrılmakla birlikte aralarındaki iletişimi hayret verici özellikledir.

Bir arı kolonisi bir tane kraliçe arı, birkaç yüz adet erkek ve 20 ile 80 bin arası işçi arıdan meydana gelmektedir. Koloni ailesi çok sayıda olmasına rağmen ayrıca bal arısının biyolojik gelişim evresi ve yaşam döngüsü mükemmel şekilde işlemektedir. İş bölümlerini disiplinli bir şekilde kargaşa yaşamadan sürdürmektedirler. Bu yüzden ne kadar muazzam ve ilgi çekici bir hayatı olduklarını görmekteyiz.

Ana Arının Faktörü

Fiziksel özellik bakımından üç bireyde farklı görünüme sahiptir. İşçi arılar ve ana ana dişi cinstedir. Her bir arı kolonisinde yalnızca bir tane kraliçe arı bulunmaktadır. Bunlar işçi arılara göre daha büyüktür. Ana arının temel görevi kovanın sürdürebilirliği için erkek arılar ile çiftleşerek kovanda yumurta atmaktır. Diğer taraftan üreme yalnızca kraliçe arı sayesinde gerçekleşmektedir.


Erkek Arı


Erkek arılar ise işçi arılara göre daha büyük ve bombeli bir yapıdadır ve göz yapılarından kendilerini belli ederler. Nektar toplayabilecek organlara sahip değillerdir. Bu nedenle erkek arıların bir tek görevi vardır o da kraliçe arıları döllemektir.

İşçi Arı

İşçi arılar tarafından kovan içinde petek örme, nektar ve polen toplama, arı sütü üretimi, kovan içindeki ısı düzeni, kovan temizliği ve kovanı dış etkenlerden savunma gibi görevler yerine getirilmektedir. Ayrıca koloni bireyleri arasında hem besleme hem de beslenme rolünde kilit faktörlüdür.

Biyolojik Gelişim Evreleri

Canlı türleri arasında yer alan bazılarına kıyasla yavru bakımı daha özenli bir biçimde gerçekleşmektedir. Yumurta , larva ve pupa evrelerinden geçtikten itibaren erişkin hale gelir. Her evresinde farklı bir bakım sistemi yer almaktadır.

Kraliçe arı tarafından yumurtanın petek gözüne bırakması itibari ile başlayan bu dönem süreside arılar yavrularını özenli ve dikkatli bir biçimde korur. Bu yüzden arı kovanında yer alan yavruların tüm sorumluluklara işçi arılara aittir.

İşçi arılar öncelikle ana arının yumurta bırakabilmesi için petek içerisinde özel şekilde kuluçka hücrelerini hazırlamaktadır. Ayrıca ana arı , bu hücrenin temiz olup olmadığını kontrol eder. Böylelikle yumurtlamak için uygun olup olmadığını kontrol ederek yumurtalarını bırakarak ilerlemektedir.

Yumurta gelişimi adına gerekli olan şartlar oluşur. Larvaların ihtiyaç duydukları besin maddeleri ile hücre sıcaklığının sabit tutulması önemlidir. Bu metotları işçi arılar çok dikkatli bir biçimde gerçekleştirmektedir.Yumurta Dönemi


Ana arı tarafından atılan yumurtaların gelişim süresi 3 gündür. Bu süre zarfında, hücrelerden beyaz renkli ve kurt şeklinde arı larvaları çıkar.

Yumurtadan çıkmakta olan canlıların göz kanat ve bacakları bulunmamaktadır. Bu yüzden dış görünüşüne baktığımızda bal arısına benzer bir yönleri yoktur. Bir larva büyüme dönemi süresinde işçi arılar tarafından yaklaşık olarak 10 bin kez ziyaret edilir.

Larva Dönemi

Larva dönemleri arıların sürekli olarak beslendikleri ve beden açısından en çok gelişme gösterdikleri dönemdendir. Arı larvası düzenli olarak beslenir. Son olarak baktığımızda bir hafta sonunda önceki ağırlığına göre 1500 kat daha fazladır.

Yedinci günden itibaren ise larva beslenmeyi keser. Hücre ağzı , mum ile yapılan bir kapak vasıtasıyla tamamen kapatılmaktadır. Larva kendisinin üretmiş olduğu maddeyle etrafını koza ile örüp buraya kendisini hapsetmektedir. Arı larvalarının larva döneminden pupa dönemine geçiş evresi bu şekildedir.

Pupa Dönemi

Pupada 12 gün kalan bal arısı, 45 günlük ömrüne başlar. 45 günlük ömründe ise çiçek çiçek gezerek koloninin devamlılığı için çalışır ve bizlere besin kaynağı olan balı, propolisi, arı sütünü üretmeye devam eder. 

Propolisin Çocuklar İçin faydaları okumak için buraya tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu