Arivehayat

Bal Arısı Kolonisini Oluşturan Bireyler

Arı Kolonisi Bireyleri

Ana arı

Kritik rol üstlenen bal arısı kolonisini oluşturan bireyler arasında bir tane kraliçe yani ana arı faaliyet göstermektedir. Ana arının ömrü normal şartlarda 4-5 yılı bulurken teknik olarak verim bakımından kovan kontrolünün ve yönetiminin sağlıklı bir şekilde yapılması için her yıl ya da iki yılda bir ana arının değiştirilmesi gerekmektedir. Kovanda genç, dinamik, sağlıklı, yeteri kadar sperması olan ve yumurta verimi yüksek olan ana arının bulunması kovanın güçlü olması için önemlidir. İşte bu sebeple bal arısı kolonisini oluşturan bireyler arasında ana arı ; kovanın geleceğindeki en önemli liderdir.

Ana arı fizyolojik bir koku feromonu salgılayarak kovandaki bütün bireyleri kontrol altına almaktadır. İşçi arılarda tıpkı ana arı gibi döllenmiş yumurta hücrelerinden meydana gelmektedir. Ana arı ise bütün biyolojik yaşam evresi süresinde arı sütü adı verilen gıda ile beslenmektedir. 16 gün sonrasında ana arı yumurtasından çıktıktan itibaren kovan içerisinde diğer rakip ana arılar mevcut ise onlarla mücadele vermektedir ve kovanın lideri olmak için çaba göstermektedir.

Doğumundan yaklaşık 1 hafta sonrasında erkek arılar ile çiftleşme uçuşuna çıkmaktadır ve sağlıklı ve yeterli spermanın oluşabilmesi için bir ana arının çiftleşme uçuşu sırasında en az 8-10 erkek arı ile çiftleşmesi gerekmektedir. Yeteri kadar sperma almış ana arı günlük olarak 1500-2000 arasında yumurta atmaktadır. Ana arının sperma kesesinde 6-8 milyon kadar spermanın bulunması yeterlidir. Bu da bir sezon içinde 200 bin kadar yumurta demektir. İşçi arılar ve ana arılar döllenmiş yumurtalardan meydana gelirken, erkek arılar döllenmemiş yumurtalardan meydana gelmektedir.

Ana Arının Feromon Kokusu


Ana arı yumurta atmasıyla birlikte hem seks hormonu salgılayarak erkek arıları çiftleşme uçuşunda kendisine çeker ve hem de işçi arılara feromon salgılayarak kovan içerisindeki liderliği üstlenmektedir. Bu feromon kokusu sayesinde işçi arıların öğrenme davranışları desteklenerek onların bir arada tutulması sağlanır.

Yaz aylarının başlarında binlerce arıdan oluşmuş bir koloniden eğer ana arı ayrılma kararı veriyorsa öncesinden kraliçe gözlerine yumurta bırakmaktadır. Böylelikle eğer ana arı işçi arılar ile birlikte kovanı terk ederse yani oğula gider ise kovan içerisinde yeni bir ana arı bireyi meydana gelecektir. Oğul verdirmek her ne kadar teknik arıcılıkta verimlilik bakımından olumsuz etkiye neden olursa da eğer oğul çıkmış ise bu yine arıcı tarafından takip edilerek başka bir kovana aktarılabilir. Böylece çıkan arılar içinde bir yuva oluşmuş olur.

İşçi arılar

Arı kolonisinde kovan içerisine bitkilerden nektar ve polen toplayan, onlar olmadan ana arının ve işçi arının yaşamlarının devam edilmesi mümkün olmayan ortalama 45 gün ömre sahip olan koloni bireyleridir. İşçi arılarda ilk üç günlük dönemde yalnızca arı sütü ile beslenirken sonraki dönemlerde ise bal ve polen ile beslenerek 21 gün sonra çıkarlar.

45 günlük ömrü boyunca ilk 21 günde kovan içi faaliyetlerden sorumlu iken ; 21 günden sonra tarlacı arı olurlar. Genç bir işçi arı üç hafta süre boyunca kovan içerisinde petek işleme, örme işlemleri ile ilgilenir. Bal arısı kolonisini oluşturan bireyler arasında işçi arıları inşaatçı arılar olarak ta tanımlamak doğru olur.

Tarlacı arıların getirmiş olduğu nektar ve polenler ile larva ve yumurtaların beslenmesinde rol oynar. Kovan içerisindeki nem ve sıcaklık oranını dengeler. Kovan önünde bekçi vazifesini görür. Yaz döneminde altı haftalık periyotta bütün önemli görevleri üstlenirken kış döneminde ise uykuya çekilirler.


Erkek arılar


Koloni bireyleri arasında hayatları oldukça zor olan bireylerdir. Döllenmemiş yumurtalardan meydana geldikten itibaren erkek arıların yalnızca ana arıyı dölleme görevleri bulunmaktadır. Birkaç gün içerisinde kovan içerisinde her ne kadar rahat hareket etseler de ; mayıs aylarından itibaren rahatlıkları sona ermektedir. Dölleme işlemini gerçekleştirdikten sonra ise bal akımı dönemi ile birlikte artık kovanda görevleri kalmadığından ;işçi arılar tarafından kovandan atılmaya başlarlar.

Erkek Arı ve Görevleri


Arı bireyleri içerisinde gelişimini en uzun sürede (24gün) tamamlayan erkek arı larvaları ; yumurtalardan 3 gün içinde çıkarmakta; işçi arılar gibi larvalardaki petek gözleri 10.günde kapatılır. 24.gün itibariyle erkek arılar petek gözlerinden çıkmaya başlamaktadır. 

İşçi arılara nazaran daha tombul ve iri olmakla birlikte; ana arıdan boy olarak kısa, en olarak ise kalındır. Yaz aylarında ortalama olarak 60 gün yaşamaktadır. Ana arısı bulunmayan kovanlarda bazı durumlarda kışladıkları görülmüştür. Erkek arıların iğneleri yoktur. Erkek arılar bal mumu salgılama ve petek yapma görevlerini üstlenmezler. Kovanda erkek arı ve görevleri yalnızca çiftleşme yapmaktır. Polen sepetçikleri de bulunmamaktadır. 

Kritik Görev: Çiftleşme Uçuşu


Nisan-Mayıs ayları ile birlikte erkek arılar görülmeye başlar. Erkek arıların görevi; çiftleşmek ve koloni neslinin devamını sağlamaktır. İşte bu kritik görev: çiftleşme uçuşu koloninin devamlılığı için gereklidir. Çiftleşmeyi en güçlü erkek arı yapmaktadır. 2. gün itibari ile işçi arılar tarafından beslenmekte olup yaşları ilerledikçe kendilerini beslemeye başlar. Bal mevsimi sonrasında kovan dışına atılırlar ve açlıktan ölür. Çiftleşme görevi tamamlandıktan sonra teknik arıcılıkta erkek arıların kovandan uzaklaştırılması gerekmektedir. 

Erkek arılar 4.gün sonrasında uçmaya başlar ve genel olarak 6-8 günlük iken uçuşa çıkmaktadır. Erkek arılar uçuş öncesinde göz ve antenlerini temizler. İlk uçuşlarında çok uzağa gitmeyerek kovan çevresini gezer. Çiftleşme uçuşunu ise günde yarım saat ila bir saat arasında gerçekleştirmektedir. Çiftleşme uçuşuna tok halde çıkarlar. Hava sıcaklığının 15 derecenin altında olduğu zamanlarda ise uçuşa çıkmaz. 

Çiftleşme uçuşuna çıkan erkek arı ile ana arı çiftleşme pozisyonunda ise çiftleşirler. Çiftleşme sonrasında erkek arılar baş aşağı sarkarak ölürler.

 

Arı Birleştirme İşlemini anlatan yazımızı okumak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu