Apiterapi

Bal Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde artık farklı fiyatlarda ve çeşitlerde herkes bal alabilmekte ve sofrasında bulundurabilmektedir. Ancak bu çeşitliliğin yararından ziyade zararları da bulunabilir. Özellikle fiyat farklılığı bulunan ballarda tüketicinin kafası karışmaktadır. Hal böyle olunca tüketici de bal alırken nelere dikkat etmeliyiz? diye soru sormaktadır.

Son zamanlarda kanallardaki reklamlarda sizlerde bal satışını yoğun bir şekilde görüyorsunuz. Şu kadar bal şu fiyata çok uygun fiyatta, üstelik hediyesi de var yanında. Bu şekilde ucuz fiyatlarda bal satışı yapmaktalar.

Biz tüketiciler ise bu kadar değerli olan balı almadan önce sorgulama yapmamız gerekiyor. Bal konusunda bilinçli olmamız ve diğer arı ürünlerinde de satın aldığımızda neye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunları iyi bilmemiz gerekir.

Piyasada ve market raflarında yer alan balların birçoğuna baktığımızda bunlar her birinin kaliteli ya da doğal bal olduğunu düşünmemiz yanlış olabilir. Eğer illaki marka takıntımız var ise ilgili markanın balını alırken dikkatli olmamız gerek. O balın analizi yapılmış mı ve güvenli mi bakanlık tarafından onaylı mı besin değerleri gerçeği yansıtıyor mu gibi.

Bunun dışında marka olsun olmasın, herhangi bir yerde satılan bal piyasa değerlerinin çok altında ise yani abartılı derecede ucuza satılıyorsa kesinlikle o baldan uzak durmalısınız. Yine üreticiden aldığınız balın daha demin dediğimiz gibi analiz rapor var mı diye sormanız da fayda var.

Özellikle organik bal arıyorsanız, organik bal etiketi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Organik bal adı altında herkes bal satıyor ancak organik bal üretimi kendine has yönetmeliği bulunan ve zor koşullarda yapılmaktadır.

Organik Bal Nasıl Anlaşılır Okumak için tıklayın.

Süzme Bal mı Petek Bal mı Tüketmeliyiz?

Vatandaşlar bal alırken süzme bal mı petek bal mı alalım, hangisi daha faydalı olur, hangisi daha lezzetli olur gibi sorular soruyor. Bu tabi ki bir damak zevki meselesidir.

Kimileri petek balı daha çok sever, kimileri ise süzme balı. Peki , hangisini tercih edersek daha doğru olur. Bunun hakkında isterseniz biraz konuşalım.


Süzme Bal ile Petek Bal Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Petek bal ile süzme bal arasındaki en önemli fark şudur. Süzme ballarda kalite kontrolü laboratuvar ortamlarında daha kolay yapılmaktadır. Petekli ballarda ise bunu yapmak daha zordur. Süzme ballar homojen karışımda olduğu için baldaki şeker oranı gibi gerçek değerleri laboratuvarda daha kolay analiz ediliyor.

Petek ballar homojen yapıda olmadığı için test yapılırken ayrı ayrı numuneler alıyorlar ve süreçte daha uzun oluyor. Peteklerde sahtecilik yapmak daha kolay ve maalesef buna başvuran da çok.

Bal ile kıyaslama yaparken petek balın daha sağlıklı ve doğal olduğu yönünde yanlış bir algı oluşmamalıdır. Petek balın üretim aşamasından biraz bahsedelim. Arıcılar petekleri çıtalara takarken bu petekler kabarmamış ham şekildedir. Petekleri arılar kabartmaktadır.

Bazı durumlarda mecburen üreticiler peteklerin kabarabilmesi için şurup takviyesi yapmaktadır. Bu da eğer dikkat edilmezse bala yansıyabilir. İkinci olumsuz tarafı ise hastalık ve zararlılarla mücadele edilirken verilen ilaçlar peteklerde kalıntıya yol açabilir.

Maalesef piyasada çok ucuz fiyatlarda bal satışı gerçekleştiren sahtekârlar var. Süzme bal ya da Petek bal olsun fark etmez. Bu sahtekârların sattıkları balların kaliteli olmadığını ise bilinçli üretici kuruluşlar her defasında dile getirmektedir.

Neden Süzme Balı Daha Çok Tercih Etmeliyiz?

Bizim toplum olarak petek balı süzme bala göre daha çok tercih ediyoruz. Bunun sebebi ise yalnızca petekli balın damak zevkine daha uygun olmasıdır. Ancak arıların kendi ördüğü petekleri ayırmamız gerekiyor. Bu petekleri arılar tamamen doğal olarak kendileri örüyor.

Bizler ise organik petek dışında petek bal yerine daha çok süzme bal tüketirsek geri dönüşüme katkı sağlarız. Petek ithali azalır ve arıcının maliyeti düşer. Maliyet düşer ise bizlerde daha uygun fiyatlara kaliteli ballara ulaşmış oluruz.

Petek Bal Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Avrupa ülkelerine göre ülkemizde petek bal tüketimi daha fazladır. Bu bir zevk meselesidir. Bunun petek balın daha faydalı olmasıyla da bir alakası yoktur.

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalarda arının ördüğü petek mumunun insan vücuduna hiçbir faydası bulunmuyor. Damak tadı dışında petek balın sağlık açısında bir faydası olduğunu söyleyemiyoruz.

Arıcıların kullandığı mumlu petekler milli servet açısından önemli olduğu için daha çok süzme bal tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylece arıcılar süzdüğü petekleri tekrar kullanacak ya da fabrikalara geri dönüşüme götürecektir. Aynı zamanda arılar 1 kg petek üretmek için 10 kg bal tüketiyor. Bu yüzden peteklerin her açıdan çok önemli yeri var. Peki; petek bal alırken nelere dikkat edilmeli?

Petek bal satın alırken tüketicilerin yanlışa kapıldığı bir durum var. Tüketiciler daha çok sarı ya da beyaz petekli balları tercih ediyorlar. Esmerleşmiş petekleri görüntüsünden dolayı almıyorlar. Bu yanlış bir algıdır.

Aslında hafif esmerleşmiş peteklerin balı daha lezzetli ve kaliteli olur. Çünkü arı o petek üzerinde daha fazla yatmış ve petekleri temizlemek içinde propolis kullanmıştır.

İster süzme bal alın isterseniz petek bal alın ama güvenilir yerden alın ki bu işi hakkıyla yapan, dürüst üreticilerin emeklerini baltalamayalım. Tabi, sadece biz değil piyasada sahte bal üreten kişilerinden vicdanı sorumluluklarını yerine getirmesi lazım.Petek bal güvelenmemesi için ne yapmalıyız. Okumak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu