Sağlık

Asla Paylaşmamanız Gereken Kozmetik Ürünleri

İş yerlerinde, gece çıkarken, arkadaşlarınızla buluştuğunuz zamanlarda muhakkak ki arkadaşlarınız sizlere bir kozmetik ürünü sorar ya da ister ve sizlerde verirsiniz. Aslında bu durum paylaşımcılık olarak güzel bir davranış gibi dursa da hem kendi sağlığınızı ve hem de karşınızdakinin sağlınızı riske atabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere asla paylaşmamanız gereken kozmetik ürünleri hakkında detaylı olarak bilgiler vereceğiz.

Kadınlar adına vazgeçilmez olan şeylerden birisi de kozmetik ürünüdür. Kozmetik ürünleri uzman ekiplerce her ne kadar önerilmemiş olsa da kadınların asla vazgeçemeyeceği şeyler arasında yer almaktadır. İçerisinde kimyasal maddeler olduğun bilseler bile yine de kullanmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Ancak bu ürünler kişisel bakım ürünleri olduğu için kimseyle paylaşmamak gerekmektedir.

asla paylaşmamanız gereken kozmetik ürünleri
asla paylaşmamanız gereken kozmetik ürünleri

Şişe içerisindeki krem ya da losyon

Ellerinizi içine sokarak kullanmış olduğunuz herhangi bir kozmetik ürünü kullanmamalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda insan elinde tam olarak 4 bin 700 farklı türe ait olan 330 bin kadar bakteri yaşamaktadır. Pompalı olan herhangi bir ürünü paylaşmak daha güvenlidir.

Maskara

Muhtemel milyonlarca kere maskaranın paylaşılmaması gerektiğini duymuş olabilirsiniz fakat birisi size sorduğunda ise ne olacak sanki diyerek düşünüp vermektesiniz. Aslında bu pek çok göz enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Çünkü maskarada ıslak bir yapı olduğundan ötürü bakteri oluşmasını tetikleyici bir ortam sağlanıyor. Göz çevresindeki kirpiklerdeki bakterilerden koruyabilecek bir yapı olmadığından dolayı çok büyük risk taşımaktadır. Göz kalemi paylaşmak daha güvenli ve sağlıklıdır çünkü daha sonrasında kalem tıraş ile kullanılan kısım alınabilir. Kalem tıraşın ise daha sonra dezenfekte edilmesine dikkat edilmelidir.

Preslenmiş pudra

Pudralar ıslak yapısı olmadığından dolayı bakteri üreyemez gibi gözükse de birden fazla kişi aynı pudrayı kullanıyorsa yine bakteri transferi meydana gelmektedir. Bu nedenle makyaj malzemeleri tanıtımında pudralar sık sık anti-bakteriyel spreyle temizlenir. Pompalı ya da sıkabileceğiniz fondötenleri paylaşmak daha güvenli olacaktır. Böylece ürünü direkt cilde temas ettirmemiş olursunuz.

Dudak ürünleri

İster dudak koruyucular olsun ister ruj olsun hiçbir dudak ürünleri başkalarıyla beraber kullanılmamalıdır. Birçok insan dudaklarında farkında olmasa da uçuk virüsü taşımaktadır. Dudak kalemlerini paylaşmak daha güvenlidir çünkü yine göz kaleminde de olduğu gibi kalem tıraş vasıtasıyla tıraşlanabilir.

Kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında dudak arasında çıkan uçuklar yer almaktadır. Üstelik bu uçuklar ortak ruj kullanımı sonucunda yayılmaktadır. Sizler farkında dahi olmadan çantanızdaki uçuk virüsünü diğer insanlara bulaştırırsınız. Bu nedenle rujlarınızı sizden başka kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

Krem farlar

Ellere krem farları uygulandığı andan itibaren mikropların hem ürünlere ve hem de kendi gözlerimize geçirmiş oluruz. Krem farlar yapısı nedeniyle bakteri oluşumuna neden olmaktadır.

Makyaj fırçaları

Hem sivilcelerin hem bakterilerin taşınmasına sebebiyet vermektedir. Alkol özlü bir ürün ile dezenfekte etmek gereklidir. Makyaj fırçalarından bir şey olmaz diye düşünmeyin. Sivilce ve bakterilerin bulaşmasında makyaj fırçaları büyük rol oynamaktadır.

Rimel

Rimeli paylaşmak birçok göz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Bu ürün kirpik köklerine kadar uygulandığı için göz kapağına kadar temas ettiğinden dolayı kimseyle rimeli paylaşmamak gerekir.

Deodorantlar

Asla paylaşmamanız gereken ürünler arasında deodorantlar da yer almaktadır. Kullanım amacının tersine enfeksiyon ve kötü kokuya neden olur. Bu yüzden kişisel olarak kullanmak hijyen açısından büyük önem taşır. Eğer deodorantlarınızı paylaşırsanız bakteriye maruz kalır ve sağlınızı etkiler.

Jilet ve Tıraş Makinesi

Vücuttaki bazı bölgelerde istemediğimiz tüylerden kurtulmak adına kullandığımız jiletlerin hijyenik açıdan asla başkasıyla paylaşmamalıyız. Aynı zamanda tıraş makineleri için de aynı kural geçerlidir. Jilet kullanırken bir tarafınızı keserseniz bıçaklar üzerinde enfeksiyona neden olmaktadır. Diğer taraftan jileti başka bir kişinin kullanmasına izin verirsek enfeksiyonun bulaşması kaçınılmazdır.

Tırnak Makası

Sağlıklı ve hijyenik bir yaşam açısından tırnak bakımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kendi tırnak makasınızı kullanmak ve kimseyle paylaşmamalısınız. Ortak kullanma sonucunda enfeksiyonların yayılmasına neden olmaktadır. Tırnak ve parmaklar mantar ve virüsleri biriktiren yerlerdir. Ciltte ve tırnak diplerinde oluşan mantarlar bu tip ürünlerin ortak kullanma sonucunda yayılma riski artar ve cilt enfeksiyonları meydana gelir. Bizlerin asla paylaşmamanız gereken kozmetik ürünleri arasında tırnak makası da oldukça önem taşımaktadır.

Tarım Kredisi Nedir Okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu