arilarda-nosema-hastaligi.jpg

Arılarda Nosema Hastalığı

Posted by

Arıcılar tarafından mutlaka bilinmesi gereken arı hastalıkları arasında arılarda nosema hastalığı yer almaktadır. Aynı zamanda bu hastalığa gitti gelmez hastalığı adını da veriyorlar. Bu şekilde demelerinin sebebi; çok güçlü bir arı kovanı dahi bu hastalığa yakalandığında arılarda hızlı bir şekilde gerileme görülmektedir.

Aynı zamanda tarlaya nektar ve polen toplamaya giden tarlacı arılar da büyük ihtimalle kovana geri dönememektedir. Bu nedenle arılarda nosema hastalığı konusunda arıcıların bilinçli olması ve dikkatli davranması önem taşır.

Genel olarak arılarda nosema hastalığı konusunda arıcılar fazla detaylı bilgiye sahip değildir. Daha çok nemli ortamları seven bu hastalık; ergin arı hastalıkları arasında yaygındır. Arılarda sindirim sistemi problemi meydana getirerek verimin düşmesine ve aynı zamanda arıların hızlı bir şekilde ölümüne yol açmaktadır. Genelde hastalık ilkbahar aylarında görülür. Yaz döneminde bu hastalıkla karşılaşma ihtimalimiz oldukça düşüktür.

İlginizi çekebilir: Arı Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Yarım saat içerisinde filizlenen sporlar mide hücresine hızlı bir şekilde nüfus ederler. Hızlıca çoğalan sporlar 10 gün içerisinde spor üretmeye devam ederken diğer taraftan da sağlıklı hücrelerin enfekte olmasına neden olmaktadır.

Böylece enfeksiyon daha hızlı şekilde yayılmaktadır. Aynı zamanda bu parazitler soğuğa karşı dirençli olmasının yanı sıra kuraklık ve sıcaklığa karşı da duyarlıdırlar. Arı dışkılarında 2 yıla kadar konaklayan bu parazitler aynı zamanda arılarda 1 yıl, toprakta ise 70 gün kadar canlı olarak yaşamaktadır.

Nosema Hastalığı Nasıl Bulaşır

Hastalığa yakalanmış olan arılardan genç olan arılara daha çok bulaşmaktadır. Aynı zamanda hastalığın bulaşma yolları arasında ölen arılar, ergin arıların dışkısı, enfekte bulaşığı bulunan bal ve polen, kovana girip çıkan böcekler, arı malzemelerinin yeteri kadar dezenfekte olmaması gibi sebepler yer almaktadır.

Ergin arı hastalığı olduğundan dolayı kovan içerisindeki arılar ergin dönemlerinde hastalığa yakalanmaktadır. Bu sebeple larva ve pupa dönemi içerisinde hastalığa yakalanmazlar. Şiddetli bir nosema hastalığı olduğunda ölüm oranı yüzde yüze kadar çıkar.

Taraklarda kalarak yaşamlarını sürdüren nosema sporları bahar aylarında daha şiddetli şekilde etkisini gösterir. Yaz döneminde birazda olsa enfekte taşıma ihtimali vardır. Sonbahar döneminde ani hava değişimlerinde nosema salgını ile beraber fazla arı kayıpları da yaşanmaktadır.

Hava koşullarının kötü gitmesiyle kış kayıpları da meydana gelmektedir. Eylül ayının sonunda başlayan hastalık ve salgını yaz ayına kadar etkisini göstermektedir. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte salgında azalma meydana gelir. Ölen arıların kovan önüne dökerek tarakları kontaminasyon etmek büyük fayda sağlar.

Arılar ishal olduğu için kovan dışında ya da içinde ve aynı zamanda peteklerde kahverengi lekelerle karşılaşırız. Bu lekeyi dizanteri lekesiyle karıştırmamalıyız. Hastalıklı arıların genelde karnı şiş haldedir ve bu yüzden kovan önünde uçamayarak sürünürler.

Bu durum arıların felçli olarak ölmesine neden olmaktadır. Uzun süren hastalık neticesinde kovandaki genç arı sayısı fazla ergin arı sayısı ise azdır. Aynı zamanda ana arının yumurta kalitesi düşmekte ve bununla paralel olarak kovanda yalancı ana durumu meydana gelmektedir. Nosema sporlarını polen ve balda görme ihtimalimiz de bulunmaktadır.

arılarda nosema hastalığı
arılarda nosema hastalığı


Nosema Hastalığından Korunma Yolları

Hastalıktan muhafaza içim mutlaka koloniler her zaman güçlü olmalıdır. Aynı zamanda kovandaki ana arının genç ve yüksek verimli olmasına dikkat etmek gerekir. Bakımları zamanında yapmalı ve ilaçlamaları aksatmamalıyız.

Hastalıkla karşılaştığımız kolonileri dezenfekte ettiğimiz kovanlara aktarmalıyız. Kovan temizliğini pürmüzle yapmaya özen göstermeliyiz. Arı birleştirme işlemi yaparken mutlaka hasta olmadığında emin olmalıyız.

Kovanı nemden korumak adına yerden yüksek yere koymalıyız. Aynı zamanda kovan içinde hava sirkülasyonu olmalıdır. Kovanın hafif öne doğru eğimli olmasını sağlamalı ve özellikle polen tuzaklı kovan kullanmaya özen göstermeliyiz.

İlginizi çekebilir: Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Mücadele Yöntemleri

Nosema Hastalığı Tedavisi

Hastalıkla karşılaştığımız zaman tedavi süresini geciktirmeden bir uzmandan yardım almalıyız. Nosema hastalıklarına uygun olan ilaçları tedarik etmeliyiz. Bu hastalık için en uygun ilaç fumagilin olarak geçmektedir.

2/1 oranı şekerli suyla hazırladığımı şurupta 4 litreye 75-100 mg ilaç ekleyerek arılara vermeliyiz. Bu ilacın yapısını sıcak su bozacağı için mutlaka soğuk suyla vermeliyiz.

İlginizi çekebilir :para kazanmanın yolları okumak için buraya tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.