Arivehayat

Arılarda Kışlatma Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar. Bugün sizlere bu yazımızda arılarda kışlatma çalışmaları nasıl yapılır konusunda detaylı olarak bilgi vereceğiz. Bu bilgileri sizler dikkatli bir şekilde okursanız, büyük faydası olur. Şimdiden herkese az arı ölümlü bereketli bir kış ayı diliyorum.

Bal hasadı yaptıktan sonra arılarda sezonun son işlemi yapmış oluruz ve artık gelecek sezonun o koloni için sağlıklı geçmesi adına ön hazırlıkların yapılması yani sonbahar ve arı kışlatma çalışmaları başlar. Bu zamanda yapacağımız çalışmalar bütün bir yıla yansır. Özellikle arı kayıplarının büyük bir çoğunluğu ise kışlatma döneminde yapılan hatalar nedeni ile kaynaklandığı ortaya koymaktadır.

Arılar kış aylarında uykuya geçmez. Sadece birbirlerine kümelenme yaparak petek üzerinde biyolojik faaliyetlerin sürdürülebilmesi için ortam ısısını ayarlar.

Kış Öncesi HazırlıklarArıları kışa hazırlama konusunda arıcılar kışın Arı Bakımı nasıl olur konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsa bu yazıda birkaç ip ucuna ulaşacaktır.

Bal hasadı yaparken arıların kış için yeterli besin kaynağı olması adına bal ve polenli peteklerin bir kısmı arılara bırakırız. Fakat burda dikkat edilmesi gereken nokta peteklerin tamamen balla dolu olmaması ve alt yari kısmında boş petek gözleri olmalıdır. Bunun sebebi arıların o boş kısımlarda kümelenme yapmasıdır.

İlkbahar ayına kadar kolonide yavru arıların yetişebilmesi için ballı peteklerin yanında polenin de bulunması gereklidir. Bal hasadında prensip aslında ballık kısmı bizim hakkımız olur iken kuluçkalık kısmındaki ballar arıların hakkıdır.

Arıları kışa hazırlama olarak yapacağımız kontroller arasında koloninin popülasyon durumu, ana arının yaş ve performans durumu göz önünde bulundurmalı, zayıf olan koloniler de birleştirme yoluna gitmeli, birleştirme yaparken ana arısı genç ve performansı yüksek olan kraliçenin seçilerek işlemin yapılması gereklidir. Sonbahar ayında nektar akımı olmayan bölgelerde teşvik beslemesi yapmalı, hastalık kontrolü gerçekleştirilmelidir. Varroa mücadelesi ise unutulmamalıdır.

Kışın Arı Bakımı konusunda diğer bir husus ise kovanda bulunan fazla petekleri almak ve arıların sıkıştırılması sağlamalı, kovanlar deforme olmuş ise sağlam olanları ile değiştirilmelidir. En son kısma bölme tahtası koyularak boş kısımdan soğuk girmesi önlenmelidir. Kovanların yerden yüksekliği fazla olmalı; mümkünse kovanların üstü kapalı yerde olması iyi olur. Kovan uçuş delikleri daraltılması da büyük faktördür.

Başka bir ARI KIŞLATMA yazısı hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın

Arıları Kışa Hazırlama YöntemleriArıları kışa hazırlama konusunda bilgilerin maddeler halinde verecek olursak;

Arıların bulunduğu arılık için kuzey yönü kapalı, güney yönü açık olmalı, arılığın rüzgar alması önlenmeli; su birikintisi ve nem birikimi olmayan yer seçilmesine dikkat edilmelidir.

Kışın salkıma geçen arılar salkımdan düştüklerinde tekrar salkım yapamaz ve ölürler. Bu sebeple arılar kışın rahatsız edilmemeli, yakın yerlerde gürültü olmamasına özen gösterilmelidir.

Kışlatmanın sağlıklı yapılabilmesi için;

Ana arının genç olması ve işçi miktarının artırılması gerekir. Koloniye kış için yetecek kadar bal ve polen bırakılmalıdır.

Kışlatma yeri uygun olmalı, kovan delikleri daraltılmalıdır.

Arıları kışa hazırlama konusunda kış öncesi sonbahar bakım döneminde gerekli olan şurup takviyesi yapıldıktan sonra; son olarak arılari rahatsız etmemek üzere arı keki ile besleme işlemi sonlandirildiktan sonra kovanı kapatırız. Kovanın kış aylarında yüksek yerde tutulması da ayrıca önem taşır. Polen açığı bulunduğu zamanlarda ise bira mayasını süt ile karıştırıp arılara verirseniz iyi olur.

Arı keki yapılırken ise dikkat edilmesi gereken bir konu ; kovan içi sıcaklıkta eriyip arının üzerine almayacak katilikta kıvamınin olması gerekir. Yumuşaklığı ise arıların kolay tuketebilecegi düzeyde olmalıdır.
Arı kayıpları konusunda yapılan araştırmalar sonucu şu veriler elde edilmiştir.

Yapılan bir araştırmada kış kayıplarının yüzdeleri şöyledir:

Koloni zayıflığı %6 kovanın kötü olması %3 kislatma bölgesinin uygunsuzlugu ; %4 varroa %2 ana arı kaybi%2 petek güvesi %2 açlık %26 olarak veriler belirlenmiştir. Tabiki bu veriler yöreden yöreye bölgeden bölgeye ari ırkına ve iklime göre değişkenlik gösterebilir.

Evet arkadaşlar; arılarda kışlatma çalışmaları nasıl yapılır, konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Umarım faydalı olur. Yine başka bir yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu