Arivehayat

Arılarda Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Kışlatma süreci ve arı ölümleri konusunda yaşadığımız tecrübesizlikler ve iklim şartlarının anormal gitmesi olumsuz olarak etki etmektedir. Bu sebeple arılarda kış bakımı nasıl olmalıdır? sorusu bizim için çok önemlidir. Ancak olaya sadece koloni kaybı olarak bakmamalıyız.

Eğer güçlü olan kolonilerin de zayıflayarak sönme aşamasına gelmesi bakımından değerlendirecek olursak ülkemizde son yıllarda ciddi boyutlarda arı kaybı yaşıyoruz. Bu nedenle arılarda kış bakımı nasıl olmalıdır? konusu bizim için çok büyük önem taşıyor.

Özellikle bu konuda bitkisel üretim yapmakta olan üreticiler dikkat etmiyor. Arıya ve arıcıya saygı duymayarak bilinçsiz bir biçimde ilaçlama yapmaktadır. Çok yıllık etkiye sahip yasak olan bitki ilaçlarını yasak olmayan bitki ilaçlarıyla karıştırarak kullanıyor. Baharda arı zehirli olan bitkiden nektar ve polen topluyor. Yaz mevsiminde tüketmese de kış stoğu olarak ayırdığında o arının ölümüyle karşılaşabiliriz.

Elimizde 60 tane kovan var. Bunun 15 tanesinin ölmesini doğal karşılayabiliriz. Fakat diğer arılarında etkilenerek aynı tehlike ile karşı karşıya kalması popülasyonlarında azalmaya neden olur. Tarlacı arı nektar toplamaya çıktığında ilaçlama yapılan bitkiden zehirleniyor. Kovana geri dönemeyerek hafıza kaybı yaşıyor ve ölüyor.

Arı Kışlatmasında Yaptığımız Hatalar


İlaçlamadan ziyade kışlatma sürecinde arı ölümlerinin meydana gelmesinde başka faktörlerde etkili olmaktadır. Bu nedenle kışın arı bakımı nasıl yapılır konusunda birçok bilgi öğrenmemiz gerekir. Arının hatalı beslenmesi, bilinçli bir biçimde bakımının yapılmaması en büyük etkenlerdir. Hatalı kışlatılması, baharda koloni yönetiminin yanlış yapılması gibi faktörlerde etkilidir. Arı kışlatmasında yaptığımız hatalardan birisi de bölge iklimine uygun olan arıyı kışlatmak için başka bölgelere götürmektir.

Arılarda Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Arılarda Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu arı sıcak bölgede uyum problemi yaşamaktadır. O bölge sıcak olduğundan dolayı aşırı yavru üretimi gerçekleştirir. Bu arının tekrar eski bölgesine götürülmesi sonucunda yavrunun büyük bir bölümünü ölüme terk etmiş oluruz.

Yavrularda sık bir biçimde görülen yavru çürüklüğü hastalığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu sebepten dolayı arıyı kendi doğal çevresinde tutarak kışlatmak daha doğrudur. Eğer sürdürülebilir üretim gerçekleştirmek istiyorsak arının ırk özelliği ait olduğu bölge dışında kışlatmaya götürmememiz gerekir.

Bir kütük üzerinde ya da bir dal üstünde arının kışı geçirebileceğini görüyoruz. Biz arılarımızı kapalı bir ortamda kışlattığımızda arının üst bölgesini sıcak tutmak gerekmektedir. Eğer üst bölgeyi sıcak tutmazsak arı aşağı inerek yukarıdaki balı ısıtamadığından dolayı tüketemez.

Petek gözlerine kafalarını sokarak ölümü beklerler. Bu sebepten dolayı hava akımı aşağıdan sağlanmalıdır. Arı üst bölgede kümelendiğinde balı ısıtmış olur ve rahatlıkla tüketir.

Kış İçin Arıya Gerekli Olan Yiyecek Bırakılması

Kış boyunca kolonilerin aç kalmaması adına bal ve polen kaynağı yeterli olmalıdır. Bu nedenle arılarda kış beslemesi olarak kış ayına girmeden önce mutlaka polen ve ballı petekleri bırakmak gerekir. Aynı zamanda peteklerin gözü tamamen balla dolu olmamalı, alt taraftaki gözeneklerin boş olmasına dikkat edilmelidir. Kış ayında arılar peteklerin altındaki boş gözlerde salkım oluşturmaktadır.

İlkbahar ayının gelmesiyle beraber polen taşımaya başladıkların zaman arılar yavru yetiştirmeye başlayacaktır. Bu yüzden bıraktığımız ballı peteklerin 3-4 tanesinde polen olmalıdır. Aynı zamanda kuluçkalıktaki balları mümkün olduğunca arılara bırakmak daha doğrudur.

Kışlatma Sürecinde Arı Ölümleri Sebepleri 


Üst kısımda arı kümelenmesi olmadığından dolayı ve arı alt kısma yığıldığından ,üst bölümdeki balı ısıtamadığı için arı balı tüketemez ve açlıktan ölür. Ayçiçeği ya da çam döneminde kuluçkalık çıtalarda yavru olmadığını gören arıcılar yavru yaptırmak için yanlış yöntemlere başvurmaktadır.

Kış aylarında hava sıcaklığının 15 derecenin altında olduğu zamanlarda arıya kek veren arıcılar hala var. Bu da büyük bir besleme hatasıdır. Arı soğuk havalarda kek tükettiğinde suya ihtiyaç duyar. Dışarı çıktığında arı felç olur ve ölür.

Besleme hatası olarak arının balının birçoğunun alınması sonucu yerine şurup verilmesi de yanlıştır. Bu ürünleri arıya destek vermek amacıyla verilmektedir. Arının da kendi doğal besinini tüketmeye ihtiyacı vardır.

Başka bir konudan bahsedecek olursak arı kuşu ve sarı arılarla herkesin tuzaklarla mücadele ettiğini görüyoruz. Oysa ki sarı arılar ve arı kuşları tarlacı arıları avlar. Bal sezonunun bitmiş olduğu dönemde yağmacılığı azaltıcı bir etkendir. Bu konu çoğu arıcıya belki saçma gelmiştir. Ancak ekolojik döngüye katkı sağlayan canlılar arasında bu canlılar da yer almaktadır.

ARILARDA KIŞLATMA ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR? ( DİĞER YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu