Arivehayat

Arılar Olmasaydı Ne Olurdu?

Doğadaki bütün unsurların bir yaratılış gayesi bulunmaktadır. İnsanlar beraber her canlı doğadaki döngüyü sağlamak adına yaşamını sürdürmektedir. Bu ekolojik döngüye en çok zararı ise insanoğlu vermektedir. Bu yazımızda ekolojik döngüde kilit rol oynayan arılar olmasaydı ne olurdu? Kısaca sizlere değineceğiz.

Hem kendisi hem de ürettiği değerli ürünler ile arılar doğaya ve insana oldukça faydalı olan canlılardır. En popüler ürünü olan bal, antibakteriyel özelliktedir. Herkesin sokmasından korktuğu arının zehri ise kanser tedavisinde başta olmak üzere birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat arıların ekolojik dengedeki en büyük faydası ağaç ve çiçeklerde tozlaşma görevini üstlenmesidir.

Arılar Olmazsa Ne Olur?

130 bin farklı bitki çeşidinin çoğalmasında ve insanoğlunun temel gereksinimlerini karşılamasında arı büyük rol oynar. Albert Einstein’ın arılar hakkındaki sözünü hemen hemen herkes bilir. Dünyada eğer arılar olmasaydı insan ömrünün 4 yılı geçmeyeceğini söylemiştir. Bu da bize arılar olmasaydı ne olurdu? sorusunun en mükemmel ve kritik cevabını vermektedir.

Burada söylemek istediği dünyadaki tozlaşmanın büyük bir bölümünü arılar gerçekleştirmektedir. Bu yüzden eğer arılar olmasa bizim yediğimiz içtiğimiz ne varsa onların döllenmesi gerçekleşmeyecek. Yani ortada ne meyve ne sebze ne de tohum olacaktır. İşte arılar olmasaydı ne olurdu kısaca merak ediyorsanız; bu can alıcı cevapla birlikte sizlerde arıların kıymetini daha da anlamış olursunuz.

Son yıllarda dünya üzerinde arı kayıpları artmaktadır. Bu nedenle insanların daha çok bilinçlenmesi gerekmektedir. Yaşamın devamı adına bu değerli canlıların koruma altına almak gerekmektedir. Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda arılar olmasaydı ne olurdu diye merak ettiler. Arıların yok olmasıyla beraber dünyada büyük bir gıda krizi meydana gelecektir. Bütün Avrupa ve dünya ülkelerinde bu nedenden ötürü panik oluşmuştur. Bu yüzden herkes bu tehlikeyi önlemek adına; bilinçli ve duyarlı davranmalı ve insanları bu konuda bilgilendirmelidir. Ayrıca arılar olmasaydı ne olurdu? sorusuna yönelik olarak çocuklara ve gençlere okullarda proje ödevleri verilmektedir.

İlginizi çekebilir: Arılar Olmasaydı Ne Olurdu Tübitak kitabı buradan bağlantıya ulaşınız

Arılar Olmasa Dünyada Yaşam Olmaz

Arılar olmadan hayatta kalmak neredeyse imkânsızdır. Ekolojide oldukça büyük rol oynayan bu canlıları korumak adına; onları daha yakından tanımak gerekir. Çiçek ve bitkilere polen taşıyarak döllenmesini sağlayan bu canlılar; bizler adına farkında olmadan yiyecek üretme görevini üstlenmektedir. Dünyamızdaki biyo-çeşitlilik simbiyotik bağlılık açısından arılara bağlıdır. Bu süreç arıların nektar ve polen toplamasıyla başlamaktadır. Polen toplama esnasında çiçekten çiçeğe gezen arı aynı zamanda polen transferi de gerçekleştirmektedir.

Bitkilerde tohumların üremesi için gerekli olan çapraz tozlaşmayı transfer etmekten sorumludur. Yalnızca flora yetişmesine yardımcı olmaz. Aynı zamanda bizlerin ihtiyacı olan meyve ve sebzelerin meydana gelmesini de sağlamaktadır. Yani arıların olmadığı bir dünyada tarımsal aktiviteden söz etmek mümkün değildir. Tarımın olmadığı bir yerde ise insan ve diğer canlılar yaşamlarını sürdüremezler. Kısaca arılar olmasaydı ne olurdu? sorusunun cevabı olarak dünya üzerinde ekolojik bir yaşam olmayacaktır.

Arılar Niçin Yok Oluyor?

Bilimsel olarak yaptıkları araştırmalarda son 30 yılda böcek nüfusunda %25 oranında ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Bunun sebepleri arasında başta tarım ilaçları yer almaktadır. Diğer bir sebebi ise çevre kirliliğinin yoğun bir şekilde artmasıdır. Havada ağır metallerin yer aldığı çevrede arıların hayata tutunabilmesi oldukça zorlaşmıştır. Aynı zamanda iklim değişikliklerinin yaşanması ile birlikte artan kuraklık ve sıcaklıklar da arıların büyük kaybına yol açmaktadır.

Aynı zamanda bazı ülkeler bir de ortaya robot arılar gibi bir saçmalık attılar. Gerçek arılara göre daha verimli olduğunu iddia ediyorlar. İnsanlar genelde arı sokmasından korkmaktadır. Etrafta uçan bir arı görse hemen onu öldürmeye çalışırlar. Bu çok kötü bir davranıştır. Oysa arılar kendilerini tehdit edici bir unsur görmediklerinden asla saldırmazlar. Bu sebeple bir arı bize yakın olsa bile hemen onu öldürmemeliyiz.

İlginizi çekebilir: Arılar olmasaydı ne olurdu tübitak kitabı almak için tıklayın.

Arıların Yok Olmasını Nasıl Durdurabiliriz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi arılar olmasaydı ne olurdu sorusuna cevap aldıktan sonra; arıların yok olmasını durdurmak için neler yapabiliriz?

  • Tarım ilaçlarına bağlı zirai tarımı azaltmak adına, organik ve mevsime uygun gıdalar tüketmekle güzel bir adım atabiliriz. Bu aynı zamanda sizin sağlınız için de oldukça faydalıdır.
  • Arı ürünleri satın alırken mutlaka üreticisinden alın. Onlar ürünleri organik şekilde pazarlayan ve hile katmayan insanlardır. Marka dahi olsa market raflarındaki ürünlere genelde fazla aldanmayın.
  • Sadece bal değil polen, arı sütü, propolis gibi ürünleri tanıyın. Onların sağlığımıza faydaları konusunda araştırma yaparak bilgi sahibi olun. Unutmayın arıcılık sektörünü kaldırırsak; arıların yaşamına da katkı bulunmuş olacağız.
  • Yakınınızda dahi olsa arıları hemen öldürmeyin. Etrafınızda uçsa dahi onları rahatsız etmemeye çalışın. Onlar bizim için değerli canlılardır, bunu unutmayın.

Başka bir yazı; arıların insan hayatındaki önemi okumak için tıklayın

Arılar ve Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?

Arılar bir anda yok olsaydı, yeryüzündeki birçok çiçekte aynı zamanda yok olurdu. Yani eğer arılar olmasaydı besin zincirindeki kritik halka arasındaki bitkiler yok olduğu için bütün halka dağılırdı.

Arılar Olmasaydı Dünyamız Nasıl Olurdu?

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada arıların tamamı yok olursa yılda 1 milyon 420 bin kadar insan ölümü meydana gelir. Aynı zamanda dünya üzerinde meyve, sebze ve tahıl üretiminde oldukça fazla düşüş meydana gelmektedir.

Arı Nesli Tükeniyor mu?

Başta arılar olmak üzere diğer polen taşıyan böcek türlerinde dünya üzerinde her yıl ciddi oranda düşüş meydana gelmektedir. Bu da dünya ve insan geleceği için büyük tehlike arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu