Arivehayat

Arılar Neden Altıgen Petek Yapar?

İnsanlar balın nasıl üretildiğini merak etmiş ve arıların dünyasını araştırmıştır. Diğer taraftan merak konusu olan sorulardan birisi de arılar neden altıgen petek yapar? sorusudur. Bu yazıda arılar neden altıgen petek yapar? arılar niçin peteklerini altıgen örmektedir? sorularına cevap arıyoruz.

Bal arıları tarafından kendi temel besin ihtiyaçlarını karşılamak adına üretilen bal. Bahar aylarının gelmesiyle beraber nektar akımı süresi başlayınca arılar yol tutmaya başlar. Doğadan topladıkları nektarları kovanlarına getirip işler. İşte bu elde ettiği ürün sofralarımızda yer bulur. Balın değeri kuşkusuz paha biçilmez.

Altıgen Peteklerin Sırrı

Arı petekleri bal arıları tarafından salgıladıkları balmumu ile üretilmektedir. Bal mumunu muazzam bir şekilde ördükten sonra arılar bunun içini nektarla doldurup işleyerek bal elde etmektedir. İnsanlar bu duruma hayran olmaktadır. Arı peteklerinin sırrı ise arı peteklerinin altıgen şekillere sahip olmasıdır. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları matematikçiler tarafından açıklanmıştır.

Peteklerdeki altıgen şekil diğer geometrik şekiller ile kıyaslandığında matematikçiler tarafından kenar uzunlukları toplamı en kısa olan şekildir. Belirli bir alanın kullanıma en uygun hali altıgen şekil olduğu belirtilmiştir. Arılar neden altıgen petek yapar? sorusuna cevap olarak düşündüğümüzde ilk olarak bunu söyleyebiliriz.

Buradan da anlaşılıyor ki bal arıları matematiksel zeka konusunda oldukça üstün olarak yaratılmış. Diğer taraftan arılar altıgen petek yaparken en az malzeme ile en çok petek üretimi gerçekleştirmiş olmakta ve böylece bal ve balmumundan tasarruf sağlamaktadır. Bu sayede malzeme israfı arılar tarafından önlenmekte ve ördükleri peteklere daha fazla bal depolama imkanı oluşturmaktadırlar.

Arıların Petekleri Altıgen Yapma Sebepleri

  • Arılar petekleri altıgen yerine beşgen, sekizgen, daire şeklinde yapsaydı arı petekleri arasında boşluk meydana gelecekti.
  • Eğer arı petekleri altıgen yerine kare olsaydı çok fazla aşınırdı. Kare şeklinde 90 derecelik dik açı bulunduğu için darbelere karşı hassas olurdu. Altıgen şekilde açılar 60 derecelik açılarla kestiği için daha geç aşınma meydana gelir.
  • Kareye göre aynı alana sahip olan altıgenin kenar uzunluğu daha kısadır. Bunun sayesinde arılar altıgen şekillere daha fazla nektar depolayabilmektedir.

Diğer taraftan arılar petekleri inşa ederken 7-8 derecelik açı kullanarak petek içerisine depoladıkları balın yere dökülmemesini sağlamaktadırlar. Her bir altıgenin açı ve yüksekliklerini hesaplarken dahice davranarak bütün altıgen hücrelerin birbirine eşit oranda olmasını sağlamakta ve peteklerde boş yer kalmamaktadır.

Yapı Tasarrufu Bakımından Altıgen Petek Yapımı

Arılar ekip halinde çalıştıkları için bütün hücrelerin birbirine uyumlu şekilde bir plan hazırlar. Bu plan dahilinde hücrelerin birbirine uyumlu olması adına petekleri altıgen şekilde örmektedir. Yüzyıllar önce MÖ 36 yılında Romalı bilim adamı tarafından altıgen şeklin; toplam çevre bakımından en küçük ve benzersiz şekil olduğu belirtilmiştir. Bu sayede arılar petek inşa etmek için minimum miktarda balmumuna ihtiyaç duymaktadır.

Birçok çiçeği ziyaret ederek ve kanat çırparak büyük enerji sarf eden arılar; altıgen şekil sayesinde enerji harcamasını minimuma indirmektedir. Arıların altıgen petek yapmasının matematiksel açıklaması 1999 yılında Amerikalı matematikçi tarafından kanıtlı şekilde yapılmıştır.

arılar neden altıgen petek yapar?
arılar neden altıgen petek yapar?

Bilim Tarafından İncelenen Altıgen Petek

Petek inşa edilirken arıların mimari ve matematiksel çalışması araştırmacılar tarafından incelendi. Sonuç gerçekten de hayret verici. Arıların birkaç farklı yerden petek örmeye başladıkları ve iki-üç dizi sıra halinde petek örmeye devam ettiklerini görmüşler.

Farklı noktalardan petek ölçüleri aynı olacak biçimde petek örmeye başlıyorlar. Orta noktada kusursuz bir şekilde buluşmaları ise oldukça hayran bırakıcıdır.

Altıgen yapısı sayesinde petekler kilolarca balı taşıyabilecek kapasiteye sahip olmakta ve direnci oldukça fazladır. Bal arılarının matematiksel ve mimari zekasının ne kadar ustaca olduğu aşikardır.

İlginizi çekebilir: Arılar Nasıl Bal Yapar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu