Arivehayat

Arıcılıkta İlkbahar ve Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Arıcılıkta mevsimsel bakım işleri koloninin sürdürebilirliği bakımından oldukça önemlidir. Arının kıştan baharı sağlıklı bir şekilde çıkması için sonbahar bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde bal döneminde verimli bir sezon geçirmek için de ilkbahar bakımı önemlidir. Bu yazımızda sizlere arıcılıkta ilkbahar ve sonbahar bakımı nasıl yapılır? konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. İyi okumalar diliyorum.

Arıcılıkta İlkbahar ve Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılır?
Arıcılıkta İlkbahar ve Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılır?


Arıcılıkta Sonbahar Bakımı


Bal sağımını yaptıktan sonra artık Eylül ayının gelmesiyle birlikte nektar akımı tamamen sona ermeye başladıtan bir süre sonra arıların sonbahar bakımı sürecine gireriz. Bu süreç içerisinde arıların bakımı son derece önem taşır. Özellikle orta ve iç kesimlerde yaşayan arıların kışı kayıpsız bir şekilde atlatabilmeleri için arıların sonbahar bakımında yapacağımız en önemli işlemlerden birisi koloni kontrolüdür. Koloni kontrolü sırasında zayıf olan kolonileri belirleyip ana arısı genç olan arılar seçerek birleştirme işlemi yaparız. Kuvvetli koloni sayesinde kış şartlarının sert geçtiği bölgelerde koloni kayıpları minimuma inmiş olur.

Sonbahar Bakımında Kışlatma İçin Ana arı Kontrolü ve Stok Yeterliliği

Zayıf kolonilerden ötürü başka bir önemli işlem ise ana arı kontrolü ve bal miktarının arıların kışlayabilmesi adına yeterli düzeyde olmasıdır. Arılarda sonbahar bakımı yaparken birleştirme işlemi için en uygun zaman geç ikindi saatleridir. Birleştirme işlemi esnasında çabuk hareket edilmeye özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde yağmacılık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Arıcılığın Tarihi ve Arıların Hayatı


Hastalık Kontrolü ve Beslenmesi


Avrupa ve Amerikan yavru çürüklüğü olan koloniler kesinlikle sağlıklı kolonilerden uzak tutulmalıdır. Varroa ile mücadele yapılmalıdır. Varroa ile mücadele işlemini bal sağımından hemen sonra yaparız ; arıcılıkta sonbahar bakımının ilk işlerinden birisidir .

Varroa ile mücadele yapılırken tarım bakanlığınca onay görmüş ruhsatlı ilaçların reçete talimatlarına uygun şekilde; sabah erken saatlerde ya da akşam üzeri ilaçlama yapılmamalıdır. Bunun yanında kışa girecek olan arılara bal kontrolü yaparak kesinlikle kışı geçireceği miktarda bal bırakmalı ya da sonbahar şurubu olarak 2 ölçek şeker ve 1 ölçek su ölçüsünde şerbet yapılıp beslenmelidir. Şerbetin daima taze olmasına dikkat etmeli ve bunun yanı sıra kaynamış pekmez gibi gıda maddelerini arılara vermekten kaçınılmalıdır. 

Sonbahar aylarının ortalarında hava şartları sertleşme başladığında ise şerbet yerine artık arılara arı keki veririz. Arı keki yapacak ise kesinlikle öğütülen şeker kullanılmalıdır. Piyasada bulunan pudra şekerlerinin içerisinde nişasta karışımı olacağından hazır pudra şekeri kullanılmamalıdır. Bu şekilde besleme yapacak olursak arılarda dolaşım bozukluğu meydana gelir. 4 oran ince öğütülmüş şeker ile 1 oran süzme bal şeklinde kek yapılabilir. Şeker yerine mısır nişastası ya da glikoz ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Arıcılıkta sonbahar bakımı işlemleri arasında en önemli işlerden birisi de kovanın daraltılması işlemidir. Kovan içerisinde kolonilerin kışın sıkışması için daraltma işlemi yapmalı; boş olan çıtaları alarak yerine bölme tahtası ya da şeker çuvalına çıtalar dolayarak daraltma işlemi yapılabilir. Kışa girmeden önce kolonilerin yönleri doğu-batı istikametinde olmalı; uçuş delikleri güneş ışığı alacak biçimde olursa iyi olur. Kovanları dere yatakları ya da rüzgara açık bölgelere koymamak gerekir. 


Arıların İlkbahar Bakımı

Erken İlkbahar Kontrolleri

İlkbahar ayının yaklaşmasıyla birlikte arılarda erken ilkbahar kontrolleri başlar.Arıların ilkbahar mevsimi kontrollerinde  ilk olarak kovanda arı bulunup bulunmadığına bakarız. Ana arı kontrolü ve bal stoğunun durumu kontrol ettikten sonra ; Ana arısız kolonilere rastlarsak, bunlar ergin arılarının değerlendirilmesi emeliyle ana arılı koloniler ile birleştiririz.

Bal miktarı yeterince olmayan kolonilere kek ile takviye besleme yaparız.  Şayet şerbetle besleme yapacak isek şeker-su oranı 2/1 olmalıdır. Kovan içinde arıların olmadığı petekler varsa bunları çıkarmalıyız ve arıların sıkışmasını sağlamalıyız.

Kovan uçuş delikleri kontrol ederek geniş olanları daraltırız. Bu dönemde kuluçka faaliyeti hızlanmadan varroa mücadelesi yapılmalıdır. Kış süresince hava şartlarından etkilenmeyen koloniler; bahar geldiği vakit hayatlarının en kritik dönemlerine girerler ve kolonilerin daha çok bu dönemde can verdiklerini görürüz.

Bunun nedeni güzde bırakılan bal stokunun bitmesi, kış öncesi populasyonu oluşturan fertlerin hayat müddetlerini doldurmuş olması; bu dönemdeki kuluçka faaliyeti neticesi yeni doğan genç arıların kayıpların yerini dolduramaması veyahut ana arının yaşlı ve verimsiz olmasının sonucudur.

İlkbahar Bakım ve Kontrolleri

Hava sıcaklıklarının 15-17 derece olduğu zamanlarda bahar şuruplamasına başlayabiliriz. Bu dönemde şerbet yapmak için oran 1/1 olmalı; bir hacim su ısıtılıp bir hacim şekerle karıştırılarak şurup hazırlanmalıdır. Şurup hazırlanırken şeker karıştırıldıktan sonra netlikle kaynatılmamasına, su kaynatılacaksa şeker karıştırılmadan önce yapılmasına dikkat edilmelidir. Bunun nedeni karamelize olmuş başka bir deyişle; kaynatılarak yapılan şurubun arının sindirim sisteminde zarar alana getirmesidir.

İlk baharda yapacağımız işlemler:

  • Arının gelişimini sağlamak amacıyla  şerbetle beslemek.
  • Kovanlara kabarmış petek vererek ana arıya yumurtlama alanı sağlamak 
  • Arı kolonilerinden ileriki dönemlerde fayda görmek üzere temel petek vermek
  • Uçuş deliklerini genişletmek

Yazımız bu kadar. Umarım arıcılıkta ilkbahar ve sonbahar bakımı nasıl yapılır? konusunda sizlere faydalı bilgiler vermişizdir. Hoşçakalın:)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu