Arivehayat

Arıcılıkta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Arıcılık yapmak isteyenler bu işe adım atarken arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda detaylı şekilde araştırma yapmalıdır. Teknik arıcılık olarak hem teorik hem de uygulama konusunda ön çalışma yapmak ve eğitim almak gerekir. Aynı zamanda işe profesyonel anlamda başlamadan önce 1-2 kovanla hobi olarak işe başlamak gerekir.

Evet, arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda sizlere birçok detay vereceğiz. Bu yazıyı okuyarak sizlerde bir ön bilgi sahibi olacaksınız. Bölgesel olarak yaşadığınız yerdeki mevsim şartları, çiçekleri, ağaçları, bitkileri ve bunların çiçeklenme dönemleri, nektar akım zamanları gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Ülkemizde bazı bölgelerde bal akım dönemi diğer yörelere göre daha kısa ya da uzun olmaktadır.

Yörelere göre de farklı bal türleri mevcuttur. Örneğin Kastamonu bölgesinde kestane ve ıhlamur balı yoğundur. Ancak bu çiçeklerin 20 gün kadar kısa süreli çiçeklenme dönemleri vardır. Bu kısa süreyi iyi değerlendirmek için güçlü ve sağlıklı kolonilerle çalışmak gerekecektir. Eğer çok güçlü koloniler yok ise yarım ballıkla çalışmak gerekir. Aksi takdirde 10 çıtayı tamamen doldurduktan sonra; üstünü de bal ile doldurmak bu sürede zordur.

Fakat yayla bölgelerinde çiçekler boldur ve daha uzun çiçeklenme dönemleri olduğu için arılar daha uzun süre çalışmakta; kovanları daha çok doldurmaktadır. Ama mevsimin kısa olduğu bölgelerde yarım çıta kullanmak daha doğrudur. Mevsim bitmeden böylece bal sırlama ve doldurma işlemi tamamlanacaktır. Bal gözleri açık olduğunda ve bal tam olgunlaşmadığında ideal nem seviyesine ulaşmaz. Bunun sonucunda ise kaliteli bal üretemeyiz.

arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar
arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arıcılıkta Besleme Durumu

Nektar akım zamanları başlamadan önce koloniyi güçlendirmek adına yemlik adını verdiğimiz şurupluklarla; arılara takviye şurup beslemesi yaparız. Bu işlemi doğru zamanlarda ve doğru şekilde yapmamız gereklidir. İlkbahar aylarında 1/1 şeker/su karışımı oranıyla bu işlemi yaparız. Fakat arımız güçlendikten sonra ballık kısmına geçtikten itibaren nektar zamanı yaklaşmasıyla artık yemliği almamız gerekir. Bal döneminde arıya şerbet verirsek bu bala yansır ve bal şekerli olur. Sadece ilkbahar zamanlarında arıların bal akım dönemine güçlü çıkması için besleme yapmamız gerekir. Sonbahar ayında eğer yeteri kadar kışlığı yoksa da yine besleme takviyesi yaparız.

Arıcılıkta Kovan Seçimi

Yeni başlayan muhakkak ızgaralı tabanı olan, güneş gördüğünde ya da yağmur yediğinde zarar görmeyecek; kaliteli keresteden üretilmiş langstroth tipi kovanları tercih etsinler. Kovanları da havalandırmalı olmalı ve aynı zamanda polen tuzaklı olursa daha iyi olur.

Fenni kovanı eğer arısı ile birlikte satın alırsanız, ana arının genç ya da yaşlı olup olmadığına, koloninin güçlü olmasına dikkat etmeniz gereklidir. 6 çerçeveli bir arı alıyorsanız en az ikisinde kapalı yavru olması gerekir. Yeteri kadar bal ve polen kaynağının olmasını da dikkat edin. Bunlara dikkat ederseniz koloniyi zayıf satın alsanız bile; biraz beslemeyle kısa sürede güçlenmesini sağlarsınız.

Arıcılık nasıl yapılır?

Ülkemiz koşullarında az masrafla ve az iş gücü ile ilk etapta öğrenebileceğiniz bir iş olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda işi ilerletince haliyle masrafınız da artacak ve bakım işlemleri de yoğunlaşacaktır. Sürdürülebilir bir şekilde bu işi yürütebilmek adına arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlara dikkat etmezseniz bütün emekleriniz boşa gider.

Bu işe başlamadan önce teorik bilgiler elde etmek, bununla ilgili eğitim çalışmalarına katılmak, kurslara katılmak gerekir. Aynı zamanda işi bilen birileri yörenizde varsa onlardan teknik destek almalısınız. Yöreniz arıcılık yapmak için uygun mu, hangi bölgeler tercih edilmeli, arılık yeri seçimi nasıl olmalı gibi konulara dikkat etmelisiniz.

Arılığımı nereye kurmalıyım?


Arılık yeri seçimi konusunda kovanlar mümkün mertebe sessiz, şehir merkezinde uzak yerlere koyulmalıdır. Arılar için işlek yol kenarları uygun olmaz. Bu yerlerde arıya karşı alerjisi olanlar sıkıntı çıkarır, devlet bu konuda son yıllarda bazı yasalar çıkardı. Önceden arıcılık belgesi olanlar şehir bölgelerinde yakın yerlerde arılarını koyuyordu. Artık bu mümkün olmuyor. Tabi arıcılar açısından bu durum biraz can sıkıcı bir durum…Neyse, arılarımızı kuytu rüzgar olmayan, sabah saatlerinde güneş alan su sıkıntı olmayan yerlerde bulundurmalı; buraları arılık yeri olarak seçmeliyiz.

İlginizi çeken bir konu: apilarnil nedir, okumak için tıklayın.

Dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Bu konuda öncelikle sakin ve sabırlı olmalıyız. Bu işin inceliklerini öğrenmeden kesinlikle yüksek kovan sayılarıyla işe girmemeliyiz. İşe başlamadan önce bulunduğunuz çevre konusunda detaylı araştırma yapın. Bitki florasını iyi öğrenin. Bu işi severek yapmalısınız. Oldukça yorucu bir iştir. Amacınız fazla ürün almak değil daima kaliteli ürün elde etmek olsun. Bu işin devamlılığı için daima kendiniz geliştirmelisiniz.

Arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar konusunu temel maddeler halinde sıraladık:

1. Kovan Seçimi


Kovanın daima her zaman kolay bir şekilde kontrol edilmesi mümkün olmalıdır. Kovandan kovana rahat bir şekilde çıta transferi yapmak kolay olmalıdır. Kovanın temizliği ve taşınması kolay olmalıdır. Hastalık ve zararlılardan arındırması kolay olmalıdır. Kovanlarda çatlak ve su geçiren yapıda olmamasına özen göstermeliyiz.


2. Arıcılık Yapılacak Bölgenin ve Yerin Seçimi


a) Floranın zengin ve çiçeklenme dönemlerinin uzun olmasına dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda tarım ilaçlarının kullanılmadığı yerler olmasına özen göstermeliyiz. Yakın alanlarda çiftçiler varsa bu konuda onları uyarmalıyız. Ağaçları olanları akşam saatlerinde ilaçlama yapmasını söylemeliyiz.

b) Arılık yerinin rüzgar almayan, işlek olmayan bir yer olmasını sağlamalıyız. Yazları gölge olan, kış aylarında da güneye bakan yerleri seçmeliyiz. Çamur olmayan yerler seçmeli ve kovanları nemden korumalıyız. Bu sebeple kovanları yerden yüksek koymalıyız. Arıların yakınında temiz su bulunmasına özen göstermeliyiz. Eğer su kaynağı yoksa kendimiz suluk yapmalıyız.

c) İnsan ve hayvanların fazla olduğu bölgelerden uzak yerler seçmeliyiz. Aynı zamanda park ve yüzme havuzlarına da uzak olmalıdır. Kovanları otların ya da çalılıkların arasına koymamalıyız. 5 km kadar alanda zengin bitki kaynağının olmasına dikkat etmeliyiz. 1 arılıkta en fazla 150 adet kovan olmalı ve iki arılık arasında da en az 4 km mesafe olmasına dikkat etmek önemlidir.

d) Arı ırkı seçerken o yöreye uygun ırkları bulmalı, iklim koşullarına uygun olmalıdır. Oğul eğilimi az olmalı, nektar verimi fazla olmalıdır. Yavrulama yeteneği yüksek olmalı, hastalık ve zararlılara karşı dirençli olmasına dikkat etmemiz de önem taşımaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu