Arivehayat

Arıcılık Nedir, Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nedir, Son zamanlarda insanlar köye dönüş projeleri ile beraber hayvancılık, tarım ve arıcılık faaliyetleri ile ilgili hibe ve projelere merak sarmaktadır. Hayvancılık ve çiftçilik kadar en az arıcılık mesleği de insanların ilgi odağı haline gelmektedir. Peki; arıcılık nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız; bu yazımızda bütün detaylarla bilgi vereceğiz.

Teknik arıcılık yapanlar tarafından ana arı üretimi ve oğul üretimi yapılmaktadır. Arılı kovan sayısını artırarak arı satışı gerçekleştirmektedir. İşte bizde bunlardan arılı kovan satın alarak işi öğrenmeye çalışırız. Aynı zamanda arıcılıkta gerekli olan malzemeleri, araç ve gereçleri de öğrenmemiz bizim için önemlidir. Bu işte aynı zamanda cesarette gerekir. Bazıları her ne kadar meraklı olsa da arılardan korkmaktadır. Her işte olduğu gibi bu işi öğrenmek için de yardım almak gereklidir.

Bizim İçin Temel Bilgiler Önem Taşır

Mesela arılar çevreye dağıldığı zaman onları nasıl kontrol altına alabiliriz. Çerçeveleri kontrol ettiğimiz zaman poleni, ana arıyı, yumurtaları görmemiz ve bunları zaman içinde öğrenmemiz gerekiyor. Kovan içinde işçi arı, erkek arı ve ana arı bireylerini iyi tanımalıyız.

Eğer sıfırdan işe başlıyor iseniz sizlere tavsiyem; yavaş yavaş ufak kovan sayıları ile başlamak. Kovanlarınızı da sıfır alın ki hastalık riskine karşı avantajlı başlayın. Arı almak için ise en uygun zaman ilkbahar ayıdır. Bu ayda arıları güçlü bir şekilde alıp işi öğrendiğinizde o yıl içinde mahsul elde etme şansınız da olur.

Şunu da belirtmeliyim ki eğer vaktiniz çok az olacak ise bu işe hiç girmeyin. Aman canım benim kovanı arılarla alırım koyarım onlar çalışır demeyin. Bu iş öyle kolay bir iş değildir. Onların da bakımı oldukça zahmetli olacaktır. Devamlı takip edeceğiniz zamanlar olacaktır. Bir de arıya karşı alerjiniz varsa aşı tedavisi olmadan bu işe başlamayın. Bu iş sizin için hayati risk taşır.

arıcılık nasıl yapılır?
Arıcılık Nedir

Arıcılık Eğitimi

Bu sektöre yeni adım atan biri olarak arıcılık eğitimi veren kurum ve kuruluşlardan kurs almanız da faydalı olur. Orada öğreneceğiz temel teorik bilgilerle beraber kafanızda bir şeyler şekillenmeye başlar. Sonrasında kursun uygulamalı eğitimleri olursa da sizin için her şey daha mükemmel olacaktır.

Bitki Çeşitliliği ve Arıların Irklarını Bilmek

Her arı ırkının kendine has özellikleri ile ortama sağladıkları uyum arasında bir bağ vardır. Arıların her biri aynı ortamda aynı verimi sağlamazlar. Sizlerde bölgede arıcılık yapan birilerini bulup onlardan bu konuda detaylı şekilde bilgi alarak doğru ırkla çalışmaya başlarsınız.

Bal üretimi için arıların bitki çeşitliliği fazla ve yakın olan ortamlarda yer alması gerekir. Polen miktarı yüksek olan bitkilerin olduğu bölgelerde arılar daha fazla bal yapmaktadır. Aynı zamanda nem dengesi ve yağış seviyesi de arıların yaşam alanı olarak önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra arılık bölgesinde su olması gerekir. Arıların su ihtiyacını kolay şekilde karşılaması adına bu önemli bir kriterdir.

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

İlk etapta bizlere lazım olan arıların yaşam alanı için gerekli olan kovanlardır. Kovanları hallettikten sonra ise arı almamız gerekir. İster kovanıyla birlikte alırsınız, isterseniz kovanı ayrı yerden temin edersiniz.

Arıcı kıyafeti bizim için gerekli olan bir malzemedir. Aynı zamanda bir de körüğe ihtiyacımız olacaktır. Diğer taraftan çıtalara takacağımız petekler, bal süzme makinesi, el fırçası, el demiri gibi ihtiyaçlar olacaktır.

Arıcılık İşini Yapmak İçin Gereken Bilgiler

Teknik arıcılık konusunda bilgi sahibi olmak, bilgileri kavramak ve öğrenmek için öncelikle teorik bilgiye de önem vermelisiniz. İnternet üzerinden videolara bakarak ya da arıcılık kitapları okuyarak bu bilgileri pekiştirin. Önceden de bahsettiğimiz üzere kursa giderseniz sizin için daha iyi olur. Kovandaki arı bireylerini iyi tanımak, onların yaşam faaliyetlerini ve döngülerini iyi kavramak; arıcılık konusunda tecrübe kazanmanın ilk basamağıdır. Tecrübeli kişilerden uygulama konusunda yardım almanız sizin için önemlidir. İlk başta tavsiye ettiğimiz kovan sayısı 2-3 adeti geçmesin. Zaman içinde tecrübe kazandığınızda kovan sayısını artıracaksınız. Bu işi sürdürebilir hale getireceksiniz. Bu bilgileri öğrendikten sonra ; arıcılık nedir, arıcılık nasıl yapılır? konusunda büyük bir kademe ilerlemesi göstereceksiniz.

Sıradaki yazı: bal analizi konusunda bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu