Arivehayat

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nasıl Yapılır? Sıfırdan arıcılık yapmak isteyenlerin bu konuda birçok noktaya dikkat etmesi gerekecektir. Son derece hassas canlılar olan arıların verimli şekilde bal üretmelerini sağlamak için arıların uygun kovanlarda yaşamaları ve bal üretimi için en uygun mevsim ve coğrafya koşullarına sahip alanlarda yer almaları gerekir. Arıcılık yağmak için ilk olarak fizibilite çalışması yapılması gerekecektir. Bu çalışma kapsamında arıların yaşayacakları yerin doğru şekilde seçilmesi en önemli unsudur.

Arıcılık faaliyetleri için kurulacak yerin koşullarının uygun olması ve arıcılık yapacak kişinin bu alanda teorik – pratik bilgisinin de yüksek olması gerekecektir. Türkiye’de ve dünyada arıcılık yaygın bir meslek türüdür. Ülkemizde arıcılık yapmak için sertifika almak zorunlu değildir. Ancak hibe desteklerinden yararlanmak veya devlet desteği almak için arıcılık sertifikası gerekecektir. Sertifikayı alarak ve arıcılık ile ilgili eğitimlere katılarak çok daha profesyonel şekilde arıcılık yapmaya başlayabilirsiniz.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Gezici Arıcılık Nasıl Yapılır?

Adım adım arıcılık faaliyetlerine ilişkin verilen eğitimler de ve uygulama yöntemlerinde farklı arıcılık türlerinin olduğu görülmektedir. Bunlardan biri olan gezici arıcılık ise diğerlerine göre çok daha zorlayıcıdır. Arı kolonilerini yıl içinde elverişli nektar ve polen kaynaklarına taşıyarak yapılan arıcılık gezginci arıcılık türüdür. Bilimsel metotlar kullanılarak yapılır ve bu tür arıcılıkta verim son derece yüksektir. Ürün çeşitliliği de aynı oranda artacaktır.

Seyyar arıcılık olarak da zaman zaman anılan bu arıcılık türünde amaç arıların nektar ve polen açısından en zengin bölgelerde bal üretmesinin desteklenmesidir. Verimliliğin artmasına odaklanan bir arıcılık türü olmasına rağmen arı kolonisinin taşınmasına yönelik gerekli araç ve kovanlara sahip olunması gerektiği için çok daha maliyetli sayılabilir.

Doğal Arıcılık Nasıl Yapılır?

Bahçede arıcılık yaparak da uygun iklim ve coğrafyada vatandaşların arı yetiştiriciliği ve bal üreticiliği yapmaları mümkündür. Doğal arıcılığın temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Arıcılık ürünlerinin üretiminden bal üretim sürecinin tamamlanmasına kadar olan aşamaların hiç birinde kesinlikle kimyasal ve suni ilaçlama vb. kullanılmaz.
 • Doğal yapısı bozulmamış organik alanlarda yapılır.
 • Arılara en az müdahale ile gerçekleştirilir.

Tamamen doğal bir bal üretimi için arıların yaşadığı ortam son derece önemlidir. Özellikle şehirlerden uzak, insan varlığının en az olduğu ve doğal yapısı bozulmamış alanlarda bu tür arı yetiştiriciliğinin yapılması gerekecektir. Nektar, polen ve su toplama süreçleri dahil arıların hiçbir şekilde kimyasal ve suni unsurlara maruz kalmadan üretim gerçekleştirmelerinin desteklenmesi halinde organik arıcılık yapılabilir.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Sabit Arıcılık Nasıl Yapılır?

Sabit arıcılık adından da anlaşılacağı gibi arıların üretim için en ideal noktalarda kolinileşerek üretim gerçekleştirmelerini destekleyen sabit bir arıcılık türüdür. Sabit arıcılıkta dikkat edilmesi gereken en temel unsur bala esas teşkil eden o bölgenin florasdır. Yerinden kalkmadan istenen düzeyde bal alınabiliyorsa o bölgede sabit arıcılığın yapılması mümkündür. Kovan şekillerinin de aynı şekilde taşınma süreci ile uğraşılmayacağı için buna uygun alternatif seçenekler tercih edilebilir. Tüm ekipmanların da birbiri ile uyumlu olması son derece önemlidir.

Arıların verimli şekilde üretim sağlamları için kendilerini her zaman rahat ve güvende hissetmeleri ve kısa sürede bölgenin florasına göre yeterli miktarda materyali toplayabilmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Arıcılık yapmak isteyenlerin ilk olarak hangi tür arıcılığı tercih edeceklerine karar vermeleri bu açıdan önemli bir unsudur. 

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Arı yetiştiriciliği yapmak isteyenler öncelikle hangi tür arıcılık yapacaklarına karar vermeler gerekecektir. Arıcılık temelde sabit ve gezici, gezginci olarak iki farklı başlık altında değerlendirilmektedir. Arıcılık yapmak istediğiniz doğal yaşam alanının arı florasına uygun olması gerekir. Eğer bu uygunluğa sahip bir coğrafyada yaşamıyorsanız seyyar arıcılık tercih etmeniz gerekecektir.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık faaliyetleri kapsamında devlet desteklerinden yararlanmak için ayrıca arıcılık sertifikalarının alınması gerekecektir. Çeşitli kursalar ve sertifika programlarına katılarak arıcılık yapılması verimin nasıl artırılacağına dair genel bilgilere sahip olunması açısından da önemlidir.  

Arıcılık Yapmak İçin Ne Gerekiyor?

Arıcılık yatırımcıları için gerekli belgeler arasında birçok farklı unsur yer almaktadır. Öte yandan arılara ve arı sokmasına karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyecek kişilerin bu girişimlerde bulunmaları mümkündür.

Arıcılık kapsamında istenebilecek bazı belgeler ise kısaca şunlardır:

 • Ana arı üretim belgesi,
 • Çevre izin belgeleri ve lisanlar,
 • Arıcılık kayıt sistemine kaydolmak,
 • İşyeri açma ve çalışma ruhsatları,
 • İşletme kayıt – onay belgeleri vb.

Resmi belgeler ile arıcılık alanında faaliyet gösteren kişilerin hem devlet desteklerinden yararlanması hem de yasal herhangi bir sorun yaşamadan profesyonel olarak arıcılık faaliyetlerine balamaları mümkündür.  

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nasıl Alanda Yapılır?

Arıcılık kursu ile üretim gerçekleştirmek isteyenlerin dikkat edilmesi gereken en önemli kriterler hakkında temel bilgiler verilmektedir. Arıcılık için yer seçiminde şu unsurlara dikkat edilmelidir:

 • İşlek yollar yakın olmaması,
 • Küçük – büyük hayvan çeşitliğinin az olması,
 • İnsanlardan ve şehirden uzak noktaların seçilmesi.
 • Bölgenin arılar için coğrafi ve iklim şartları ile uygun olması.

Arıcılık yapmak isteyenlerin alan seçiminde daha birçok farklı unsura dikkat etmesi gerekecektir.

Kazların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu