Arivehayat

Arıcılık Kredileri ve Genç Çiftçi Sertifikası Başvurusu

Evet. Bu yazımızda sizlere arıcılık kredileri ve genç çiftçi sertifikası başvurusu konusunda detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Sizlerde bu bilgilerden faydalanarak başvuru şartlarını öğreneceksiniz. Şimdiden herkese iyi okumalar diliyorum.

Arıcılık son zamanlarda herkesin iş imkanı konusunda merak ettiği faaliyetler arasında yerini alıyor. Birileri heves ediyor ve diyor ki; bende birkaç kovan arı alayım boş zamanlarımda bakayım. En azından kendi yiyeceğim balı alırım. Profesyonel olarak yapamasam da bir deneyim. Belki bu işi severim ilerleterek sonrasında meslek haline getirebilirim. Eğer meslek olarak yapamasam bile kendime en azından hobi edinirim diyerek; arıcılık yapmak istemektedir. Eğer hobi olarak bu işi yapmak istiyorsanız elbette ki bunun için 2 kovan arı ile işe başlamanız yeterlidir. Ancak işi ilerlettiniz ve mesleki bir faaliyet olarak bu işi yapmak istiyorsunuz. Bunun için bazı kredi ve hibe imkanları bulunmaktadır.

Hibe konusunda ise son yıllarda en popüler olanı ise genç çiftçi hibe projesidir. Bu proje 2017 yılı itibari ile; tarım ve orman bakanlığı tarafından gençlerin istihdam sağlayabilmesi adına başlamıştır. Sadece arıcılık konusunda değil birçok konuda da hibe imkanı sağlamaktadır. Peki genç çiftçi projesi için neler yapmalıyız. Bunun için genç çiftçi sertifikası veriliyor. Genç çiftçi sertifikasından biraz bahsedelim:


Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim programıyla gençlere Genç Çiftçi Sertifikası verilmektedir. Genç Çiftçi Sertifikası ile Çiftçi Kayıt Sistemi birbirinden tamamen farklıdır. Çiftçi kayıt sistemine dahil olmak için; herhangi bir kurs ya da eğitimden faydalanma söz konusu değildir. Genç Çiftçi Sertifikası için ise bakanlık aracılığıyla düzenlenen eğitim ve kurslara katılmak gereklidir. 

Genç Çiftçi Sertifikası Veren Kurslar


Bakanlık tarafından genç çiftçilere eğitim verilebilmesi adına; bakanlı bünyesi görevli olan kişilerin koordinesinde Çiftçi Eğitim kursları düzenlenmektedir. Bunlar;

 • Türkiye Ziraat Odaları Birliği
 • İŞKUR
 • Bakanlığa bağlı eğitim merkezleri
 • Halk Eğitim Merkezleri
 • Tarım ve Orman Bakanlığı

Genç çiftçi sertifikası olanlara aynı zamanda genç çiftçi hibe projesi başvurusunda artı puan verilmektedir. 

Genç Çiftçi Sertifikası Hangi Amaçla Verilmektedir?

 • Tarımsal üretime katılan gençlerin sayısını artırmak ve sürdürebilir tarımı sağlamak
 • Yapılan projeler kapsamında genç çiftçilere yönelik verilen eğitimlerle tarımsal nüfusun gençleştirilmesi
 • Genç Nüfusun daha aktif bir şekilde tarım ve hayvancılık üzerine çalışma yaparak ülke üretiminde verimliliğin artırılması 
 • Kırsal kesimde yaşayan genç nüfusun bu projelerden faydalanarak üretimi bırakıp şehirlere göçün önüne geçilmek istenmesi 

Kurslarda verilen eğitimlerden bahsedecek olursak;

 • Bitki Zararlıları İle Mücadele,
 • Arıcılık,( Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi yapacak olan kişilerin sertifikası alması halinde genç çiftçi hibe projesinden faydalanabilmesi için 50 kovandan az arısı olması gerekir.)
 • Antep Fıstığı Yetiştirme,
 • Elma Yetiştiriciliği,
 • Organik Tarım,
 • Süt Sığırcılığı vb. konularda eğitimler verilmektedir.

Kosgeb Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Nasıl Alınır?


Sabit ya da gezginci arıcılık yapmak isteyenler arıcılık teşviki konusunda devlet destekli hibe ve kredilerden faydalanmak adına Kosgeb’ten nasıl faydalanır? 

Arıcılık ile üretim yapmak isteyen şahıslara Kosgeb tarafından İmalat/Gıda Ürünleri adıyla başvuru yaparak faizsiz olarak hibe ve kredi olanağı sunulmaktadır. Kosgeb tarafından arıcılık kredisi almak isteyenlerin öncelikle girişimcilik eğitimi almak zorundadır. 32 saat olan bu eğitimde iş planının nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi verilir. Destek programı olarak 50-100 bin TL arasında kredi olanağı sunulmakla birlikte engellilere, kadınlara, gazi ve şehit yakınlarına %80 olarak geri ödeme imkanı sağlanmaktadır. 

Girişimcilik eğitimi sonrasında hibe kredi ile birlikte arıcılık için ihtiyaç olan polen kurutma makinesi, bal süzme makinesi gibi ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Ancak direkt canlı hayvan alımı konusunda Kosgeb tarafından destek sağlanmamaktadır. Bu nedenden ötürü arı yetiştiriciliği adı altında Kosgeb’e başvuru yapıldığı takdirde hibe ya da kredi imkanından faydalanamazsınız. Bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi gibi faaliyetler adı altında başvuru yaparak kredi ve hibelerden faydalanabilirsiniz. 

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla düşük faizli olarak Ziraat Bankası arıcılık kredisi vermektedir. Ziraat Bankası ile birlikte Denizbank, Akbank gibi diğer bankalar da arıcılık kredisi veriyor. Bu nedenle işletmelerin desteklenmesi adına devlet aracılığıyla düşük faizli kredi veren bankaların başında Ziraat bankası gelmektedir. 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz verilen kredide 1,5 milyon TL’ye kadar limit sağlamakla birlikte %50 faiz indirimi sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları


100 ve üzeri arılı kovanı bulunan ve ana arı üretimi yapan üreticiler adına güneş enerjisi ve jeneratör, minimum 1000 tane olmak üzere çiftleşme kovanı; arıcıların ikamet sağlayabilmeleri için karavan, boş kovan, arılı kovan, bal süzme makinesi, 200 ve üzeri arılı kovanı olan gezginci arıcılara yine güneş enerjisi sistemi, jeneratör ve karavan, bombus arısı yetiştiricileri adına bina yapımı gibi kredi desteği sağlanmaktadır.

Arıcılık kredisi şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Krediyi almak adına Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi gereklidir.
 • Minimum 50 arılı kovan bulunması
 • Başvuru ile birlikte incelemeler ile kredi notunun riskli grupta olmamasını yanında; kredi notu düşük ise ya da geçmişte ödenmeyen borçlar sebebiyle yasal takibe girenler ise kredi imkanından faydalanamaz.

Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar


Yeterli sermaye sahibi olmayan biri olarak Arı yetiştiriciliği yapmaya karar verdiyseniz ;Ziraat bankasının arıcılık kredisinden faydalanabilirsiniz. Kredi başvurusu için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişinin kimlik aslı ve fotokopisi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
 • Kredi karşılığında gösterecek güvenceler ve belgeleri
 • Kira sözleşmesi ya da tapu kontratı
 • 3 senedir faaliyet gösterdiğine dair belge.
 • Bankanın talep ettiği ipotek ve kefillerin temin edilmesi; kefil olanların gelir durumu ve kredi notları
 • Düzenli gelir sahibi olduğuna dair gelir belgesi yanı sıra devlete vergi borcunun bulunmadığını gösteren belge

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

12 aya kadar kredi vadesi olması durumunda faiz oranı yılda %4 ve aylık %0,33 tür. Kredi vadesinin 12 aydan daha fazla olması halinde ise yıllık faiz oranı %5 ve aylık olarak ise %0,41 olarak belirlenmektedir. Evet arkadaşlar. Arıcılık kredileri ve genç çiftçi sertifikası başvurusu konusunda anlatacaklarımız bu kadar. umarım faydalı olmuştur.

Sıradaki Konumuz: Propolisin Üretimi okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu