Arivehayat

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır? Türkiye’de arıcılık haritası kapsamında arıcılık için en verimli bölgelerin nereler olduğu tespit edilebilmektedir. Özellikle ülke genelindeki tüm arıcılık faaliyetlerinin kayıt alındığı Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) bünyesinde kayıt işlemlerinin yapılması bu tür verilere ulaşılması önemli bir unsudur. Arıcılık için bölge seçimi için son derece önemlidir. Bu nedenle yoğun olarak yapılan bölge ve illerin zaman içinde, küresel iklim değişikliklerine de bağlı olarak değişmesi muhtemeldir.

Arıcılık için en iyi bölgelerin temel özellikleri ise kısaca şöyle özetlenebilir:

 • Bitki örtüsünün zengin ve arıcılık için uygun olması,
 • Bol çiçek çeşitliliğinin bulunması,
 • Su kaynakları açısından zengin olması,
 • Rüzgara açık yerlerde olmaması vb.

Çok yönlü bir coğrafya ve iklim araştırması yapılarak arıcılık faaliyetlerine başlanması mümkündür. Arıcılık yapılan bölgeler açısından Türkiye’nin birçok farklı noktasının uygun olduğu görülmektedir.

Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Türkiye’de arıcılık nerelerde yapılır sorusu belirli dönemlere göre değişmektedir. Bu değişikliklerin yapılması coğrafya ve iklim koşullarından devlet teşviklerine kadar birçok unsur yer alıyor. Türkiye’de genelde arıcılığın yoğun olduğu bölge Doğu Karadeniz, Erzurum ve Kars platosu ile Ege’dir. İller bazında ise sıralamalar değişmektedir. Günümüzde hala söz konusu bölgelerde yoğun olarak yöre halkının arıcılık ile uğraştığı görülmektedir.

Verimli bir şekilde arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişilerin tercih edecekleri bölgelere göre doğru bir planlama yapmaları gerekecektir. Sadece bölgenin temel özellikleri arıcılık faaliyetlerinin başarılı şekilde yapılmasını sağlamaz. Bu kapsamda arı kovanlarının yapısı ve bakımları da son derece önemlidir. Arıların yaşam alanlarının bölge özelliklerine göre ayarlanması verimlilik açısından son derece önemlidir.

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

Arıcılık En Fazla Nerede Yapılır?

Arıcılık en fazla nerede yapılır sorusunun yanıtını bilmeden bu alanda faaliyet göstermek hedeflenen başarıya ve verimliliğe ulaşma konusunda yeterli olmayacaktır. Arıcılığın Türkiye’de yoğun olarak yapıldığı yerlerin başında Doğu Karadeniz gelmektedir. Dünya genelinde Türkiye aynı zamanda arıcılığın en yaygın olarak yapılmadığı ikinci ülke olarak dikkat çekiyor.

 • Doğu Karadeniz
 • Erzurum – Kars Platosu
 • Ege Bölgesi

Türkiye’de arıcılık faaliyetleri il öne çıkan üç bölgenin yanı sıra arıcılığın hem arazi şartları hem de iklim koşulları nedeniyle en az yapıldığı yerler ise kısaca şunlardır: Yozgat, Kütahya, Bolu, Eskişehir vb. illerde oldukça azdır. Dağlık ve rakımlı bölgelere nazaran söz konusu sayılan yerlerde arıcılık faaliyetleri son derece azdır. Dünya genelinde birçok ülke arasından Türkiye hem arıcılık faaliyetleri hem de diğer tarım ve hayvancılık faaliyetleri açısından son derece önemlidir.

Arıcılık Nerede Yaygındır?

Arıcılığın yaygın olduğu yerler arasında Ege Bölgesi ve Doğu Karedeniz ilk sıralarda yer almaktadır. Arıcılığın bu bölgelerde yapılmasında birçok farklı iklim ve coğrafi koşul sayılabilir. Özellikle arıcılığın yüksek yerlerde yapılmasının temel nedeni hem çiçek zenginliğinin değişmesi hem de sezondan bal verim oranı değişmesinde etkilidir. Çoğu zaman kaliteli ballar bu yüksek rakımlı yerlerden gelmektedir. Bölgenin flora açısından zengin olması arıcılık faaliyetlerinin verimli olmasını sağlamaktadır.

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

Türkiye’de Ordu, Muğla ve Adana gibi iller ise bu kapsamda ön planda yer alan iller arasında yer almaktadır. Günümüzde arıcılık faaliyetlerine başlamak isteyenlerin bölge araştırmalarını iyi yapmaları önerilmektedir. Arıcılık yapılan bölgeler iyi araştırılarak en verimli ve kaliteli üretim sahasının seçilmesi mümkündür.  

Arıcılık En Çok Hangi İlde Yapılır?

Arıcılık 1.il 2022 verilerine göre Ordu ili en çok bal üretiminin yapıldığı iller arasında ilk sırada yer aldı. Son 5 yıllık verilere bakıldığında bal üretim miktarlarına göre 15 bin tondan fazla üretim ile birinci sırada yer almaktadır. Verimlilik açısından Ordu’nun diğer pek çok ile göre çok daha iyi bir konumda olduğu görülmektedir.

Arıcılık faaliyetlerinin en fazla yapıldığı illerde sıralaması ise bal üretimlerine göre kısaca şöyledir:

 • Ordu
 • Muğla
 • Adana

İlk üç il arasında yer alan Ordu, Muğla ve Adana, son yıllarda bal üretimi açısından verimliliğin de yükselmeye başladığı iller olarak değerlendirilmektedir. En sonki verilere göre en az bal üretimi yapılan iller ise Kilis ve Nevşehir oldu.

Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

Arıcılık En İyi Nerede Yapılır?

Arı kovanı nerede olmalı sorusu arıcılık faaliyetleri ile yeni tanışacak kişilerin en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Ancak burada sadece bölge ve il seçimi yeterli değildir. Arıların yaşayacakları kovanlar ve bakımları için tercih edilecek yöntemlerin de bu kapsamda araştırılması gerekecektir.

Balları ile meşhur bölgeleri ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ege Bölgesi – Çam Balı
 • Doğu Anadolu Bölgesi – Çiçek Balı
 • Karadeniz Bölgesi – Kestane Balı
 • Trakya Bölgesi –  Ayçiçeği Balı
Arıcılık Hangi Bölgede Yapılır?

TÜİK’e Arıcılığın En Fazla Olduğu Yerler Neresi?

Arıcılık en fazla nerede yapılır TÜİK tarafından açıklanan verilere göre de incelenebilir. Güncel verilere göre Türkiye’de bal üretimi konusunda 96 bin 344 ton olarak toplam üretim yapıldı. Bu verilere göre Ordu 15.888 ton ile bal üretiminde Türkiye’de birinci sıraya yerleşmiştir. Arıcılık yapılan bölgeler arasında ise Karadeniz ilk sırada yerini korumaktadır.

Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu