Arivehayat

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır? Arıcılık belgesi için gerekli evraklar ile arıcılık belgesine sahip olan kişiler resmi olarak arıcılık yapabilirler. Arıcılık belgesi almak ve arıcılık işini detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenlerin çeşitli kamu veya özel kurslara katılarak söz konusu belgeleri almaya hak kazanabilirler. Arıcılık belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve diğer bakanlıkların da geçerliliğini kabul ettiği kurslardan tüm girişimcilerin eğitim alarak belge sahibi olmaları mümkündür.

Arı yetiştiriciliği yapmak için gerekli olan ve yaptıkları için belgelendirilmesi için alınan bir sertifika olarak da değerlendirilmektedir. Bu belgelere sahip olmayan kişilerin devlet teşviklerinden yararlanamaması nedeniyle birçok üretici tarafından belge ile arıcılık yapılmaktadır. Arıcılık belgesi almak için yaşadığını bölgedeki halk eğitim merkezlerine veya özel eğitim kurumlarına başvurmanız gerekecektir.

Arıcılık Belgesi

Arıcılık belgesi avantajları sayesinde bu alanda faaliyet gösterecek birçok kişi eğitim programlarına katılarak işlem yapmaktadır. Arıcılık belgesi kısaca; arı yetiştiriciliği yapmak ve bu işin belgelendirilmesini sağlamak için alınan bir sertifikadır. Arıcılık belgesi ile devletin arıcılara verdiği teşviklerden ve desteklerden yararlanma fırsatı da elde edilmektedir.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık belgesi sayesinde ayrıca kolon başına verilen devlet desteğinden yaralanma imkanı da elde edebilirsiniz. Öte yandan arıcılık yapmaya karar veren kişilerin arıcılık izin belgesi ile arı yetiştirmek istedikleri bölgelerdeki faaliyetlerine ilişkin de resmi işlemleri tamamlamaları gerekmektedir. Bu kapsamında birçok farklı sertifika alınması gerekebilir. Arıcılık belgesi resmi olarak arıcılık faaliyetlerinde bulunmanız ve devlet desteklerinden de yararlanmanız açısından önemli bir unsurdur.  

Arıcılık Kayıt Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık kayıt sistemi için gerekli belgeler ile devletin açtığı kurslara katılım sağlanması gerekmektedir. Söz konusu kurslara katılarak hem arıcılık ile uğraşabilir hem de işi çok daha profesyonel şekilde yapmak için teorik gerekli bilgiler sahip olunması sağlanır. Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS), Türkiye’de arıcılık faaliyetlerine bulunanları ve arı kolonilerini kayıt altına almak ve üreticilerin çalışmalarını tespit etmek için kullanılan önemli bir sistemdir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından AKS kapsamında gerekli hizmetler verilmektedir.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de arıcılık faaliyetlerinin kayıt altına alınması konusunda önemli detaylar yer alır. Arıcılık Kayıt Sistemi kapsamında şu unsurlar yer almaktadır:

 • Sabit Arıcı
 • Gezginci Arıcı
 • Arılık
 • Ana Arı Üreticisi
 • Aktif Koloni
 • İşletme Numarası
 • İşletme Adresi
 • Pasif Koloni

Tercih ettiğiniz arıcılık faaliyetlerine göre sisteme kayıt olduktan sonra, arıcılık belgesine sahip olan kişilerin ayrıca devlet desteklerinden yararlanmaları sağlanmaktadır.

Arıcılık Sertifikası Nasıl Alınır?

Arıcılık sertifikası almak için halk eğitim merkezleri, özel kurslar veya diğer eğitim programlarına katılım sağlanması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) için vatandaşlardan bu tür belgeler istenecektir. AKS için başvuru yapanların süreç takibine ilişkin detayları e – Devlet üzerinden de sorgulaması mümkündür.

Sertifikayı ilgili resmi kurumlardan onaylı yerlerden aldıktan sonra arıcılar birliğine üyelik için şu belgeler talep edilecektir:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili il/ilçe müdürlüklerinden alınacak işletme tescil belgesi,
 • İkamet belgesi,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Üyelik başvuru formu vb.

Ayrıca arıcılık faaliyetlerine yönelik diğer resmi belgelerin de hazırlanarak başvuru yapılması gerekecektir.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık Belgesi Fiyatı

Arıcılık sertifikası ücretsiz kursları ile arı yetiştiriciliğinin teşvik edilmesine yönelik çeşitli projelere de imza atılmaktadır. Arıcılık belgesi almak için devlet tarafından açılan kurslara kayıt olmak gerekecektir. Ücretli ve ücretsiz kurs seçenekleri bulunur. Yaşadığınız bölgeye ve kurslara katılma koşullarına göre bu belgelere sahip olmak mümkündür. Arıcılık belgesi almak isteyenlerin kurs sürecini başarılı şekilde tamamlamaları gerekecektir.

Arıcılık Belgesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Arıcılık belgesi Halk Eğitim merkezlerinden ve Tarım ve Orman Bakanlığı arıcılığı ile verilen kurslara katılım sağlanması gerekmektedir. Bu kurslardaki eğitimleri başarılı şekilde tamamlayan kişilerin arıcılık belgesine sahip olmaları mümkündür. Arıcılık belgesin sahip olmak isteyenlerin bu resmi kurslara katılarak başarı sağlamaları halinde resmi olarak faaliyetlerine başlamaları mümkündür.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık belgesi olmayan kişilerin devlet teşviklerinden ve arıcılık için verilen desteklerden yararlanmaları mümkün değildir. Arıcılık Kayıt Sistemi sayesinde hem Türkiye’de arıcılık faaliyetlerine ilişkin kayıt tutulabiliyor hem de arıcıların hibe programlarından yararlanarak üretiminin desteklenmesi sağlanabilir. Hem devlet hem de üretici açısından faydalı bir sistem olarak görülmektedir.

Arıcılık Belgesi Olan Silah Alabilir Mi?

Arıcılık belgesi silah ruhsatı almak isteyenler için de önemli bir belge olarak görülebilir. Arıcılık faaliyetlerini özellikle yerleşim yerlerinden uzak yerlerde yapacak kişilerin tehlikeli bölgelerde bu işi yapmaları halinde silah bulundurma ve taşıma ruhsatlarına sahip olmaları mümkündür. Bu kapsamda mevcut olarak gezginci arıcılık yapılması ve en az 100 fenni arı kovanı bulunması gerekmektedir. Bu kişilerin silah ruhsatı almak için başvuru yapmaları mümkündür.

Arıcılık yapmak için yasal ve fiziki birçok şart bulunur. Bu şartların hepsini taşıyan kişilerin gerekli durumlarda silah ruhsatı için başvuruda bulunması da mümkündür. Arıcılık belgesi almak bu süreçte de gerekli temel şartlardan biridir.

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu