Arivehayat

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Arıcılık son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir faaliyet ve meslektir. Arıcılıkta para var mı? diye soracak olursanız; hem vardır hem de yoktur diyebiliriz. Eğer bu iş bilinçli bir şekilde yapılırsa makul düzeylerde para kazanmak mümkün olabilir. Ancak bu iş teknik bilgi gerektiren, bakımı yapılması gereken bir iştir.

Örnek olarak 5 kovan arımız var ve bu arıları bir araziye koyduk. O yılda mevsim şartları iyi gitti ve her bir kovandan 20-30 kg arasında bal aldık diyelim. Bu balı eğer doğal şartlarda katkı maddesi minimum şartlarda üretmiş iseniz ve analiz değerine göre kaliteli bir ürün ortaya çıktıysa bugünkü piyasada 70-150 TL arasında süzme bal fiyatı çıkarılabilir.

Eğer çok yüksek ve dağlık alanlarda şehir merkezinden uzak ve flora çeşitliliği fazla olan bir karakovan balı üretmiş iseniz bu balın kilogram fiyatı 250-300 TL civarlarında seyredebilir. Sonuçta bu iş emek isteyen bir iştir. Bu yüzden balın kalitesine göre dürüstlük ilkesine bağlı olarak bir fiyat belirlemek gerekir. Arıcılık yapmak konusunda birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekecektir.

arıcılık yaparak para kazanma

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Öncelikle arılı kovanlar hazır hale getirilir. Ana arı yumurta attıkça kovandaki işçi sayısı artacaktır. Kovandaki işçi sayısının artmasıyla kovanın besin ihtiyacı artacak buna paralel orantıda da üretim miktarı artacaktır. Bu işe başlamak adına öncelikle çeşitli kaynaklardan bilgi almak önemlidir. Birazda cesaret gerektiren bir iştir.

Bu işten para kazanma konusu ülkemiz bakımından değerlendirildiğinde coğrafi açıdan elverişli bir iştir. Ancak son zamanlarda yaşanan ekonomik fiyat artışları üreticileri zorlamaktadır. Bu konuda devletin bazı destekleyici teşvikler vermesi ve politikalar uygulaması gerekir.

Karlı bir yatırım adına bu sektöre adım atmak isteyenler bu konuda öncelikle eğitimi almalıdır. Arıcılık eğitimi her yıl Halk Eğitim Merkezleri ile Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Sizlerde bulunduğunuz yerde bu kurumları takip ederek kurs hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kurs sonrasında her bir kişiye arıcılık sertifikası verilir. Bu kurslar sonucunda arıcılık sertifikası alarak bu işi daha bilinçli bir şekilde yapmak mümkün olacaktır.

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

Arıcılık yaparak para kazanma öncesinde arıların yaşam alanı için gerekli olan kovan satın almak gerekir. Şu anki piyasa şartlarında bir kovanın fiyatı 350-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Sonrasında ise kovana arı alımı yapacağız. 2022 yılı itibariyle 1 çıtalı arı fiyatı ortalama 100-120 TL arasındadır.

Bu işi yaparken bir arıcı maskesi ve elbisesi almalıyız. Bunların fiyatı da 60 TL civarıdır. Arılara bakarken körük ihtiyacı olacak. Bunun fiyatı ise 35-110 TL arasında değişmektedir.

Bal üretimi gerçekleştirildikten sonra bal süzme makinelerinde süzme bal üretimi yapacağız. Bal süzme makineleri ise manuel ile elektrikli çeşitlere göre fiyatı değişmektedir. İnternet üzerinden arıcılık malzemeleri satan firmalara göz atarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında gerekli olan malzemeler:

 • Bal sağım çadırı ( evi olan evde de sağım yapabilir.)
 • El demiri
 • Çıta teli
 • Fırça
 • Arı ilaçları
 • Şurup için şeker

gibi ürünlerin maliyeti olacaktır.

Arıcılık Kazanç Maliyeti Hesaplaması

1kg bal üretim maliyeti 2022 yılına göre hesaplanacak olursa; 25-30 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Yıllık 1 adet kovandan ise alabileceğimiz bal miktarı ise 15-25 kg arasındadır.

1 adet kovandan ortalama 25 kg bal aldığımızı düşünürsek bunun üretim maliyetini ise 25 TL olarak ele alırsak;

 • 1 kg bal günümüz piyasasında 75 TL-80 TL arasında sattığımızı düşünelim
 • Yıllık kovan maliyeti: 25 kg bal x 25 = 625 TL
 • Yıllık kovan getirisi: 25 kg bal x 75= 1875 TL
 • Yıllık kovan net karı: 1875-625= 1250 TL

Bu değerler kovanın kapasitesine göre ve üretim maliyetine göre değişkenlik gösterebilir.

Gezginci Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Gezginci arıcılık yaparak para kazanma sabit arıcılığa göre daha fazla kazanç getirmektedir. Gezginci arıcılığı adından da anlaşılacağı üzere yıl boyunca arıların farklı yörelere ve bölgelere nektar akım zamanında taşınması sonucu yapılmaktadır. Arıcılığın altın kurallarından birisi de kolonilerin yeterli düzeyde nektar çeşitliliği ve bitki florası zengin yerlerde bulundurulmasıdır.

Bal ve polen miktarı yüksek ağaç ve bitkilerin yakın olduğu yerlerde arıların konaklaması gerekmektedir. Örneğin yaz aylarında yaylalarda arıcılık yapılırken sonbahar mevsiminde çam balı üretimi için arıcılar Akdeniz bölgesine doğru hareket ederler. Burada çam balı üretimi için arılarını bulundururlar. Bu şekilde arıcılar yılda 2-3 kez arılarını farklı bölgelere taşıyarak gezginci arıcılık yapmaktadır. Arıcılık yaparak para kazanma yolları arasında kovanları araca yükleyerek yıl boyunca gezdirmek olacaktır.

Arıcılıkta Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Arıcılık yaparak para kazanma konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler öncelikle şu konulara hakim olması gerekmektedir. Bu şekilde daha bilinçli ve verimli bir şekilde üretim faaliyetine başlaması sağlanacaktır.

 • Arıcılık yapmaya başlamadan önce öncelikle teorik ön bilgi için teknik bilgi ve tecrübe konusuna ihtiyaç duyulmalıdır. Sonrasında yavaş yavaş uygulama sahasında kendisini geliştirmeye başlamalıdır.
 • Kovan türleri, arılık yeri seçimi ve arı ırkları hakkında bilgi edinmelidir.
 • Ürün pazarlaması konusunda plan yapmalıdır.
 • Arıcılık ekipmanı ve malzemelerini tanımalıdır.
 • Arıya karşı alerjisi olup olmadığı konusunda bilgi almalıdır.
 • Arıcılık kuruluşları ile kişiler arasında devamlı iletişim halinde olmalıdır.
 • Üretim koşullarına dikkat etmeli, gün ve haftalık olarak kayıt defteri tutmalı, planlı ve programlı çalışmalıdır.

Arı Irkı Seçimi Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Mevcut iklim şartlarına uygun arı ırkı seçmeli, bal üretimi yüksek arı ırkları ile çalışılmalıdır.
 • Oğul verme eğilimi düşük, yavru yeteneği fazla olan ırk tercih edilmelidir.
 • Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı olması sağlanmalıdır.
 • Uysal bir arı ırkıyla çalışılmalıdır.
 • Kış aylarında daha az bal tüketen, nektar akım döneminde üretimi fazla olan ırk seçilmelidir.

Arı Kolonisi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çerçeve boyutları standart olmalıdır.
 • En az 5 çerçeveli arılı çıtalar satın alınmalı, bunları üçünde yavrulu ve polenli, diğerlerinin bal ve polenli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Peteklerin eski, çok siyah ve küflü olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Hastalık ve zararlılara karşı önlem alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu