Sağlık

Arı Zehri Kremi Ne İşe Yarar?

Pek çok kişiyi yakından ilgilendiren ve büyük merak konusu olan arı zehri kremi ne işe yarar? bu yazımızda bahsedeceğiz. Favori arı ürünleri arasında tercih konusu olan son zamanlardaki arı zehri kremi uzmanlar tarafından doğal eczane olarak nitelendirilmektedir. Bu da arı zehrinin ne derecede faydalı bir ürün olduğunu bize göstermektedir. Arı ürünleri arasında belki de üretimi en zor olan ve teknik bilgi gerektiren arı zehri üretimi sonucunda; arı zehrinden elde ettikleri krem ortaya çıkmaktadır.

Doğası gereği insanlar doğar, büyür ve belirli bir yaştan sonra yaşlanmaya başlar. Bu zaman doğrultusunda insanlar gençliğini özler ve o zamanda sahip olduğu pürüzsüz ve gergin bir cildi olsun ister. Cilt hücrelerim öldüğünde ise cildimizde lekeler ve sivilceler meydana gelir. İşte arı zehri kremi ile bu yaşlanma belirtilerini azaltarak daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kolajen bağ dokusunun azalması, ciltte yağlanma gibi sebeplerden ötürü cilt sağlımızı kaybederiz. Bu durumda ise yaşlanma belirtileri daha çok meydana gelir. Kaybolan cilt sağlığını geri kazanmak için düzenli kullanarak arı zehri kremi sayesinde problemlerin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Sigara kullanma, kötü hava ve strese bağlı cildimizde siyah nokta, lekeler ve sivilceler oluşmaktadır. Bunlar cilt sağlığımızı olumsuz etkilemekte ve aynı zamanda kötü bir görünümüne neden olmaktadır.

Bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için arı zehri kreminden faydalanarak bu olumsuz etkenlerden kurtulmanız mümkündür. Yüzümüzde belirli bir süre sonra kılcal damarlar cilt tabakamızın zayıflamasıyla görünmeye başlar. Bu da en az kırışıklık ve lekeler kadar rahatsız eder. İşte bu arı zehri kremi sayesinde cildinizi ve kılcal damarları onararak eski haline kavuşturabilirsiniz.

Arı Zehri Cildimize Nasıl Etki Yapıyor?

Bilimsel adı ‘apitoksin’ olan arı zehri yapısında ‘melittin’ adı verdikleri 26 değişik türde polipeptit yer almaktadır. Bu derimizin alt tabakasındaki hücre arasındaki alışverişi daha kolay hale getirmektedir. Hücre fosfolipidlerinden oluşan zarı oldukça hareketlendirmektedir ve bu yüzden arı soktuğunda acı duymaktayız. Arı zehri içerisinde yer alan peptitin diğer bir adı ise apamindir. Bunun iltihapları önleyici özellikleri yer almaktadır.

Bağışıklık sistemini düzenleyen ve kan dolaşımını artıran arı zehri; sıtma tedavisi ve tansiyon düşürücü etkileriyle tıpta ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Eski çağlarda Mısır medeniyeti arı zehrini romatizma tedavisinde kullanmaktaydı.

Bugün ise Avrupa ülkeleri ve Japonya apiterapi merkezlerinde arı zehrini hastalıkların tedavisinde kullanıyorlar. Eklem romatizması, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi hastalıkları tedavi ettiği ise bilimsel olarak kabul ediliyor.   Bu da bize arı zehri kremi ne işe yarar? konusunda merak ettiğimiz soruların cevabını vermektedir.

arı zehri kremi ne işe yarar?
arı zehri kremi ne işe yarar?

Arı Zehri İçerisinde Neler Yer Alıyor?

İçeriğinde fosfolipid, enzim ve protein yer alan arı zehri aynı zamanda; kalsiyum bakır, histamin, kolin gibi deri sorunlarına iyi gelen maddeler yer almaktadır. Isı düşüklüğü ve yüksekliğine karşı dirençli olduğu için kozmetik ürünlerindeki raf ömrü de oldukça uzundur. Vücudumuzda kortizon salgısını artırdığı için kozmetik ürünlerinde belirli oranlarda kullanmak; kullanan kişilerde cildin kendi kendini onarması adına kamçı görevi üstleniyor.

 
Arı Zehri Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde büyük faydaları olan arı zehri kremi aynı zamanda ciltte meydana gelecek hasarlarından da önüne geçmektedir. Cilde faydalarını sıralayacak olursak;

  • Güzel ve pürüzsüz bir görünüm elde etmeye fayda sağlar ve cildi gençleştirir. Ayrıca ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.
  • Siyah lekeleri ve cilt lekelerini temizleyen arı zehri sivilceleri de önlemektedir.
  • Ciltteki yağların giderilmesini sağlamakta ve sivilce nedeniyle oluşan izleri gidermektedir.

Arı Zehri Kremi Zararlı mıdır?

Daha genç ve pürüzsüz bir görünüm için kullandığımız arı zehri kremi içerisinde yoğun bir şekilde arı zehri yer almaktadır. İnsanlar genel olarak bu ürünü kullanırken çekinmektedir ancak dozajında kullandığımızda herhangi bir zararı olmaz. Doğru oranda kullandığımızda hem kırışıklıklardan kurtuluruz hem de daha sağlıklı bir cilde sahip oluruz.

Arı Zehri Kremi Kimler Kullanamaz?

Tamamen doğal bir ürün olduğu için herkesin kullanabileceği bir üründür. Ancak kullandığımızda dikkat etmemiz gereken bazı konular vardır. Arı zehrine karşı alerjisi olanlar kesinlikle doktor tavsiyesi almalıdır. Çocuklar için uygun olmayan arı zehri kremi açık yaralara kullanılmaz.

Karaçalı balı faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu