Apiterapi

Arı Sütünün Sporculara Faydaları Nelerdir?

Herkese tekrardan merhabalar. Bu yazımızda sizlere arı sütünün sporculara faydaları nelerdir, bu konudan bahsedeceğiz. Arı ürünleri arasında üretimi oldukça zahmetli olan ve değerli arı sütü hakkında bazı çalışmalara yer vermişler. Özellikle sporcular bu yazıyı okumalıdır. Herkese iyi okumalar.

Güvenilirliği tartışma konusu olan protein tozları özellikle sporcular tarafından kas gelişimini hızlandırmak ve güç kaybını önlemek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Uzun süre kullanım neticesinde protein tozları yarardan ziyade zarar vermeye başlayacaktır. Bu yüzden bir sporcunun enerji takviyesi alırken özellikle doğal ürünler ile düzenli ve sağlıklı beslenmesi önem taşır. Doğal ürünler arasında kıymeti son yıllarda daha çok artan arı ürünleri sporcuların beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle arı sütü kullanımının sporcular üzerine olumlu etkilerini kanıtlayan bilimsel makaleler yer almaktadır.

Doğal gıda ürünleri denildiğinde, arı ürünleri ayrı bir yerde değerlendirilir. Son dönemde yapılan araştırmalar, arı sütünün sporcu beslenmesindeki yerini daha önemli hale getiriyor. Arı sütü, arıların yavrularını beslemek için kendi vücutlarından salgıladıkları anne sütü kadar değerli bir üründür. Arı sütünün faydaları içeriğindeki özel bileşenlerde saklıdır ve bu bileşenler, insan için hem doğal bir enerji kaynağı; hem de büyüme ve gelişmesinde etkilidir.

Doğal gıda ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan arı ürünleri günümüzde artık daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Arı ürünlerinin faydalı olduğu ise yüzyıllardır bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde arı sütünün sporcular üzerindeki etkisi ve önemini daha önemli kılmaktadır. İçeriğinde yer alan özel bileşenleri ile arı sütü sporcular için bir enerji kaynağı olma özelliği gösterir.

Arı Sütünün İçeriği

Arı sütü içerisinde lifler, sodyum, b vitaminleri, bakır, çinko,sodyum, bakır,demir gibi mineraller yer almaktadır. Aynı zamanda %15 şeker, % 66 su ve %13 protein bulunur.

Arı sütü içerisinde yer alan bu vitamin ve mineraller sayesinde ; vücudun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Diğer yandan büyüme ve gelişmeye olumlu olarak katkı sağlamaktadır. Arı sütünün aynı zamanda 10- HDA adında içeriğinde yer alan yağ asidinin ; kanser hücrelerini engelleyici özellikte olduğu söylenmektedir.

Sporculara etkisi konusunda sporculara en iyi takviye olarak enerji verici özelliği ile birlikte; yorgunluk belirtilerini azaltan ve bağışıklık sistemini destekleyen özellikte olduğu bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde  arı sütü sporcular tarafından tercih edilen doğal takviyeler arasında yerini her zaman korumaktadır.

Arı sütünün sporcular üzerindeki etkisi;

Sporcular adına her daim ideal kiloyu korumak ve formda kalmak oldukça önemli bir durumdur. Arı sütü metabolizma kalorinin daha hızlı bir biçimde yakılmasını kolaylaştırır.

Arı sütü aynı zamanda yoğun fiziksel antrenman ya da müsabakaları sonrasında ; kas yorgunluğunu etkilerini azaltıcı etki göstermekte ve vücut direncini artırmaktadır.

Özellikle mevsim geçişlerinde vücut direnci düşmekte ve bağışıklık sistemi zayıflar. Sporcular yılın her döneminde bağışıklık sistemini güçlü tutmak zorundadır. İşte arı sütü içeriğinde yer alan protein ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Arı sütü sporcular adına zihinsel dengenin ve dayanıklılığın sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Arı sütü antioksidan özelliği sayesinde zararlı bakteri ve virüslere karşı vücudun koruma kalkanı vazifesini görmektedir. Vücudun aşırı egzersiz nedeniyle ihtiyaç duyduğu gücü doğal yollardan sağlamaktadır. Gelin şimdi arı sütünün sporculara faydaları nelerdir konusunda yaptıkları araştırmalara bakalım.

Arı Sütü ve Sporcular Üzerine Yapılan Bazı Araştırmalar

Arı sütünün sporcular üzerindeki etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalar ve deneyler birbirine benzer sonuçları göstermiştir.

Genç futbolcular üzerinde yapılan deney sonucunda ; arı sütü kullanan sporcuların kas gelişimi ve boy uzama durumu gözlemlenmiştir

FC Red Star Belgrad forması giyen 12 yaşındaki 25 sporcuya 2 aylık süre zarfında; günlük arı sütü verildi ve bu oyuncular 2 ay sürede haftada 4 kez yapılan tüm müsabakalarda yarıştılar.

Yapılan deney neticesinde arı sütü ile beslenen sporcularda ; boy ve kiloları yanı sıra kemik bileşenlerinde artış görülmüştür. Aynı zamanda vücut yağ oranlarında da azalma olmuştur.

Diğer bir konu: Arılar nasıl bal yapar? okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu