Apiterapi

Arı Sütünün Kemik Erimesine Etkisi

Arı sütünün kemik erimesine etkisi olarak; kemik yapısında görevli olan hücreler üzerinde etkili olması ve Tip 1 Kollajen adı verilen maddenin sentezinde uyarıcı nitelikte olması bulunmaktadır. Aynı zamanda bağırsaktaki kalsiyum emilimini artırarak özellikle menopoz döneminde meydana gelen sindirim problemlerini ve yaşa bağlı azalmaya başlayan kalsiyum emilimini tolere etmektedir.

Diğer taraftan arı sütünün kemik erimesine etkisi olarak şunu söyleyebiliriz. Kemik erimesini önlemekle birlikte erime sonrasında meydana gelen doku yoğunluğunu önemli oranda geri getirerek çözüm sağlamaktadır. Büyüme ve gelişim sürecindeki çocuklarda kemik dokusunun daha güçlü ve sağlıklı olmasına katkıda bulunmaktadır.

Sayısız birçok faydası bulunan arı sütünün kemik erimesine etkisi arasında büyüme çağındaki kemik dokusuna katkısının yanında ilerleyen yaşlarda doku yoğunluğunu azaltan etkenlere karşı da koruma sağlığını görmekteyiz.

İlginizi çekebilir: Arı Sütünün Boy Uzamasına Etkisi

Japonya’da yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde arı sütünün kemik dokusunu destekleyici ve geliştirici olduğu görülmüştür. Yalnızca arı sütü verilen deneklerin kemik yoğunluğunda %85 oranında artış olduğunu saptadılar. Aynı zamanda bağırsaktaki kalsiyum emilimini artırmaktadır. Yine yapılan başka bir çalışmada östeoblast adı verilen hücre üzerinde etki ederek arı sütünün kemik erimesine etkisi konusunda fayda sağladığı görülmektedir. Kemik erimesine karşılık olarak kalsiyum ve magnezyum değeri yüksek besinler, arı sütü ile birlikte alınması da önerilmektedir.

Menopoz Döneminde Kemik Erimesine Karşı Arı Sütü

2007 yılında yayınlanan bir araştırmada menopoz dönemine giren kadınlarda kalp-damar sisteminde meydana gelen sorunlar, depresyonlu ruh hali ve kemik yoğunluğunda azalma gibi durumların yaşanmasının temelinde östrojen hormonundaki bozukluklardan kaynaklandığı söylenmektedir.

Hormon takviyesi yapıldığında meme kanseri riski artmakta ve aynı zamanda yanında birçok kötü yan etki getirdiği belirtilmektedir. Bu yüzden dolayı kadınlar daha çok doğal yollara başvurmaktadır. Başvurdukları alternatiflerin arasında arı sütü de yer almaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan uzun deneyler neticesinde elde edilen sonuçlar şu şekildedir:

Yapılan deney neticesinde arı sütü içerisinde kadınların östrojen hormonu bozuklukları sonucu ortaya çıkan etkileri kaldıran 4 içerik yer aldığı belirtilmiştir. Menopoz döneminde 24 MET, 10 HDA, 2DEA, 10H2DA arı sütü içeriklerinin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığı görülmektedir. Aynı zamanda bilim adamları tarafından gerçekleştirilen deneyde arı sütünün içerisinde bu 4 içeriğin, soyadan izole ettikleri daidzein ve geistein içeriklerine göre oldukça üstün olduğu gözlemlenmiştir. Arı sütü içerisindeki önem arz eden bu 4 içerik; farmokolojik etki oluşturmakla birlikte aynı zamanda menopoz döneminden itibaren kadınlarda baş gösteren kemik erimesine karşı etkili çözüm olduğu da bildirilmektedir.  

2006 yılının Ekim ayında Biochem dergisinde yayınlana bir araştırmada kemik yapımında önemli rol oynayan osteoblast hücresi üzerinde arı sütünün oldukça etkili olduğu ve kemik yapısı için gereken Tip 1 kolajen benzeri maddelerin sentezlenmesini uyarıcı nitelikte olduğu da belirtilmektedir.

Arı sütünü kullanan kişiler aynı zamanda günlük olarak kalsiyum ihtiyacını giderdiğinde sorunların çözümü konusunda daha kısa sürede olumlu neticeler alabilirler. Anlatılan deneylerde kısa sürede olumlu sonuçlar alındığı kesin bir şekilde görülmektedir.

arı sütünün kemik erimesine etkisi
arı sütünün kemik erimesine etkisi

Yaşlılık Döneminde Arı Sütü ile Kemikleri Güçlendirin

Yaşlandıkça insanlarda hücrelerin yenilenmesi süreci gittikçe düşer. Bu süreçte besin takviyesi olarak arı sütü alındığında hücre yenilenmesini tetikleyerek hızlanmasını sağlar. Yaşlanma etkilerini engelleyen arı sütünün kemik erimesine etkisi yaşlılıkta da oldukça önemlidir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi olan arı sütü aynı zamanda kemik yapısını da güçlendirmektedir. Aynı zamanda cilt bakımı ürünleri olarak arı sütünün cildi onarıcı, hücre yenileyici, kırışıklığı giderici etkisi olduğu da bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Arı Sütünün Cilde Faydaları

Bilindiği üzere kemik erimesi rahatsızlığı genelde ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle arı sütünün kemik erimesine etkisi göz önüne alındığında yaşlılıkta besin takviyesi olarak kullanmak oldukça büyük fayda sağlayacaktır. Bir başka faydalı arı ürünü olan polen de ilerleyen yaşlarda kolay emilim özelliği ile birlikte içerdiği esansiyeller sayesinde; oldukça faydalı olacaktır. Eğer arı sütü ve polen birlikte kullanılırsa ilerleyen yaşlarda adeta bir ikinci bahar etkisi oluşturmaktadır. Yalnızca yaşlılık döneminde değil büyüme çağında ve özellikle çocukların gelişiminde arı sütü oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

İlginizi çekebilir: Arı Sütünün Çocuklara Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu