Sağlık

Arı Sütünün Çocuklara Faydaları

Bir bebek için anne sütü ne kadar değerliyse arılar için de o kadar değerli olan arı sütü sağlığımız adına inanılmaz etkiler içermektedir. Yüksek besin değeri sayesinde genç kalmada ve enerjik olmada oldukça etkilidir. Bilimsel araştırmalarda arı sütünün çocuklara faydaları konusunda özellikle çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişimde arı sütünün büyük katkı sağladığını belirtiyorlar.

Çocuklarda sağlıklı boy uzamasına destekleyen arı sütü ayrıca beyin fonksiyonlarını desteklemekte ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda iştah problemi olan çocuklarda arı sütü sayesinde bu sorunu aşabiliriz.

İçerisinde yüksek miktarda protein içermekte; B grubu vitaminlerini barındırmakta ve aynı zamanda çinko, magnezyum ve demir gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Royalaktin adı verilen özel protein ve HDA-10 adındaki yağ asidi yer alır. Bu içerikler özellikle çocuklarda fiziksel gelişimi destekleyici özelliktedir.

arı sütünün çocuklara faydaları
arı sütünün çocuklara faydaları

Arı Sütünün Boy Uzamasına Etkisi

Büyüme çağındaki çocuklar üzerinde 2009 yılında yapılan bir araştırmada arı sütünün çocukların boyu üzerindeki etkisini incelediler. Çalışmada 12 yaşında 25 futbolcu yer almış ve 15 kişi deney grubunda 10 kişi de kontrol grubunda yer almıştır. 2 ay boyunca deney grubunda olanlar her gün düzenli şekilde arı sütü tüketmiştir.

Kontrol grubunda olanlar ise arı sütü tüketmemiştir. 2 ay boyunca düzenli antrenmanlarla sporcular sınavlara tabi olmuştur. Çalışma sonunda arı sütü tüketmeyen çocuklarda hiçbir değişiklik görmemişlerdir; arı sütü tüketen çocuklarda ise ilk ve son vücut ölçülerine baktıklarında boylarında ve kaslarında artış olduğu ve yağ bileşenlerinde azalma meydana gelmiştir.

Bu çalışma sonucunda arı sütünün çocukların boy uzamasında etkili olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu da yine arı sütünün çocuklara faydaları konusunda bize bilgi vermektedir.

arı sütünün çocuklara faydaları
arı sütünün çocuklara faydaları

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Destekleyen: Arı Sütü

2016 yılında yapılan bir çalışmada bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda arı sütü kullanımıyla hastalık üzerindeki etkisini araştırdılar. 40 çocuğun katıldığı çalışmada deney grubu 20 kişi ve 20 kişide kontrol grubunda yer almıştır.

Deney grubunda arı sütü tüketenler yer alırken kontrol grubundakiler arı sütü tüketmemiştir. Çalışma sonucunda arı sütü tüketen çocukların bağışıklık hücrelerinde artış meydana gelmiştir. Bu çalışmada arı sütünün bağışıklık üzerinde ne kadar önemli rol oynadığını da gördüler.

Arı Sütü Çocuklarda İştah Düzenleyicidir

İçerisinde B grubu vitaminleri, mineralleri ve özel olarak 10-HDA ve royalaktin adı verilen bileşenleri taşıyan arı sütü; çocukların iştah metabolizmasını da olumlu olarak katkı sağlamaktadır.

Aynı zamanda bilimsel çalışmalarda antioksidan özelliği sayesinde arı sütünün beyin fonksiyonlarını desteklediğini belirtmişlerdir. Beyin ve sinir dokusu üzerinde koruyucu etki gösteren arı sütü; hafızayı güçlendirmektedir. Böylelikle çocukların okul başarısını olumlu etkilemekte ve ilerleyen yaşlarda Alzheimer riskini azaltıcı etkiye sahip olmaktadır.

Çukurova Üniversitesi tarafından yapılan başka bir çalışmada çocukluk çağındaki kötü huylu tümörlerde arı sütünün etkilerini araştırdılar. Lösemi, lenfoma ve malign hastalığı olan 4-7 yaşlarında 8 çocuk çalışmada yer almıştır.

1 ay süre zarfında bu çocuklara kahvaltından önce her gün 1 gr arı sütü verdiler. Çalışma sonrasında tam kan sayımı ve vücut ağırlıkları ile çocukların genel durumunu gözlediler. Arı sütü kullandıktan sonra çocuklarda beyaz kan sayısında artış meydana geldiği ve iştahlarının düzeldiğini; aynı zamanda kendilerini daha iyi hissettiklerini, vücut ağırlıklarında da artış meydana geldiğini gördüler.

İlgili Makale: Arı Sütü Kilo Aldırır mı?

Sıkça Sorulan Sorular

Arı Sütü Çocuğa Nasıl Verilir?

Arı sütünün çocuklar için üretilen ürünlerini 4-11 yaş arası için günde 1 ampul tüp şeklinde,11 yaş sonrasında ise 2 ampul tüp şeklinde aç karnına verebilirsiniz. Arı sütünü çocuklara sevdirmek için meyve suyu, bal, süt, pekmez gibi ürünlerle karıştırarak verebilirsiniz.

Saf Arı Sütü Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Saf arı sütü çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayan değerli bir arı ürünüdür. Her gün çocuklara arı sütünü bal ile karıştırıp 1 tatlı kaşığı vermek faydalıdır.

Arı Sütü ve Bal Karışımı Nasıl Yapılır?

1 kg bal içerisine 20 gram kadar arı sütü karıştırmak yeterlidir. Arı sütü yapısı gereği çabuk bozulabilen bir üründür. Bu yüzden bozulmaması için bal ile karıştırarak serin bir yerde muhafaza etmek mümkündür. Fakat sade halde buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu