Arivehayat

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Öncelikle arı sütü nasıl oluşur bahsedecek olursak; işçi arıların erkek arı ve ana arı gözlerini beslemek adına depoladığı gıdanın alınmasıyla oluşmaktadır. Buradaki gıda alındıktan sonra artık oradaki kurtçuk ölür. Peki, arı sütü nasıl üretilir? Bu konuda sizlere bu yazımızda detayları olarak bilgi vereceğiz.

Arı Sütü (Kraliyet Jölesi) Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Artık günümüzde arıcılar yalnızca bal üretimi ile sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda propolis, polen, arı sütü gibi değerli ürünleri de üretme yoluna gitmektedir. Fakat bu konuda yeterli derecede bilgi sahibi olmadığından adım atmakta tereddüt etmektedir. Diğer taraftan geleneksel alışkanlıklardan vazgeçme süreci de zaman almaktadır. Oysaki arıcılık yalnızca bal üretimiyle sınırlı kalınmaması gereken geniş bir alandır. Bu yüzden arıcıların arı sütü nasıl elde edilir konusunda bilgi sahibi olması ve araştırma yapması gerekmektedir.

Arı sütü nasıl üretilir? sorusundan önce arı sütünün tanımını yapacak olursak; 5-15 günlük işçi arıların salgı bezleriyle salgıladığı krem kıvamında, beyaz renkte ve besleyici özelliği oldukça yüksek olan bir üründür. Ham madde kaynağı ise bal, polen ve sudan meydana gelmektedir. Oldukça değerli bir ürün olan arı sütünün oluşumunda işçi arılar hammaddeleri vücudunda değişiklik meydana getirerek; tekrardan hücre içine salgılamaktadır.

Kaliteli Arı Sütü Nasıl Anlaşılır? okumak için tıklayın

Bu maddelerin bir kısmını arı sütü oluşumunda kullanmaktadırlar. Yumurtadan ana arı ya da işçi arı çıkmasını genç larvanın arı sütüyle beslenme süresi belirlemektedir. Erkek ve işçi arı olacaksa larva yalnızca 3 gün arı sütü ile beslenir. Eğer 3 günden sonra da arı sütü ile beslenmeye devam ederse; 16 gün içerisinde bu larva ana arı olarak gelişim sürecini tamamlayacaktır. Peki; arı sütü nasıl üretilir, arı sütü nasıl elde edilir bu konudaki tekniklerden bahsedelim:

Arı Sütü Üretimi Teknikleri Nelerdir?

Doğal Yolla Üretimi:

Bu yöntem her ne kadar amatör arıcılar için uygun olsa da; ticari amaçlı üretim adına büyük bir organizasyon gerektirmektedir. İlkbahar ayının gelmesiyle nektar ve polen akışının yoğunlaştığı zamanda; ana arı yumurta sayısında artış olduğunda arı sütü üretimine başlanır. Aslında bu yolla arı sütü nasıl üretilir? konusunda ilk adımı atmış oluruz. Ticari amaçlı tercih edilmediği için sizlerde deneme yanılma yolunda bu yönteme başvurabilirsiniz.

Doğal Yolla üretimde öncelikle genç işçi arıların fazla olduğu kolonileri seçmek gerekir. Çünkü arı sütü genç işçi arılar tarafından salgılanan bir üründür. Üretim için belirlediğimiz koloninin ana arısını alıyoruz. Bu sayede işçi arılar ana arı çıkarmak adına yüksekler oluşturmaya başlar. 3 gün sonra kovanı açarak ana memeleri içerisindeki arı sütlerini tahta kaşıklarla toplayarak kavanozda biriktiririz. Ancak arı sütü çabuk bozulan bir ürün olduğu için; topladığımız arı sütlerini zaman kaybı olmadan buzdolabına koymalıyız.

İlginizi çekebilir: Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilir

Üretim yaptığımız kovanlardan tekrardan üretim yapacak isek ;diğer kovanlardan günlük yumurtası olan çerçeveleri alıp; anası olmayan kovanlara transfer ederiz. Böylece genç işçi arılar vakit kaybetmeden ana arı yüksüğü yapmaya başlar. Bu işlemi nektar akım dönemi sonuna kadar devam ettirebiliriz. Dikkat etmemiz gereken durum ise arı sütü üretimi yapacağımız kovanın genç işçi arılardan oluşmasını sağlamaktır. Doğal yolla arı sütü üretimi ticari amaçlı olarak pek uygun değildir.

Aşılama Yöntemiyle Üretimi

Bu konu ileri seviyeli teknik bilgi gerektirmektedir. Belki de arı sütü nasıl üretilir? konusunda bu yöntem en profesyonel ve zor olanıdır. Bu nedenle aşılama yöntemiyle arı sütü üretimi yapabilmek için arıcılık konusunda deneyimli ve eğitimli olmamız önem taşır. Aşılaya yoluyla arı sütü üretimi için tek kişi yeterli değildir. Bu işi başarmak adına ekip ve iş gücü dağılımı önemlidir. Aynı zamanda güçlü koloni sayısının fazla olması gerekir. Kolonileri başlatıcı, besleyici, destek kolonisi olarak üç kısma ayırmalıyız.

Besleyici koloni sayısı, başlatıcı koloni sayısının 4 katı olmalıdır. Aynı zamanda ana arıları saklamak adına elimizde ruşet kovanlarda olmalıdır. Başka bir merak edilen soru arı sütü ne zaman üretilir, sorusudur. Nektar ve polen kaynağının fazlalaştığı ilkbahar ve yaz aylarında nektar akım dönemi sonuna kadar arı sütü üretimi yapabiliriz. Aynı zamanda arılığımızın nektar ve polen kaynağı bakımından zengin bir yer olması gerekir.

ari-sütü-nasil-uretilir
arı sütü nasıl üretilir?

Üretiminde Kullandığımız Ekipmanlar

  • Arı sütü çerçevesi
  • Larva transferi çubuğu
  • Plastik ya da ahşap arı sütü toplayıcı kaşık
  • Süt için kavanoz ( kavanozun strafor için olmasına ve etrafına buz koymaya dikkat ediyoruz)
  • Derin dondurucu
  • Lamba ve masa
  • 8-10 mm çaplı ve 10 mm derinlikte plastik ana arı yüksükleri

Başlatıcı Koloni İşlemleri

Başlatıcı kolonileri genç arı sayısı fazla olan 6-8 çerçeveli arılardan seçerek sıkıştırmalıyız. Çerçeve düzeni olarak ballı-polenli-açık yavrulu petekler, arada boşluk, açık yavrulu polenli-ballı petekler, şurupluk şeklinde olmalıdır.

Öncelikle başlatıcı kolonilerden ana arıları kafes içerisine alıyoruz ve kovan içinde 7-8 gün tutuyoruz. Sonrasında bu anaları kullanmak için ruşet kovanlara taşıyoruz. Kovanda ana arı meme kontrolünü sağladıktan sonra eğer meme ile karşılaşırsak bozuyoruz.  Destek kovanlarından günlük yumurtalardan alarak kurtçuk aktarımı yaptığımız; 4 çıtalı ve plastik ana arı yüksükleri olan çerçevelerden 3-4 tanesini başlatıcı kovanlara yerleştiriyoruz.

Yerleştirme olarak ise kovandaki ballı-polenli ve kapalı yavrulu çerçeve aralarına teker teker koyarız. Bu başlatıcı kovanlarda 1 gün boyunca duran çerçeveleri alarak ayrı ayrı besleyici kolonilere dağıtırız. Aynı zamanda düzenli bir şekilde başlatıcı kolonilere daha önce belirlediğimiz destek kovanlarından her hafta kapalı yavru çerçevelerden takviye yapmamız gerekecektir. Çünkü bu süre içerisinde genç arı oranı azalacak ve arı sütü üretimi de azalacaktır. Diğer taraftan başlatıcı koloniyi şurup ile devamlı olarak beslememiz gereklidir.

Besleyici Koloni İşlemler

Başlatıcı kolonilerden aldığımız kurtçuklu ana arı yüksükleri olan çerçeveleri verdiğimiz, genç arı mevcudu fazla olan kolonilere besleyici koloni adını veriyoruz. Bu koloniler 8-10 çerçeve kadar olabilirler. 1 gün boyunca başlatıcı kolonide tuttuğumuz ana arı çerçevelerini alıyoruz. Sonrasında kovan ortasına denk gelecek biçimde besleyici kolonilere dağıtıyoruz. Transfer ettiğimiz çerçeveleri 2-2,5 gün süre boyunca kovanda tutuyoruz. Sonrasında arı sütünü toplamak için üretim odasına götürüyoruz.

Üretim Odası

Üretim odasının serin, derin dondurucusu olan, iyi muhafaza edilen ve elektrik sistemi kurulu bir şekilde düzeni olması avantaj sağlayacaktır. Aldığımız çerçeveleri vakit kaybetmeden üretim odasına getiriyoruz. Sonrasında yüksüklerin içindeki arı sütlerini tahta ya da plastik kaşık vasıtasıyla topluyoruz. Kavanozun ışık geçirmeyen ve soğuk şekilde tutabileceğimiz biçimde olması gerekir. Aynı zamanda arı sütünü derin dondurucuda muhafaza ederek soğuk zincirle tüketicilere ulaştırmak önemlidir. Çünkü arı sütü çabuk bozulan ve özelliğini yitiren bir besindir.

Bu verdiğimiz bilgiler ile birlikte arı sütü nasıl üretilir? sorusuna cevap vermiş olduk. Ancak bu konu yazıda göründüğünden daha meşakkatli bir süreç istemektedir. Arıcılık yapan arkadaşların birçoğu üretim işinin profesyonel anlamda ekipman ve ekip gerektirdiğini her zaman dile getirmekteler.

Başka bir konu : Arılar Olmasaydı Ne Olurdu? okumak için tıklayın

Arı Sütü Ne Zaman Toplanır?

Kraliçe arının besin kaynağı olan arı sütünü işçi arılar salgı yoluyla üretmektedir. Arı sütü Nisan-Ağustos ayları arasında üretilmektedir. Bu aylar arasında üretime başlanarak arı sütü toplama işlemi yapılmaktadır.

Arı Sütünü Kaç Günlük Arıları Üretir?

5-15 günlük işçi arılar tarafından yavru ve ana arının beslenmesi için üretildiği krem kıvamında, beyazımsı ve besin değeri oldukça yüksek olan bir üründür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu