Arivehayat

Arı Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

Arı sütü nasıl saklanmalıdır? Arı ürünleri arasında çok zor üretilen ve oldukça değerli olan arı sütünü tüketen ana arı doğal koşullarda 5-7 seneye kadar yaşamaktadır. İşte kraliçe arının bu kadar uzun ömürlü olmasının temelinde arı sütüyle beslenmesi yatmaktadır. Bu denli önemli olan arı sütünü satın aldıktan sonra nasıl muhafaza ederiz, arı sütü nasıl saklanmalıdır? bu yazımızda sizlerle.

Japonlar tarafından yapılan araştırmalarda arı sütünü oda sıcaklığında bıraktıklarında içerisindeki bazı maddelerin bozulduğunu tespit ettiler. Bu bozulan proteik yapılı maddeleri sentezleyip arıların ortamına koyduklarında bal arıları birden kraliçe arı gibi büyüdüler. Royalaktin adı verdikleri madde genetik olarak insan genomuna benzemekte olup; meyve sineklerinin ortamına koyulduğunda daha uzun süre yaşadıkları ve irileştiklerini gördüler.

arı sütü nasıl saklanmalıdır?
arı sütü nasıl saklanmalıdır?

Arı sütünün saklanma koşulları

Araştırmacıların yaptığı duruma göre oda sıcaklığında bulunan arı sütü etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle bu ürünü özenli bir şekilde muhafaza etmek önem taşımaktadır. Saf olan arı sütünü -20 derece muhafaza etmeliyiz. Fakat arı sütünü bal ve polenle karıştırdığımızda buzdolabı ısısında yani 4 derecede saklamak yeterli olmaktadır.

Açık renkte olan arı sütü istemediği ortamlarda bekletildiğinde rengi koyulaşmaktadır. Arı sütünü satın alırken muhakkak güvenli kaynaklardan almak gerekir. Soğuk zincirle gönderen firmalar olmasına özen göstermeliyiz.

Değerli Bir Ürün Olan Arı Sütü

Kovandaki değerli ürünler arasında yer alan ve birçok faydası bulunan arı sütünün saklanması konusunda; dikkatli davranmamız gerekir. Normal oda sıcaklığında beklettiğimizde etkisini kaybeder ve protein içerikli bir besin olduğundan etkisi hale gelir. Bu nedenle arı sütünü -20 derecede muhafaza etmeli ya da balla karışım halindeyse 4 derecede saklamalıyız. Aksi takdirde içerisindeki royalaktin adı verilen madde bozulur.

arı sütü nasıl saklanmalıdır?
arı sütü nasıl saklanmalıdır?

Arı sütünün saymakla bitmeyen faydaları yer aldığından dolayı özellikle gelişme çağında çocukların tüketmesine özen göstermeliyiz. Aynı zamanda sporcular açısından da arı sütü büyük bir enerji kaynağıdır. Ancak günlük dozunda üzerinde tüketmemeliyiz. Güçlü içeriğinden ötürü uzun süre vücudun dirençli kalmasını sağlamakta ve birçok hastalık tedavisinde alternatif ürün olarak kullanmaktalar.

Bu denli değerli olan bu ürün gram halinde küçük kavanozlarda satılmakta ve fiyat olarak ta oldukça pahalıdır. Bu yüzden arı sütü nasıl saklanır konusunda bilgi sahibi olmalı; ürünü doğru koşullarda muhafaza etmeliyiz.

Saf arı sütü içerdiği etken maddelerden dolayı oda sıcaklığında muhafazaya dayanmaz ve bozulma meydana gelmektedir. bu sebeple arı sütünün soğuk dolapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bal ile karışım halinde saklamak ise daha sağlıklıdır; bozulma durumu görülmez. Özet olarak arı sütü nasıl saklanmalıdır? sorusuna cevap verecek olursak;

Küçük ambalajlarda soğuk yerlerde saklamamız gerekiyor. Tüketeceğimiz kadarını çıkarıp gerisini yine aynı şekilde dolaba koymak gerekir. -18 dereceli soğuk olan yerlerde 18-24 aya kadar bozulmadan kalır. Fakat içerisinde katkı olmayan arı sütü 4-6 derecelik buzdolabında dahi bu süre daha da kısalmaktadır. Bu durumda arı sütünde bozulma meydana gelmeye başlıyor.

Tüketim Önerisi ve Muhafazası

Aç karnına çocukların günde yarım ya da çeyrek çay kaşığı arı sütü tüketmesi yeterlidir. Yetişkinlerin ise günde en fazla 1 çay kaşığı arı sütü tüketmesini öneririz. Arı sütünün saklama koşulu olarak buzdolabında (4-8 derece) raf ömrü 6 aydır.

Bal neden kristalleşir okumak için buraya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Arı Sütü Kaç Günde Bozulur?

Arı sütünü eğer bal ile karışım halinde muhafaza etmiyorsak, derin dondurucuda muhafaza etmemiz gerekir. Eğer arı sütünü 1-2 ay içerisinde tüketmezseniz sade halde buzdolabında bir müddet sonra bozulmaya başlar.

Arı Sütü Buzdolabında Bozulur mu?

Arı sütünü diğer arı ürünleri ve bal ile karışım haline getirdikten sonra +4 derecelik buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Arı Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozuk arı sütünü peynirde olduğu gibi gözle görülür bir şekilde küflenme olduğu görülerek anlayabiliriz. Arı sütünde bozulma gözle görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu