Apiterapi

Arı Sütü Boy Uzatır mı?

Zengin içeriğe sahip olan arı sütü hücre yenilenmesi ve yüksek enerji verici özelliği sayesinde boy uzatma konusunda da büyük etkiye sahiptir. Doğrudan etkisi olduğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da arı sütü boy uzatır mı? Sorusuna cevap olarak bu yazımızda bazı bilgiler ve tarifler vereceğiz.

Arı Sütünün Gelişime Etkisi

İşçi arıların yutak bezlerinden salgıladığı arı sütü, arı kolonisinde yavru arı ve kraliçe arının beslenmesi için gerekli olan değerli bir arı ürünüdür. Arı sütü boy uzatır mı? Sorusuna cevap ararken şu ayrıntıya dikkat etmekte fayda var; özellikle yavru arıların büyüme ve gelişmesinde arı sütü oldukça önem taşır. Burada bize boy uzatma ve gelişim konusunda kendi dünyalarında da önemli yere sahip olduğunu göstermektedir.

100 gram arı sütünde yaklaşık olarak 15 gram kadar protein yer almaktadır. Aynı zamanda bütün B grubu vitaminlerini (B1, B2, B3, B4, B5,B6) barındırmaktadır. Çinko ve mineral değeri oldukça yüksek olan arı sütü aynı zamanda biotin ve folik asit bakımından da zengindir.

Başka hiçbir gıda maddesinde yer almayan; royalaktin adı verilen özel protein ve 10-HDA değerine sahip yağ asidi yalnızca arı sütünde yer almaktadır. Bu yüzden arı sütü çok özel ve değerli bir üründür. Arı sütünün biyolojik aktivitesinden sorumlu olan 10 HDA değeridir.

Arı Sütü Boy Uzatır mı?
arı sütü boy uzatır mı?

Özellikle çocukların büyüme ve gelişim göstermesinde destek niteliği taşıyan doğal ürünler arasında arı sütü önem taşır. Aynı zamanda çocukların bağışıklık sistemini güçlendirici, zihinsel ve bedensel gelişimini destekleyici, iştahı düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Arı sütü boy uzatır mı? Sorusuna cevap verecek olursak; evet boy uzatmada dolaylı olarak etkisi söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Arı sütünün çocuklara faydaları

Birde kovan içerisinde baktığımızda en erken biyolojik gelişim evresini tamamlayan ana arı yani kraliçe arıdır. Kraliçe arı 16 günde, işçi arı 21 günde, erkek arı ise 24 günde gelişim evresini tamamlayarak çıkmaktadır. Burada dikkat edersek ana arı yalnızca arı sütüyle beslenerek 16 günde çıkıyor. Yani gelişimini daha erken sürede tamamlıyor. Aynı zamanda erkek arıya göre boyu daha uzun, işçi arıya göre de daha gelişkindir. Bu da arı sütü sayesinde olmaktadır. Arı sütü boy uzatır mı? Konusunda burada arılar bize en güzel cevabı vermektedir.

Boy Uzatan Arı Sütü Kürleri Tarifleri

1.tarifimiz

Kullanacağımız malzemeler

 • 1 bardak süt
 • 1 tatlı kaşığı kadar arı sütü
 • Yarım yerli muz
 • Birkaç tane çiğ kabak çekirdeği
 • İsteğe bağlı olarak 1 kahve fincanı kadar Hindistan cevizi sütü
 • 1 çay kaşığı kakao

Tarifin Hazırlanışı

Aldığımız yerli muzu çatalla ezebilir ya da robottan geçirebilirsiniz. Sonrasında süt içerisinde bütün malzemeleri katarak güzelce karıştırıyoruz. Boy uzatan arı sütü kürümüz bu şekilde hazır hale gelecektir.

Boy Uzatan arı sütü kürünü her gün 1 bardak tüketerek 1 ay boyunca kullanıyoruz. Sonrasında 1 ay ara vere vere toplam 1 yıl boyunca küre devam ediyoruz. Arı sütü boy uzatır mı? Konusunda bu kürün destekleyici nitelikte olduğunu unutmayın. Bu nedenle kürle beraber mutlaka boy uzatmaya etki eden basketbol, voleybol, yüzme gibi atletik sporlar yapmaya gayret ediniz.

İlginizi çekebilir: arı sütünün sporculara faydaları

Dr. Feridun Kunak’tan Kemik Gelişimini Destekleyen ve Boy Uzatan Kür Tarifi

Şimdi sizlere Doktor Feridun Kunak tarafından tavsiye edilen ve her sabah içilmesini öngördüğü boy uzatma karışımı malzemelerini verelim:

Kullandığımız Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı polen ve propolis
 • 1 çorba kaşığı fındık ve fıstık tozu
 • 1 çorba kaşığı keçiboynuzu
 • 1 çorba kaşığı kakao
 • 1 su bardağı bal
 • 1 su bardağı tahin

Elde ettiğimiz bu karışım daha çok macun bir kür haline geldiğinden ötürü günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketmeniz tavsiye edilir.

Çocuklar İçin Boy Uzatan Arı Sütü Kürü Tarifi

Kullanacağımız malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı arı sütü, polen ve bal
 • 1 çay kaşığı badem tozu
 • 1 çay kaşığı muskat rendesi
 • 1 tutam kadar çarkıfelek ve kantaron otu

Kürün Hazırlanışı

Bütün malzemeleri güzelce karıştırarak macun kıvamına getiriyoruz. Daha sonrasında karanlık bir ortamda elde ettiğimiz macunu 3 saat kadar bekletiyoruz. Bu kürü her sabah 2 tatlı kaşığı ve akşamları 2 tatlı kaşığı kullanıyoruz. Dr. Hayri Gözlükgiller’in söylemine göre özellikle hormon eksikliği olan çocuklara karşı bu arı sütü kürü karışımı oldukça fayda sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu