Apiterapi

Arı Sütü Bal Polen Propolis Karışımının Faydaları

Özellikle kış ayları itibariyle bağışıklık sisteminin düşmesi ve soğuk algınlığına bağlı olarak yaşanan hastalıkların artmasıyla birlikte arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları ön plana çıkmaktadır.

Hastalıkların yoğun yaşandığı zamanlarda popülerliği artan saf arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları saymakla bitmemektedir. Her şeyden önce tedavi edici özellikleri bulunun bu arı ürünleri insanların birçok hastalığına şifa olmaktadır.

Arı Sütü Bal Polen Propolis Karışımı Faydaları Nelerdir?

Arı sütü bal polen propolis karışımı kış aylarında koruyucu bir görev üstlenerek vücuduma birçok yönden fayda sağlamaktadır. Vücudu canlandırmak adına bu ürünler harika bir etki oluşturmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici ve antibiyotik maddeler içeren bu ürünün yapısında proteinler, karbonhidratlar, B vitaminleri yeterli miktarda yer alıyor. Çinko ve demir gibi elementler açısından da zengin olan bu karışımı enerjiyi korumada yardımcıdır.

Bunun yanında solunum yolunu temizlemekte ve boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Arı sütü bal polen propolis karışımı faydaları arasında yorgunluk ve anemiyi önleme, kasları etkili bir şekilde uyarma, çocuklar ve yaşlıları güçlendirici gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları
arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları

Maddeler halinde arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları:

  • Vücudun zinde kalmasını sağlayan bu karışım metabolizmayı hızlandırmakta, bedendeki ve zihindeki yorgunluğu almaktadır.
  • Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Bunun yanında bağırsak metabolizmasının da daha düzenli çalışmasına katkıda bulunur.
  • İçerdiği protein oranı ve verdiği enerji sayesinde sporculara güç verir.
  • Kadınlarda adet düzensizliğine iyi gelmektedir. Hamile olanların da süt üretimini artırmaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırma özelliği ile cinsel gücün artışını sağlamaktadır.

Arı Ürünleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Piyasada arı sütü ile bal, polen, propolis karışımı şeklinde satılan kürlerde bulunduğu gibi bu ürünler saf halde de yer almaktadır. Arı sütü tek başına alındıysa ve bu şekilde muhafaza edilecekse buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Aynı zamanda bu ürünlerin kullanım dozajı saf haldeki halleriyle karışım şeklindeki haliyle farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kullanacak olan kişinin yaşı ve hastalık durumuna göre de kullanım durumu değişir.

Arı poleninin içerisinde yoğun miktarda protein bulunmaktadır. Aynı zamanda kalorisi düşük ve besleyici özelliktedir. Bu yüzden spor ve diyeti bir arada götürenler için polen ideal bir besindir. Arı poleninin renkleri ne kadar farklı olursa, bu o kadar farklı çiçeklerden toplandığını ve bu da polenin çeşit bakımından zengin olduğunu göstermektedir.

Giritlicem Arı Sütü Polen Propolis Kara Kovan Balı 650 gr Bal - Uygun.club
arı sütü bal polen propolis karışımının faydaları

Arı Sütü Bal Polen Propolis Karışımı Kullanım Şekli

Bu karışımdan en etkili faydayı görmek için 4-6 haftalık periyotta sabahları aç karnına tüketilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlik bireylerin günde 18 gram ( 2 tatlı kaşığı), çocukların (2-12 yaş aralığında) günde 6 gram ( 1,5 çay kaşığı) kadar tüketmesi tavsiye edilir. 2 yaşından küçük çocuklara bu karışım verilmemelidir. Aynı zamanda arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar ve şeker hastaları bu karışımı kullanmamalıdır.

Karışımın Yan Etkileri:

Pek çok faydası olsa bile bazı kişilerde arı ürünleri alerjiye neden olmaktadır. Özellikle polene karşı alerjisi olanların mutlaka doktora danışması tavsiye edilmektedir.

  • Boğazda yanma, kaşıntı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Sinüs basıncı,
  • Yüz ağrısı, 

gibi yan etkiler görülmesi halinde de karışım tüketilmemeli ve kullanım konusunda doktordan bilgi ve onay alınmalıdır.

Hastalık Halinde Dozajı Artırabilir miyiz?

Arı ürünleri kullanımı öncesi ürünlere alerji durumu göz önüne alınarak doktordan öneri ve test istenebilir. Aynı zamanda kullanılacak doz konusunda da fikir edinmek gerekebilir. Fakat hastalık durumlarında günlük dozajda artış söz konusu olabilir.

Arı Sütü Bal Polen Propolis Bir Arada Daha mı Etkili Olur?

Arı ürünlerinin her birinin bağışıklık sistemi için ayrı bir faydası bulunmaktadır. Bu yüzden arı sütü bal polen propolis karışımı faydaları, bir arada tüketilmesi halinde daha fazla olur. Her arı ürününün besin değeri bulunsa da bu karışımı besin olarak değil besin takviyesi olarak değerlendirmek gerekir. Düzenli şekilde her gün önerilen miktarlarda kullanıldığında sağlığa faydalı olacaktır.

Propolisin fenolik ve flavanoid özelliği, arı sütünün hücre yenileyici ve onarıcı olması, polenin protein ve vitamin değerleri bir araya geldiğinde ve bunları tamamlayan değerli ürün bal ile karıştığında ortaya mucizevi bir ürün çıkmaktadır. Bu karışım metabolizmanın dengede kalmasını sağlamakta ve bağışıklık sistemini dirençli tutmaktadır.

Karışım ile Hamile Kalanlar

Günümüzde hamile kalmak isteyen kadınlar tıbbı alternatif yöntemleri konusunda farklı yollara başvurmaktadır. Yapılan araştırmalar da arı sütü bal polen propolis karışımı bu konuda içerdiği vitamin ve protein değeri ile üreme organlarına faydalarıyla ön plana çıkmaktadır.

Arı sütü bal polen propolis karışımı ile hamile kalanların yorumlarına bakıldığında özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde etkisini daha kısa sürede gösterdiğinden bahsetmektedirler. Kısa süre içerisinde kadınlarda yumurta büyümesi sağladığını belirtmişlerdir. Aynı zamanda hanımlar bu ürünü eşlerini de kullandırmaktadır. Bu karışım erkekler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

İlgili Konu: Çam Sakızı ve Bal Karışımı Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu