Sağlık

Arı Sütü Astıma İyi Gelir mi?


Üst solunum yolu enfeksiyonlarında destek besini olarak pozitif sonuçlar veren arı sütü astıma iyi gelir mi? Bu yazıda bu konudaki detayları vereceğiz.

İçeriğinde yer alan birçok aminoasit sayesinde insan sağlığına pozitif etkileri bulunan arı sütü; özellikle hücrelerin yenilenmesi konusunda orta ve ileri yaştaki insanları için destekleyici niteliktedir.

Besin değeri bakımından yüksek bileşenleri taşıyan arı sütü insan vücuduna karşı doku onarımı, gelişmesi ve korunması olarak oldukça fayda sağlar. İşçi arıların kovandaki yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesi için salgılarıyla ürettiği bu değerli ürün; içerisinde zengin miktarda mineral, protein ve vitamin barındırmaktadır.

Üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve özellikle astıma bağlığı meydana gelen bronşit ve nefes darlığına karşı arı sütü kullanımı sonrasında hastaların semptomlarında az da olsa iyileşme ortaya çıkmıştır.

İlginizi çekebilir: Arı Sütü Kilo Aldırır mı?

Propolis ve Arı Sütü Karışımının Astıma Etkisi

Üst solunum yolu hastalıklarında özellikle arı sütü ile propolis karışımı astım hastalıkları olanlara karşılık destekleyici özellikte olup hastalara faydası konusunda deneysel çalışmalar yer almaktadır.

Astım hastalarında T lenfositleri alerjik iltihapları ortaya çıkarmaktadır. Hem vücut tarafından salgılanan ve hem de dışardan alınan kortizonlar ise bu T lenfositlerine karşı baskı etkisi oluşturmaktadır. Arı sütü üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olup; astım, bronşite bağlı nefes darlığı hastaları için akciğerdeki balgamı söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Arı Sütü Astıma İyi Gelir mi?
arı sütü astıma iyi gelir mi?

Arı sütü ve propolis karışımı hayvan deneklerinde astım tedavisine destekleyici ürün olarak eklendiği zaman; T lenfositleri üzerinde tıpkı kortizonlar gibi etki oluşturduğunu gözlemlemişlerdir. Propolis ve arı sütü beraber kullanıldığında akciğerlerde alerjiye neden olan ve sonrasında astım geliştiren hücrelere karşı kortizondan daha etkili olduğu deneyler sonucunda ortaya koyulmuştur. Bu durumda arı sütü astıma iyi gelir mi? Sorusuna, evet cevabı verilmektedir.

İlginizi çekebilir: Arı Sütü Boy Uzatır mı?

Alerjik Bünyeli Olanlara Uyarı!

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki bazı alerjik hastalıkları olan bünyeler ( polen alerjisi vb.) arı ürünlerine karşı da alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle polen alerjisi olup ta buna bağlı astımı gelişen kişilerin doktor tavsiyesi olmadan arı sütü ya da propolis tüketmesi önerilmez.

Pek çok arı ürününde olduğu gibi arı sütü de bazı kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. İçeriğinde arı poleni ya da başka bir bileşen olan bu ürünler bazılarında çeşitli reaksiyonlar gösterebilmektedir. Böyle bir durumda direkt olarak üst solunum yolları etkilenebilir.

Astım hastalığı olan kişiler arı sütü ya da propolis kullanmadan önce alerjik reaksiyona sebep olup olmayacağından emin olmak adına az miktarlarda tüketerek deneyebilir. Herhangi bir alerjik durum gözlenmesi halinde ise arı sütü ya da propolis kullanılmamalıdır. Yani burada arı sütü astıma iyi gelir mi? Sorusuna alerjik bünyeler için hayır cevabını altını çizerek vermek gereklidir.

İlginizi çekebilir: Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütünü sade ve saf şekilde tüketmek isteyenler bir çay kaşığı aldıktan sonra dilaltında birkaç dakika bekletip; ağzında gezdirdikten sonra yutması tavsiye edilir. Fakat saf arı sütünü temin ederken mutlaka güvenilir firmalardan soğuk zincirle satın almak gerekir. Çünkü yapısı gereği arı sütü çabuk bozulabilen bir üründür. Aynı zamanda buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Saf arı sütü alamayanlar piyasada bulunan arı sütü karışımlı ve takviyeli gıdaları da tercih edebilir. Piyasada arı sütünün arı sütü + polen + bal karışımı, arı sütü+ propolis+ bal karışımı gibi farklı formları yer almaktadır. Sizlerde eczanelerden sağlık bakanlığı onayı almış güvenilir olan bu ürünlerden satın alabilirsiniz. Üstelik bunların muhafaza sorunu yoktur.

Bal ile karışım halinde olan arı sütünün bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Yine aynı şekilde piyasada tablet, toz, kapsül şeklinde satılan farklı formlarda arı sütü yer almaktadır. Üzerinde önerilen miktarlarda bu şekilde de arı sütü kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Arı sütünün sporculara faydaları

Arı Sütü Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu değil ise arı sütü her yaş grubuna uygun bir arı ürünüdür. Fakat yetişkinlik için günde 1 gram, çocuklar için 0,5 gr bebekler içinse günlük 0,1 gr olarak kullanmak gerekmektedir.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu