SağlıkApiterapi

Arı Poleniyle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı adına doğal yollara başvurmak isteyenler arı poleniyle cilt maskesi nasıl yapılır, diye araştırma yapıyorlar. İşte bu yazımızda arı poleniyle yüz maskesi tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

İnsanların sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürmesi adına arı ürünleri arasında polen; bütün vitaminleri ve elementleri içeriğinde barındırmaktadır. Başta B grubu vitaminleri ve A, C ve E vitaminleriyle; magnezyum, sodyum, kalsiyum, kükürt gibi mineraller yer almaktadır. Aynı zamanda esansiyel yağ asitleriyle fenolik bileşiklerde olan değerli bir arı ürünüdür.

Eski çağlardan beri özellikle Mısır medeniyetinde gençleşme ve alternatif tedavi konusunda mucize olarak bahsedilmektedir. Kozmetik ve cilt bakımı konusunda ise günümüzde yaygın olarak popüler hale geldi. Cilt bakım ürünlerinin içeriğine baktığımızda yüz maskeleri, saç bakım kürleri içerisinde arı poleni olduğunu görüyoruz. Peki, bizler kendimiz arı poleniyle maskeyi nasıl hazırlarız?

Polen Maskesi Tarifi

Bu maske cilt yenileme konusunda oldukça önemli bir yerdedir. Kuru ciltlere sahip olanlar yumurtanın sarısıyla birlikte kullandığında ciltleri yenilemektedir. Peki; arı poleniyle cilt maskesi nasıl yapılır, bundan bahsedelim.

 Gerekli malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı arı poleni
  • yanında 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta

Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra cildimize yediriyoruz ve 10 dakika kadar beklettikten sonra soyarak çıkarıyoruz.

Normal ve Karma Ciltler İçin Polen Maskesi

Eğer cildiniz karma ya da normal yapıda ise polen maskesini kullanırken bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı polen ve bir çay kaşığı limon suyu karıştırıyoruz. Bu karışımı daha sonra iyice cildimize yedirip yarım saat bekletiyoruz.

Daha sonra gül suyuyla silerek maden suyuyla yıkarız. Polende herhangi toksik bir madde yok fakat bala alerjiniz varsa bu maskeyi uygulamayın. Maske yapacağımız poleni ağzı sıkı bir kavanozda buzdolabında muhafaza etmemiz gerekir. En fazla 3 ay içerisinde poleni tüketmek gereklidir.

Polenin Cilde Faydaları

Her noktada sağlık konusunda faydası olan polenin en büyük etkisi cildimiz üzerindedir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için polen maskeleri uygulamanın yanında; her gün 1 çay kaşığı düzenli polen tüketmenizde de fayda var.

Polen maskelerini uygulayan bayanların birçoğu aldıkları sonuçlardan oldukça memnundur. Daha taze bir yüz görünümü, canlı ve pürüzsüz olması için polenin mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Kendiniz polen maskeleri yaptığınız gibi güzellik maskeleri içerisine de polen ekleyebilirsiniz. Kuru cilde sahipseniz 1 çay kaşığı polen ve yumurta sarısını karıştırıp cildinize uygulayın. Yarım saat sonra ılık suyla cildinizi güzelce yıkadıktan sonra daha parlak bir cildiniz olur.

Polen Maskelerinin Cilde Zararı Var Mıdır?

Cildimizi yenilemek isterken, lekelerden kurtulmak adına kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerekir. Özellikle polene alerjisi olan kişilerin bu maskeyi yapmaması gerekir. Aksi halde ciltte kızarma, şişkinlik, deride döküntü hatta nefes darlığı gibi ciddi reaksiyonlara yol açabilir. Aynı zamanda hamileler konusunda net bir bilgi olmasa da eğer tereddütte kalırsanız; polen içerikli maskeler kullanmayın.

Diğer bir konu; propolisin saça faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu