Arivehayat

Arı Poleninin Doğurganlık İçin Faydaları

Gebe kalmayı planlayan birisi olarak sizlerde kısırlık gibi problemler söz konusu ise; arı poleninden faydalanmak sizler için fayda sağlayabilir. Araştırmalar neticesinde arı poleninin doğurganlık için faydaları konusunda bazı olumlu sonuçlar alındığını görmekteyiz. Sizlerde bu yazımızı okuyarak doğurganlık şansını nasıl artırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Özellikle arı sütüyle beraber polen kullanımı kısırlık problemi yaşayan aile bireylerine tavsiye edilmektedir. Bu kür sayesinde natürel gebelik başarı ihtimali 3.5 kat civarında artmaktadır. Normal gebelikte ise gerçekleşme oranı daha da fazla hale gelmektedir. Tedavi süreci boyunca ürünü kullananların sonuç alma oranı %46 civarındadır. Yalnızca tedavi yöntemi uygulayarak başarı şansı %14 seviyelerindedir.

Aynı zamanda hamilelik süreci boyunca düşük riski yaşanma ihtimali de arı ürünlerini kullanma sayesinde önemli seviyede azalmaktadır. Embriyonun tutunması ve sağlıklı gelişmesi açısından yumurta ve sperme kalitesindeki artış en başarılı başlangıçtır. Diğer taraftan embriyonun gelişmesi; bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi bakımından oldukça önem taşır.

Arı Poleni ve Arı Sütünün Hamileliğe Etkileri

Avrupa kaynaklı birçok çalışmada polen ve arı sütü kullanarak infertilite sorunu yaşayan ailelerin; çocuk sahibi olmaya başladıklarını belirtmişlerdir. Özellikle kadınlardaki yumurta kalitesindeki artış yanı sıra; erkeklerdeki sperm kalitesi ve hareketliliği artışını görmüşlerdir. Doğal yolda gebelik olarak çiftlerin çocuk sahibi olma olasılığında da artış yaşanmıştır. Örnek verecek olursak gebelik olasılığı %3 olan bir çiftin, arı sütü ve polen kürü kullanımı ile bu oran %10’lara çıkmıştır.

Başka bir yazımız ; arı poleninin doğurganlığa etkisi okumak için tıklayın

Arı Poleninin Doğurganlığa Faydaları

1. Zengin Besin İçeriği:

Arı poleni içerisinde yaklaşık 96 adet besin maddesi yer almaktadır. Aynı zamanda polenin %40’ı vücudumuzun metabolizması adına önemli proteinler içermektedir. İçerik bakımından kalsiyum, magnezyum, manganez, demir bakır gibi birçok mineraller taşımaktadır. Bu sayede doğurganlık oranı önemli ölçüde artmaktadır.

2. Östrojen Düzeylerinde Artış:

Yumurtlama esnasında fonksiyonun daha sağlıklı çalışmasında ve sağlıklı yumurtalar salınmasında östrojen büyük önem taşır. Bu sağlıklı yumurtalar sayesinde hamilelik şansı artmaktadır. Eğer gebe kalma şansını artırmak isterseniz; arı poleni kullanarak östrojen hormonunu önemli ölçüde artırabilirsiniz. Aynı zamanda arı poleni yumurtanın kuluçka süresi içerisinde hayatta kalma yeteneğinde artış meydana getirmektedir.

Arı Poleninin Fertilite ( Doğurganlık) İçin Faydaları
Arı Poleninin Doğurganlık İçin Faydaları

3. Libido ve Bağışıklık Geliştirir:

Libido ve enerji seviyesinde artış sağlayan arı poleni aynı zamanda gebe kalma şansında da artış meydana getirmektedir. Diğer taraftan bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. İçerisindeki temel yağ asitleri, vitamin ve enzimler sayesinde koruma kalkanı görevini üstlenmektedir.

4. Erkek Doğurganlık Oranını Artırır:

Yalnızca doğurganlık oranını değil aynı zamanda sperm kalitesinde ve sayısında arı poleni artış meydana getirmektedir. Bu sayede sperm sayısı ile birlikte gebe kalma ihtimali de artar. Aynı zamanda erkeklerde prostat probleminde arı poleni oldukça etkilidir.

Arı Poleninin Olası Yan Etkileri

Polen konusunda önemli bir yan etki görülmemesine rağmen; nadirde olsa özellikle arılara karşı alerjisi olanların polen alerjisi ihtimalini göz önüne almak gerekir. Aynı zamanda sanayi bölgelerinde üretilen polenler de sağlık açısından zararlı kimyasal ağır metal ve toksinler içermektedir.

Önemli Uyarı:

Yan etkilerden kaçınmak ve doğurganlık şansını artırmak adına taze, temiz ve saf olarak üretilen arı poleni tercih etmek gerekir. Bu nedenle güvendiğimiz yerlerden arı poleni temin etmemiz önem taşır. Bal arısı ve arı ürünlerine karşı alerji öykünüz varsa; doktor gözetimi ve onayı ile arı poleni kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca sağlıklı yiyecekler tüketmeli, işlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Uygun ve yeterli ölçüde uykuya önem göstermeli, dinlenmeli ve düzenli egzersizler yapmalıyız. Bu konulara dikkat ederek ve sağlıklı şekilde arı poleni kullanarak hamilelik şansınızı artıracaksınız. Böylelikle arı poleninin fertilite ( doğurganlık) için faydaları konusunda daha fazla şans yakalayacaksınız.

Sperm Sayısında Yüzde 143 Artış, Anormal Sperm Sayısında Yüzde 27 Azalış

Alexandria Üniversitesi olarak yaptıkları araştırmada tavşanlar üzerinde yaptıkları deneyde; tavşanlara arı sütü verdiklerinde testerasyon sayısında ve fiziksel kondisyonda artış olduğunu gördüler. Aynı zamanda arı sütü verilen deneklerde sperm sayısında büyük oranda artış meydana geldi. Şekil bozukluğu olan spermlerde ise düşüş gözlemlediler.

Gebelik İçin Arı sütü kullanımı yazıyı okumak için tıklayın

Polen Hamile Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Arı poleni östrojen seviyesinin artmasını sağlayarak gebe kalmak için gerekli olan hormonun dengelenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda arı poleni yumurtanın kuluçka döneminde hayatta kalma ve dayanma yeteneğinde artış meydana getirmektedir.

Polenin Cinselliğe Faydası Var mı?

Arı poleninin fertilite ( doğurganlık) için faydaları yanı sıra afrodizyak etkisi yaratarak cinsel sorunları giderdiği de belirtilmektedir. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cinsel istekte artış sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu