SağlıkApiterapi

Arı Poleninin Doğurganlığa Etkisi

Esansiyel birçok amino asit içeren arı poleni aynı zamanda B , A , E , C vitaminlerini bünyesinde barındırmaktadır. Arı ürünleri arasında geleneksel manada yaşlanmayı geciktirici; enerji verici ürün olarak insanlar tarafından tüketiliyor. Diğer taraftan arı poleninin doğurganlığa etkisi konusunda bilimsel çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Ancak henüz yeterli bilimsel kanıta ulaşamamışlardır.

Besin eksikliğinden ötürü bazı kadınlar gebe kalmakta zorluk çekmektedirler. İşte arı poleni de besin kaynağı açısından zengin olduğu için; vücuttaki besin dengesini düzene sokmaktadır. Böyle düşündüğümüzde gebe kalma şansını artırdığını da söyleyebiliriz. Aynı zamanda polenin östrojen seviyesini ve yumurtalık fonksiyonunu uyarıcı özellikte olduğunu da söylemekteler. Yaptıkları bir çalışmada erkeklerde testosteron seviyesinde ve sperm sayısında artış olduğunu gördüler. Bu da doğurganlığı destekleyici olduğunu göstermektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde infertilite adına arı poleni faydalıdır ancak kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir. Libidoyu güçlendirmekte ve enerji seviyesinde artış sağlamaktadır. Bu yüzden arı poleninin gebe kalma şansını artırdığını söylüyorlar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve birçok enfeksiyondan vücudumuzu korumaktadır. Diğer taraftan prostat sorununa karşı etkilidir.

Zengin Besin İçeriği ile Östrojen Düzeyinde Artış

Kalsiyum, bakır, çinko, demir, magnezyum gibi birçok mineral barındıran arı poleni aynı zamanda proteinleri de içermektedir. Yumurta fonksiyonlarını uyarmada oldukça aktif rol oynayan östrojen düzeyini artırmakta; böylece hamile kalma şansınız da artmaktadır. Aynı zamanda yumurtanın kuluçka süresince daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Organik olarak üretilen yüksek kaliteli arı polenlerini tercih etmeli; sağlıklı beslenmeli, stresten uzak durmalıyız. Aynı zamanda destekleyici olarak yüksek oranda toksin ve tuzlu gıdalarda tüketmemeliyiz.

Henüz arı poleninin doğurganlığa etkisi konusunda kanıtladıkları bilimsel veriler olmadığı için de tüketiminin dozajı konusunda söyledikleri bir şey yok. Ancak arı poleni tüketmeden önce mutlaka doktora danışmanızı önermekteyiz.

Arı Poleninin Olası Yan Etkileri

Kullanımdan dolayı bazı insanlarda alerji söz konusu olmaktadır. Özellikleri arıya ve arı ürünlerine karşı alerjisi olanların; polen tüketmesi alerjik reaksiyon göstermesine neden olabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki sanayinin yoğun olduğu bölgelerde; yakın yerlerde polen üretimi varsa içeriğinde kimyasal ve ağır metaller olabilir.

Doğurganlığı artırmak adına taze ve saf ortamlarda ürettikleri polenleri kullanmalısınız. Diğer taraftan yeterli düzeyde dinlenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin.

Diğer bir konu; sabit ve gezginci arıcılık okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu