Arivehayat

Arı Otu Nasıl Ekilir?

Nektar ve polen varlığı bakımından en iyi 20 ballı bitki arasında yer alan arı otu nasıl ekilir? konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. Öncelikle arı otundan bahsedecek olursak ; çiçeklerinin rengi açık mordur. Güçlü bir koloniyle çalıştığımızda koloni başına 10 kg’a kadar bal alabiliriz. 1 dekar için bal verimiyse 50-100 kg arasındadır. Arı otunu 30 cm aralıklarla ekeriz. Dekara tohum miktarı ise 1-1,5 kg arasındadır. Ekim derinliği ise 1-2 cm olarak belirlemek yeterli olacaktır. Azot ve fosfor gübresini ise dekara 6 kg kadar kullanmak yeterli olur.

Akdeniz sahil kuşağında 500 metreye kadar yerlerde Eylül ve Kasım ayları arasında arı otu ekimini yaparız. Karadeniz bölgesindeyse Ocak ayının sonlarına doğru ekeriz, Mayıs ayı itibariyle çiçeklenme dönemine girer. Bahar aylarında arı otu, zayıf arıların güçlenmesi bakımından polen ve nektar kaynağı olarak önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda tarım ilacının yoğun kullanıldığı bölgelerde eğer arı otu ekilirse; arıların ilaçlı bölgelere gitmesi engellenir. Böylece arıların tarım ilacından dolayı ölmesi engellenmiş olur. Peki arı otu nasıl ekilir? arı otu ne zaman ekilir?

Arı Otu Ne Zaman Ekilir?

1 yıl içerisinde 3 kez ekimi yapılan arı otu için; ilk ekimini ilkbaharda, ikincisini haziran ve temmuz ayları arasında; üçüncü ekimiyse sonbahar ayında yaparız. Arı otu bitkisini hayvancılıkta yem bitkisi olarak kullanmaktadırlar. Çukurova’da sonbahar aylarında arı otu ekimi yapılmakta olup Nisan ayı itibariyle çiçeklenme göstermektedir. Akdeniz sahil kuşağı boyunca arı otu Eylül-Kasım ayları arasında ekilmektedir.

Arıcılıktaysa nektar bitkisi olarak iyi bir bitkidir. Özelliği itibariyle arı otu tek yıllık bitkiler arasında yer almaktadır. Her türlü toprakta yetişmeye elverişlidir. Arı otunun yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlıya karşı ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Peki; arı otu nasıl ekilir? konusunda neler yapmamız gerekir?

ARIOTU YETİŞTİRİCİLİĞİ
arı otu nasıl ekilir?

Suyu seven bir bitki olan arı otunun sulamasını yaparak vejetatif dönemini uzatabiliriz. Böylece çiçeklenme dönemini artırarak arıların daha fazla nektar ve polen almasını sağlamış oluruz. Tohumunu hasat ederken olgunlaşmış olan tohumların araziye dökmeden hasat etmeye özen göstermeliyiz. Çiçek salkımları kahverengimsi renge ulaştığında bitkileri biçerek bir yer toplarız; yayarak kurumasını sağladıktan sonra kuruyan bitkileri tahta çubuklarla döveriz. Bu işlemi yaptıktan sonra savurmasını yaparız ve rüzgarın da yardımını alarak tohumları bitki artıklarından arındırırız.

Ekimi yapmadan önce toprağı güzel bir şekilde sürerek sıkıştırmak gerekir. Bu işlemden sonraysa dekara 30 kg kadar taban gübresi atarız. Gübre işlemi sonrasında dekera 1-1,5 kg kadar arı otu atmak ve üzerini sürgü ile kapatmak yeterli olacaktır. Eğer yeterli yağış olursa pek fazla sulamaya ihtiyaç duymaz ancak yağışlar yetersiz olduğu zamanlarda sulamaya ihtiyacı olur. Dekar başına ekimini yaptığımız arı otundan 2 koloni yaklaşık 70 kg’ya kadar bal verimi sağlamakta ve koloni başına ortalama 5-9 kg arasında arı otunun balını alabilmekteyiz.

arı otu nasıl ekilir?

Arı Otu Su İster mi?

Arı otunda toprağa dekara 20-30 kg taban gübresi atıldıktan sonra dekara 1-1,5 kg arası arı otu tohumunu serperiz. Sonrasında sürgü ile tohumların üzerini kapatırız. Eğer mevsim yağışları yeterli gelirse arı otunda sulama ihtiyacı olmamaktadır. Fakat yağış yetersizliği gibi durumlarda sulama yapmamız gerekir.

Arı Otunun Bal Arıları Adına Önemi

1832 yılında Avrupa ülkelerinde ekilmeye başlanan arı otu, başta İngiltere ve Almanya ile diğer Avrupa ülkelerinde de ekilmiştir. Önceleri erozyonu önlemek amacıyla örtü bitkisi olarak kullanılmaktaydı. Süs bitkisi olarak ta kullandıkları arı otunun nektar ve polen bakımından oldukça elverişli bir bitki olduğunu ispatladırlar. Bu sebeple arı yetiştiricileri de arı otuna karşı yoğun ilgi göstermekte ve ekimini yapmaktalar.

arı otu nasıl ekilir?

Ülkelerin birçoğunda nektar ve polen kaynağı bakımından dünyadaki 20 değerli bal bitkisi arasında yer almaktadır. Birçok ülkede bal arılarının faydalanması için arılıklarda ekimi yapılıyor. Yalnız sabit arıcılar değil aynı zamanda gezginci arıcılık yapanlar da götürdükleri yerlere ekimini yapmaktalar ya da ekili alanlara arılarını taşımaktalar. Bu bitki aynı zamanda kovandaki arı sayısının artmasını sağlamakta, yavrulu çerveve sayısını artırmaktadır. Nektar ve polen miktarında yüzde 50 artış sağlayan özel bir bitkidir.

Diğer bir yazı; arıcılıkta dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Faselya Su İster mi?

Mevsim yağışları yeterli olduğu durumlarda arı otunda sulama ihtiyacı olmaz. Ancak yağış yetersizliği gibi durumlarda sulama ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Arı Otu Hangi İklimde Yetişir?

Arı otu ılıman iklimlere daha uygun bir bitki olduğu için Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’nde yetişir. Akdeniz sahil kesiminde Eylül ve Kasım ayları arasında arı otu yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Atı Otu Ne İşe Yarar?

Arı otu tohumu ekildiğinde arıların doğada nektar sıkıntısı yaşadığı dönemde arıların nektar elde edilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda arı otunun çiçeğinden de faydalanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu